Úvod > zahrada > Praktický pomocník na zahradu

Praktický pomocník na zahradu

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Foto: Euromedia Group, k. s. – Ikar.
Praktický pomocník na zahradu

Jaro klepe na dveře a mnozí z vás se již nejspíš chystají obhlédnout zahradu, aby zjistili, co je třeba před sezónou udělat. Jednou z typických předjarních či časně jarních činností je řez dřevin. Pokud nevíte, jak na to, zkuste si zasoutěžit o publikaci zabývající se právě tímto tématem…
 
Barevná publikace Řez zahradních rostlin (patří do řady Zahrádka pro každého/Baumjohann a Květinové záhony/Gropper) autorky Rosy Wolf, kterou vydala Euromedia Group k. s. Knižní klub, je nápaditě graficky zpracovaná příručka, a tedy ideální pomocník pro každého zahrádkáře. Autorka se v ní soustřeďuje na specifické úkony, které lidé buď neznají, neumí nebo dělají špatně, a kromě  základních informací, jako jsou nejdůležitější zásady řezu dřevin a vhodná doba, rozebírá krok za krokem další úskalí, na něž začátečníci i zkušenější zahradníci mohou narazit. Tuto stručnou a přesto informativní publikaci doplňují krásné barevné fotografie a ilustrace.

 

 

Potřebujete prořezat, případně prostříhat šeřík nebo plamének, vrbu japonskou či živý plot z buku? Stačí vyhledat příslušnou stránku a hned vidíte názorný postup.
 
V knize najdete: 
• vhodnou techniku řezu pro každou ze 70 nejčastěji pěstovaných zahradních rostlin
• přehledné dvoustránkové uspořádání: vlevo vidíte rostlinu na fotografii, vpravo přesný, graficky znázorněný řez
• praktický kalendář prořezávání, znázorňující měsíc po měsíci, které rostliny kdy a jak řezat
 
Publikaci vydala Euromedia Group k.s., Knižní klub.
Více na:
http://www.knizniweb.cz/knihy/81980-rez-zahradnich-rostlin-zahradniceni-krok-za-krokem.html


Potřebují vaše dřeviny jarní úpravu a nevíte jak na to? Pak zkuste odpovědět na následující otázku a jedna ze tří barevných publikací Řez zahradních rostlin může být při troše štěstí vaše:
 
Jakou barvu mají květy lýkovce jedovatého?
 
A) bílou
B) lososovou
C) růžovou
 
Nápovědu najdete zde.
Odpovědi zasílejte do 20. 3. v přiloženém formuláři.

 Soutěžní otázka

1. Odpověď na otázku je:


 

 

A nakonec nesmí chybět malá ochutnávka z této praktické zahradní příručky:

 

 

Vřes obecný  Calluna vulgaris
Dokonalý tvar po všechna roční období
Polokulovitá kompaktní stálezelená rostlina vynáší trumfy koncem léta. Mnohé odrůdy začínají kvést v červenci a barevný akcent v zahradě udávají až do září, jiné barevně vzplanou koncem léta a kvetou od září až do zámrazu.
 
Vřes patří ke klasikům předzahrádek, stejně jako do skalek a rašelinných zahrádek, neboť je nenáročný na péči. Jen jedno je velmi důležité: každoroční sestřihnutí na jaře. Jen
pravidelným ostříháním si minikeřík uchová svou kompaktní polokulovitou formu a nabídne znovu každoroční barevnou podívanou. Ostatně na severoněmeckých vřesovištích – a nejen tam – se o pravidelné zkracování výhonů postarají ovce.
Sestřihněte na jaře, nejlépe v dubnu, odkvetlé vřesy asi o čtvrtinu. Nůžky nasaďte zhruba centimetr pod odkvetlou latu a tak postupně ostříhejte keřík do polokulovitého tvaru. Nestříhaná rostlina bude ubohá, uvnitř vyholená.
Při zpětném řezu stříhejte vždy jeden centimetr pod odkvetlou latou vřesového keříku!

 

 

Kdoulovec japonský  Chaenomeles japonica
Okrasné ovoce s výraznou vůní
Silně pichlavé propletené větve kdoulovce nedělají radost v žádném trvalkovém záhonu. Dobře se však uplatní v předzahrádce nebo jako špalírový keř. Červené květy se rozzáří na jaře – často spolu se zlaticí. Dekorativní plody se zbarvují na podzim zelenožlutě a jasně svítí i v zimě v zasněžené krajině. Je z nich znamenité ovocné želé.
Každým rokem od konce dubna do začátku května odstraňujte po odkvětu větvičky z hlavních větví, na nichž se vytvořilo mnoho rozvětvení – zejména takové, které rostou do středu keře, stejně jako odumřelé a slabé. Nechávejte větve, které nesou květy, aby vám rostlina udělala radost pěknými plody.
 
DŮLEŽITÉ.
Ve stříhaném živém plotu z kdoulovce je důležité nechat růst co možná nejvíce mladých postranních větviček, a pokud možno je naplocho vyvazovat na špalír. Dopředu, tzn. ven vyčnívající větve odřízněte na pět vyvinutých listů. Aby byl živý plot pěkně hustý, ořízněte konce větví během léta ještě jednou, nyní jen na tři listy.

 

 

Stračka  Delphinium – hybridy
Oblíbená dominanta v tónech modré
Kompletní zpětný řez hned po odkvětu posílí u stračky (neboli ostrožky) větvení květenství. Proto odstřihněte květní stonek a listy na šířku dlaně od země. Abyste podpořili tvorbu nových listů a květů, rozložte kolem ořezaných trsů organicko-minerální hnojivo na trvalky a za suchého počasí rostliny vydatně zalévejte. Jakmile pupeny z báze začnou nově vyhánět a vyraší první zelené lístky, musíte rostliny bezpodmínečně chránit před nájezdy žravých slimáků a hlemýžďů. Zahradník by označil takový totální zpětný řez jako obnovovací. Stračka neboli ostrožka totiž kvete dvakrát, remontuje. Jak rychle trvalky zase začnou kvést, závisí nejen na stanovišti a počasí, ale také na kultivaru. Tak například ‘Sommernachtstraum’ remontuje už po čtyřech týdnech, ‘Völkerfrieden’ po pěti až šesti a ‘Finsteraarhorn’ k tomu potřebuje šest až sedm týdnů.
 
Ostrými zahradními nůžkami sestřihněte všechny lodyhy 5–15 cm nad zemí. Po řezu pohnojte a zavlažte.reklama