Úvod > zahrada > Únorové kalendárium zahradnických prací

Únorové kalendárium zahradnických prací

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC
Únorové kalendárium zahradnických prací

Chvílemi to vypadá jako by už jaro klepalo na dveře. Ale nenechme se zmást, zima se v polovině února ještě může ukázat v plné síle. A aby nás nepřekvapila, doma ani na zahradě, připravili jsme pro vás pár praktických rad, které se vám budou jistě hodit.
 
V OVOCNÉ ZAHRADĚ
Slyšeli jste někdy o „mrazových deskách“? Možná ne, ale přesto jsou jimi některé stromy postiženy. V únoru a březnu nastává vlivem vydatného slunečního záření a následujících nízkých nočních teplot silné pnutí kmene způsobené rozprouděním mízy přes den a následným zmrznutím přes noc. Vlivem změny objemu dochází, zvláště na jižních nebo jihozápadních stranách kmene, k trhlinám v kůře nebo dřevě. Poškozené místo vysychá a zabaluje se dovnitř, takže narušuje výživu a umožňuje vstup houbovým chorobám. Nejlepší ochranou je natírání kmene bílou barvou nebo zastíněním (např. pomocí fošny) na straně převládajícího slunečního záření. Pokud již k tvorbě mrazové desky došlo, je nutné ji ošetřit stromovým balzámem.
Nezapomeňte, že za bezmrazých dnů je ideální doba k řezu jádrovin, drobného ovoce či lísky.

 

 

V ZELENINOVÉ ZAHRADĚ
V únoru je nejvyšší čas připravit si výsevní plán na nadcházející sezónu. Vzpomeňte si, co jste pěstovali na záhoně v minulém roce a rostliny pro tento rok prostřídejte. Vyhnete se tak syndromu únavy půdy a zároveň uděláte mnoho pro prevenci před škodlivými patogeny. U starších semen zkontrolujte dobu trvanlivosti a nebudete-li si jisti, proveďte test klíčivosti (na filtrační papír nebo vlhkou vatu vysejte 10 semen a po vyklíčení zkontrolujte, kolik semen vyklíčilo). Klíčivost by měla být alespoň padesátiprocentní.
Vysévejte pařeništní okurky, rajčata, papriky, rychlené saláty, kedlubny, ředkvičky, ředkve nebo řeřichu.

 

 

 

VYSÉVÁME LETNIČKY
Nejčasnější výsevy již máme za sebou (Begonia semperflorens, Pelargonium zonale, Pelargonium peltatum). Pokračovat můžeme s výsevy lobelek (Lobelia erinus), nestařců (Ageratum houstonianum), hledíků (Antirrhinum majus), aster (Callistephus chinensis), nevadlece (Celosia argentea) nebo jiřinek (Dahlia pinnata). Vždy použijte čisté nebo desinfikované výsevní truhlíky a speciální výsevní substrát. Respektujte hloubku výsevu a udržujte výsevy stále mírně vlhké. Po vzejití zajistěte dostatek světla.

 

 

A PO PRÁCI NA VÝLET…
Pokud vás sluneční paprsky vytahují ven, máme pro vás pár tipů, kam se vypravit. Inspiraci v jarní vazbě a velikonočních dekoracích vám přinese Jarní čarování v ZC Chládek, a to 19. února 2011. Pro milovníky orchidejí je na stejném místě připravena Výstava orchidejí od 24. do 27. února. Do 27. února trvá v Botanické zahradě hl. města Prahy Výstava budek a krmítek, jejíž součástí je fotografická výstava Ptáci 2010. Pokud se hodláte léčit ovocem a zeleninou, je pro zde pro vás určena přednáška Mgr. Jany Arcimovičové, a to 17. února od 17.30.
 
O týden později se slovem i obrazem přenesete do Lednicko-valtického areálu s Ing. Dagmar Fetterovou. Rybáři určitě vyrazí do Letňan na veletrh For Fishing, od čtvrtka 24. února do neděle 27. února. A na cestě domů se ještě zastavte v pražských Holešovicích na v pořadí již druhém ročníku Výstavy zahradního nábytku, doplňků a dekorací. Doufáme, že zde pro následující sezónu nasbíráte spoustu inspirace.reklama