Úvod > zahrada > Pořiďte si zahradní jezírko nebo přírodní bazén

Pořiďte si zahradní jezírko nebo přírodní bazén

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Foto: thecanaryreport.org, re-nest.com, kimberlywinston.files.wordpress.com
Pořiďte si zahradní jezírko nebo přírodní bazén

Chtěli byste na zahradě vlastní koupání, ale přemíra chemie a extrémy jako minimalismus či naopak podnikatelské baroko jsou vám cizí? Jste spíše přírodní typy? Potom právě pro vás může být určena alternativa v podobě zahradního či koupacího jezírka nebo přírodního bazénu.
 
Hlavním rozdílem, který přírodní bazén odlišuje od bazénu umělého, je fakt, že zde odpadá nutnost použití bazénové chemie. Tu totiž musíte použít na svou betonovou, keramickou či laminátovou plovárnu vždy, když chcete, aby zůstala čistá a bez mikroorganismů. Takový umělý bazén bez chemie je pak ideálním prostředím pro různé bakterie a sinice, které vám mohou přivodit rozličné choroby.
 
Mnohým ale může vadit i voda až nepřirozeně azurová, navíc s chlorovým aromatem, což je ale v zásadě jediná alternativa umělých bazénů. To v případě, že se rozhodnete (logicky a správně), že chemii do bazénu použijete.

 

 

Princip přírodních bazénů…
… je jednoduchý. Bazén se skládá ze dvou částí - části čistící neboli regenerační s vodními a bahenními rostlinami, a části koupací, která je hlubší (zhruba kolem dvou metrů) a vzniká vybagrováním (což ovšem nad hladinou není vidět). Část čistící se od prvních průkopnických koupališť, co se poměru k části koupací týče, výrazně zmenšila. Vývoj jde dopředu a přírodě, která by jinak filtrovala mikroorganismy v koupacím prostoru velice pomalu, dnes pomáhají moderní technologie. Vestavěná čerpadla přelévají vodu tam a zpět a speciální lampy s ultrafialovým zářením pomáhají zabíjet bakterie, které by vám za normálních okolností znemožnily bezstarostné koupání.

 

 

Nezapomeňte na hodnotu pH
Kromě instalace těchto zařízení při stavbě jezírka je důležité pravidelně kontrolovat hodnotu pH a speciálními přípravky případné výchylky podle potřeby zvyšovat či snižovat. Dále musí majitel občas uměle zničit fosfor přítomný ve vodě - což platí zejména v případě, kdy se v ní začnou tvořit řasy. To představuje obvykle neklamné znamení, že množství rostlinstva v čistící části koupacího jezírka není k přirozenému úbytku fosforu dostatečné.

 

 

Vhodné pro každou zahradu
Kromě absence většiny chemických přípravků mají přírodní bazény a jezírka oproti těm umělým další nespornou výhodu - skvěle zapadnou do prakticky jakékoliv zahradní architektury. Nejsou omezeny úzkým profilem tvarů umělých plováren a majitelé zahrad či profesionální zahradní architekti tak mohou povolit uzdu své fantazii a jezírko zkombinovat s miniaturním lesoparkem, stylovým molem či terasou nebo osázet vodními rostlinami. Efektivně vypadá i podvodní osvětlení, které v noci dodá zahradě tu správnou atmosféru. Do přírodního bazénu navíc můžete nasadit okrasné rybky.
 
Jezírka samozřejmě mohou plnit pouze funkci biotopu či estetickou funkci pro krásnější vzhled zahrady a vůbec nemusí být určena pro koupání. Omezení mohou pramenit jen z toho, že máte zahradu příliš malou či příliš členitou a tedy ke stavbě většího vodního díla nevhodnou - koupací jezírko s okolním „příslušenstvím“ totiž zabírá mnohem více prostoru než srovnatelný umělý bazén.reklama