Úvod > zahrada > Červnové kalendárium zahradnických prací

Červnové kalendárium zahradnických prací

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, henriettesherbal.com, 2.bp.blogspot.com
Červnové kalendárium zahradnických prací

Paprsky červnového sluníčka lákají ven, do přírody a na zahradu. Ukážeme vám dnes pár kouzel, jak udržet vaše hájemství rozkvetlé a vitální po celé léto a nezapomeneme ani na pár rad pro jarní detoxikaci těla… 
 
Elixír života pro rostliny
O nezbytnosti hnojení pokojových, balkónových i zahradních květin jsme již psali mnohokrát. Ale o elixíru života pro rostliny jste určitě neslyšeli. Jmenuje se VITALITY KOMPLEX a jedná se o komplexní rostlinný přípravek podporující vitalitu všech rostlin. Obsahuje huminové kyseliny, růstové enzymy, stopové prvky a základní živiny. A na rostliny má přímo zázračné účinky: posiluje jejich imunitu, zvyšuje odolnost vůči suchu, mrazu a vlhku, urychluje regeneraci rostlin po poškození chorobami a škůdci, podporuje růst kořenů a zlepšuje příjem živin ze substrátu, snižuje četnost přesazování rostlin do nového substrátu. Aplikovat se dá zálivkou i na list.
 
Přilákejte na zahradu motýly
Všimli jste si, že jsou motýlům některé rostliny vyloženě sympatické? Jako třeba libory  (Lantana camara). Rostou jako keře, nádherně vypadají i ve stromkovém tvaru, kvetou širokou paletou barev a barva květenství se během nakvétání mění. Pokud se s ní nebudete chtít na konci léta loučit, můžete ji přezimovat při omezené zálivce a nižší teplotě podobně jako muškáty.

 


Lantana camara

 

Nepravá vanilka (Heliotropium arborescens) propůjčila svou omamnou vůni mnoha parfémům. S pravou vanilkou nemá nic společného, a proto jí budeme raději říkat otočník. Motýli na ni usedají hlavně navečer.

 


Heliotropium arborescens

 

Travička zelená, to je moje potěšení
Bohužel, ani svěže zelený pažit není zadarmo. A proto i v červnu nezapomeneme trávník zavlažovat, vyššími dávkami vody a delší dobu, raději navečer. U mobilních postřikovačů nezapomeneme zkontrolovat, jsou-li všechna místa dostatečně zavlažena. Pokud jste na jaře neaplikovali dlouhodobě působící hnojiva, je třeba jednou za tři až čtyři týdny přihnojit a nežádoucí plevele ošetřit herbicidy.
 
Tulipány z půdy ven
Odkvetlým tulipánům už seschnuly listy, proto je nejvyšší čas jejich cibule vyrýt, očistit a uskladnit na suchém, větraném a stinném místě. Na podzim zase přijde jejich čas. Na záhonu je mohou vystřídat letničky.

 

 

Před bezem klekni
Věděli jste, že bez můžete zužitkovat celý? Květy, kůru, listy i kořeny. Dříve se listy používaly při léčbě kloubních potíží jako obklady, stejně tak odvary z kořene. Nejčastěji se ale sbírají květy a plody. Z květů si můžete připravit polévku nebo je obalit a osmažit jako květák či brokolici. Čaj z bezových květů pomáhá při léčbě respiračních onemocnění, stimuluje pocení a snižuje teplotu.
 
Sirup nás dostane ze zažívacích potíží a na dokončení jarní očisty jsou bezové nápoje ideální – působí močopudně, zlepšují trávení, pomáhají proti zácpě a snižují krevní tlak.reklama