Úvod > zahrada > Tipy do květnové zahrady

Tipy do květnové zahrady

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, burntridgenursery.com
Tipy do květnové zahrady

Věděli jste, že okurky se mohou roubovat na tykev? A že existují květiny, které mají schopnost samočištění, takže jim například nemusíte odstraňovat zaschlá květenství? To vše a ještě mnohem víc vám přinášíme v dnešních tipech do zahrady…
 
Staré dobré muškáty
Jste příznivci květinové klasiky? Pak určitě sáhnete po pelargóniích, z nichž nejčastěji pěstujeme vzpřímené nebo také páskaté muškáty (Pelargonium zonale), převislé (Pelargonium peltatum) nebo velkokvěté tzv. anglické muškáty (Pelargonium grandiflorum). V této době už by měly být jejich výhony zakráceny, rostliny by měly být zbaveny napadených a suchých listů a přesazené do nového substrátu. Ven je umisťujeme až po 15. květnu, na slunné, ale chráněné stanoviště a jednou týdně nezapomeneme přihnojit.

 

(
Pelargonium zonale

 

 

Truhlíkoví nováčci
Lysimachia congestiflora
Polopřevislá trvalka, v našich podmínkách pěstovaná jako letnička je známá pod českým názvem vrbina. Kvete drobnými žlutými zvonkovitými kvítky, a ačkoli snese i nižší teploty, u nás nepřezimuje. Rostliny přezimované uvnitř domů při nižších teplotách však během zimování ztrácejí svoji vitalitu, což se odrazí na snížené květní násadě následující rok. Vyžaduje vydatnou zálivku a pravidelné přihnojování.

 


Lysimachia congestiflora

 

 

Scaevola saligna
Vějířovka pochází ze západní Austrálie, Tasmánie a Nové Kaledonie, kde roste jako vytrvalá bylina. U nás ji pěstujeme jako letničku. Výhony jsou převislé, listy jsou přisedlé a jednoduché. Květy ve tvaru vějířku jsou pětičetné a zpravidla modré. Květy mají schopnost samočištění, proto nemusíte odstraňovat odkvetlá květenství, zároveň si i na prudkém slunci udržují svoji barvu. Hodí se do kombinací s většinou letniček okrasných květem či listem.

 


Scaevola saligna

 

 

Roubované okurky
Nejde vám pěstování salátových okurek? A zkusili jste už ty roubované? Jako podnož se používá tykev fíkolistá, která má podstatně mohutnější a odolnější kořenový systém. To, co nám dělá největší starosti při pěstování, jsou totiž houbové choroby. Mohutnější kořenový systém také zajistí lepší výživu a příjem vláhy. Roubování provádíme tzv. anglickou kopulací, což je způsob známý z množení ovocných dřevin. Většinou si ale dnes můžete zakoupit již naroubované rostliny, jejichž cena je sice o něco vyšší, ale vložená investice se nám jistě vyplatí.
 
Na zahradu kanadské borůvky
Kanadské borůvky (Vaccinium corymbosum) jsou vyšší příbuzné naší brusnice borůvky (Vaccinium myrtillus). Někdy bývá také nazývána borůvka velkoplodá. Roste jako keř, je plně mrazuvzdorná, vytváří velké množství poměrně velkých plodů. Při výsadbě nezapomeňte, že jako všechny vřesovcovité rostliny vyžaduje kyselý substrát, proto ji výsadbovou jamku vylepšete rašelinou a poté namulčujte kůrou. Po výsadbě, ale i během celé vegetace vydatně zalévejte. S řezem začneme třetím rokem po výsadbě v předjarním období. Z jednoho keře můžeme sklízet 2 – 5 kilogramů chutných plodů.

 


Vaccinium corymbosum

 

 

Abyste na zahradě na nic nezapomněli, máme tu pro vás květnové kalendárium.reklama