Úvod > zahrada > Současné tendence v tvorbě zahrad

Současné tendence v tvorbě zahrad

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: jamesrosecenter.org, remixtheory.net, lancscraperx.squarespace.com, ABF
Současné tendence v tvorbě zahrad

…byl název semináře pořádaný Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, který se konal v rámci zahradnického veletrhu For Garden v pražských Letňanech. Kromě aktuálních témat jako je netradiční řešení travnatých ploch v rodinných zahradách, střešní zahrady či kalkulace cen trávníků podle účelu se dnes podíváme na významné zahradní architekty, kteří se na dnešních trendech podíleli a v závěru článku se seznámíme s nejlepší zahradou roku 2010, která je dílem Ing. Mirky Svorové a Ing. Jakuba Fingera.
 
Zahradní architekti 20. století
 
Jen Jensen
Původem z Dánska, kde vyrůstal na venkově a získal zde svůj vřelý vztah k přírodě. Zastánce tzv. prérijního stylu propagoval zejména otevřený prostor, cesty, hru světla a stínu bez přímých linií. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří návrh okolí domu Henryho Forda a Columbus Park v Chicagu. Na rozdíl od jiných architektů navrhoval do svých zahrad nejen původní druhy a druhy vyskytující se v okolí, ale i introdukované, mnohdy exotické rostliny.
 
James C. Rose
Narodil se v Pensylvánii a po smrti otce se s rodinou přestěhoval do New Yorku. I přesto, že nedokončil střední školu, byl přijat na prestižní Cornell University jako student architektury, později přešel na Harvard University na krajinářskou architekturu. Kromě počátečních větších projektů se soustředil zejména na menší zahrady, kde se snažil vytvořit intimní vztah mezi lidmi, přírodou a architekturou. Byl propagátorem japonských zahrad. Po jeho smrti nám jeho dílo připomíná Centrum Jamese Rose – výzkumné centrum zabývající se projektovými studiemi.

 

 

Daniel U. Kiley
Pokud si někdo myslel, že geometrický vzhled pravidelných zahrad je jen historickou záležitostí, Daniel Urban Kiley ho jistě vyvedl z omylu. Pracoval s čistě geometrickými tvary a přímými liniemi a tvrdil, že geometrie je nedílnou součástí člověka.
 
Garret Eckbo
Navrhl tábory pro migrující zemědělské pracovníky v Central Valley v Kalifornii, byl jedním z majitelů úspěšné firmy Eckbo, Dean, Austin a Williams (EDAW), která vytvořila stovky projektů obytných zahrad i veřejných prostor.

 

 

Martha Schwarz
Odvážná žena mezi muži, autorka slavné „Bagel garden“. Autorka citátu – „Rozhodnutí mít zahradu je stejné jako rozhodnutí mít dítě – potřebujete peníze a odhodlání se o ně dlouhou dobu starat“.

 

 

A které styly dnes „frčí“?
• Styl odrážející dobu ….i materiály – beton, ocel, sklo, plexisklo
• Romantický venkovský styl – důraz na přirozenost, květiny (zejména trvalky), návaznost na krajinu
• Přírodní a divoké, ekologické zahrady – kvetoucí louky, malé vodní plochy, rostliny lákající motýly a včely
• Japonské zahrady – stavby v zahradě, štěrk, z rostlin – bambusy, traviny a kapradiny
• Jedlé zahrady – soběstačnost v rámci vypěstování si zdravých a „eko“ potravin
• Duchovní zahrady – středověké, muslimské, zenové
• Léčivé zahrady (styl New Age) – např. Maggie centrum – objekt se zahradou pro nemocné rakovinou

 

 

Zahrada roku 2010

Jak jsme v úvodu slibovali, představíme si nejlépe navrženou a realizovanou zahradu roku 2010. Jejími autory jsou Ing. Mirka Svorová a Ing. Jakub Finger ve spolupráci s Ing. Přemyslem Krejčiříkem, Ph.D. Rozlehlá zahrada leží ve Lhotě u Dolních Břežan. Její název – „Zahrada plná her“ plně odpovídá jejímu využití. Majitel a jeho sportovně založená rodina propůjčují svoji zahradu mateřským školkám a školám.
 
V původním zadání a přání majitelů bylo vytvoření japonské zahrady, zeleninové zahrádky, vinice, golfového greenu, fotbalového hřiště, louky, koupacího jezírka a sadu. Skloubit vše citlivě dohromady a v návaznosti na okolí dalo obrovskou práci, kterou korunovalo i pečlivé provedení zhotovitelů.
reklama