Úvod > zahrada > Březnové kalendárium zahradnických prací

Březnové kalendárium zahradnických prací

Rubrika: Cestování    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: zdroj uveden u foto
Březnové kalendárium zahradnických prací

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam tam budem! Pokud se budete řídit tímto lety prověřeným příslovím, uniknou vám v přírodě a na zahradě ty nejkrásnější momenty. Navzdory nepřízni počasí, to tam totiž žije! A jak už to bývá s našimi kalendárii, i v tomto měsíci nás čeká spousta práce.
 
Vydejte se do přírody za kvetoucími stromy a keři
Mezi prvními rozkvétá svými růžovými vonnými květy lýkovec jedovatý. Má rád polostinná stanoviště, mírně vlhkou, humusem zásobenou půdu s dostatkem vápníku.
Vědět o sobě dávají ty nejčasněji kvetoucí pěnišníky, jako např. Rhododendron x praecox s šeříkově růžovými květy. Dorůstá do maximální výšky jednoho metru, takže se podobně jako lýkovec hodí i na skalky, a protože miluje kyselé půdy, nezapomeneme při výsadbě přisypat do výsadbové jámy rašelinu.
 
Poměrně neznámý, ale roztomilý keřík s poetickým názvem lískovníček (Corylopsis) kvete hrozny žlutých květů.
O něco vyšší, než předchozí keře je šácholan hvězdnatý (Magnolia stellata). Oproti známější Magnolii x soulangeana má zpravidla bílé květy s dvojnásobným počtem korunních plátků. Používá se jako solitéra na chráněná stanoviště.


Magnolia stellata - šácholan hvězdnatý
zdroj:rampantscotland.com

 

 

Dalšími posly jara mezi dřevinami jsou: Prunus triloba, Abeliophyllum distichum, Pieris japonica, Corylus avellana či Alnus incana.
 
Jarní výsadba dřevin na stanoviště
Pokud je vhodné počasí, je březen ideální dobou pro výsadbu prostokořenných opadavých keřů, které jsme nestihli vysadit na podzim. Půdu obohatíme o prosetou kompostovou zeminu nebo kompost a výhony při výsadbě radikálně zkrátíme. Vysazovat můžeme komuli proměnlivou – Budleja davidii, ořechoplodec – Caryopteris x cladonensis, fuchsii – pouze druh Fuchsia magellanica, třezalku kalíškatou – Hypericum calycinum aj.


Corylopsis spicata - lískovníček klasnatý
zdroj:blogspot.com

 

 

Necháváme narašit hlíznaté květiny
Březen je ideální dobou, abychom zkontrolovali, jak přezimovaly hlízy begónií a kan. Před výsadbou hlízy očistíme a namoříme. Připravíme si truhlíky, do nichž po oschnutí uložíme hlízy miskovitě prohnutou stranou nahoru a zakryjeme substrátem. Zajistíme vyšší teplotu a dostatečnou vlhkost substrátu. V polovině dubna hlízy přesazujeme. Pro kany volíme mnohem prostornější nádoby. Zpočátku je zálivka mírná, po vyrašení vydatná, současně přihnojujeme tekutým vícesložkovým hnojivem.


Canna indica - dosna
zdroj:panoramio.com

 

 

Vyséváme letničky
Letničky do truhlíků: Ageratum houstonianum – nestařec mexický, Antirrhinum majus – hledík větší (nižší kultivary), Callistephus chinensis – astra čínská (nižší kultivary), Coleus blumei – africká kopřiva, Dianthus chinensis – hvozdík čínský, Lobelia erinus – lobelka drobná, Salvia splendens – šalvěj zářivá.


Coleus blumei - africká kopřiva
zdroj:wikimedia.org

 

 

Letničky k sušení: Ammobium alatum – pískožil křídlatý, Celosia argentea var. Cristata – nevadlec hřebenitý, Helichrysum bracteatum – smil listenatý, Limonium suworowii – statice, limonka, Rudbeckia hirta – terčovka.
Popínavé letničky: Cobaea scandens – vilec, Humulus scandens – chmel japonský, Lathyrus odoratus – hrachor vonný, Thunbergia alata – černooká Zuzana.
 
Zahrada letem světem
- provádíme výsadbu ovocných stromů
- očistíme jahodníky, zatlačíme kořenové krčky nadzvednuté mrazem, přihnojíme
- dokončujeme řez jádrovin
- předpěstováváme sadbu raného květáku, rané kapusty, raných kedluben, raného hlávkového salátu, rajčat, lilku vejcoplodého a paprikreklama