Úvod > zahrada > Platany – stromy s nejkrásnějšími kmeny

Platany – stromy s nejkrásnějšími kmeny

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: sophy.u-3mrs.fr, www.florum.fr, wikimedia.org, faculty.etsu.edu
Platany – stromy s nejkrásnějšími kmeny

Ve staré Arménii vykládali kněží, „strážci ohně“, věštby podle pohybů větví posvátného platanu v Armaviru, zatímco v Persii byl platan strážným stromem králů. Ještě dnes lze na Blízkém východě spatřit mnoho uctívaných platanových stromů…
 
Když perský král Xerxes táhl v roce 480 př. n. l. se svou armádou proti Řecku, byl tak uchvácen platanem na východě od Sardis v Lýdii (dnešní Turecko), že zastavil své jednotky, aby se mohl stromu poklonit. Ozdobil ho zlatými šperky a dalšími obětními dary a, podle Hérodota, ustanovil zahradníka, aby se o strom celý život staral.

 

 

Platan východní (Platanus orientalis), původem z jihovýchodní Evropy a západní Asie, patří k malému rodu, který zahrnuje asi jen šest druhů. Je to velký, dlouhověký strom se skvrnitou, v plátech odlupčivou borkou. Jeho listy jsou hluboce pětilaločnaté, lesklé, plody jsou ostnaté v podobě kulovitých plodenství a sedí po dvou až šesti na dlouhém stonku a na rostlině vytrvávají i přes zimu. Často pěstovaným kultivarem je P. orientalis ´Digitata´ s hluboce laločnatými listy, které mají zcela hladké konce bez výraznějších zubů, jež jsou pro platan východní typické.


Platanus orientalis ´Digitata´

 

 

Platan javorolistý byl považován za křížence mezi platanem východním (P. orientalis) a platanem západním (P.occidentalis), pocházejícím ze Severní Ameriky. Pravděpodobnější však je, že se jedná o potomka třetihorního platanu javorovitého (P. aceroides). Tento druh je značně variabilní a vyskytuje se v několika kultivarech (´Pyramidalis´ - ideální kultivar do uličních stromořadí, protože spodní větve nevisí dolů a koruna není tak rozložitá).
 
Dorůstá do výšky až 30 metrů a vytváří široké koruny. Listy jsou pětilaločnaté a připomínají listy javoru, od čehož pochází dřívější jméno P. x acerifolia. Listy raší později na jaře. Pokud jsou suchá léta, ztrácejí stromy část svých listů, aby omezily odpar vody, a část fotosyntetické aktivity přebírá zelená kůra, která se objevuje pod světlou odlupující se kůrou.


Platanus hispanica (syn. P. x acerifolia)

 

 

Nároky
Vyžadují plné slunce a hlubokou, živnou, dobře provzdušněnou půdu. Výborně se hodí do městských výsadeb, protože snesou znečištěné ovzduší i zasolení půdy a dobře reagují i na prořezávání. Větve se dají bez problémů tvarovat, proto se využívají na tvorbu loubí, přírodních besídek nebo k zastínění teras a koruna poskytuje rozptýlené světlo, které je ideální pro případnou podsadbu. Platanové dřevo se používá v truhlářství na intarzie.

 

 

Lidové léčitelství
Obklad z čerstvě rozdrcených platanových listů uklidňuje zanícená místa a zarudlé oči, zatímco čaj z listů léčí průjem. Odvar z kůry vyvařené v octě se kloktá a zmírňuje bolest zubů. V esenciální léčbě platan zabraňuje melancholii a přílišnému analyzování a rozšiřuje úhly pohledu.
 
Památné stromy
Mezi památné stromy patří například platan javorolistý v Bartošovicích na Moravě. Jedná se o největší platan v České republice, zvaný Josefínin, nacházející se přímo vedle zámku. Odhadované stáří je mezi 250 – 300 lety, obvod kmene, měřený 1,3 metru od země je 7,7 metru. Výška stromu 29 metrů.reklama