Úvod > zahrada > Zahradní ohniště

Zahradní ohniště

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Foto: krby-zahradni.cz, Trendir, o-gril.cz, SXC
Zahradní ohniště

Nemůžete-li si z nějakého důvodu na svém pozemku zařídit klasické „táborákové“ ohniště, existuje naštěstí alternativa v podobě přenosného ohniště. Kovová nádoba či betonový monolit se totiž dá umístit i na dřevěnou terasu, a tak lze opékat špekáčky v pohodlí zahradního vybavení, což ocení celá rodina.
 
Přenosné ohniště má oproti tomu trampskému několik výhod. Lze ho vzít s sebou v podstatě kamkoliv, nevypaluje díry do trávníku a můžete ho používat třeba i na sněhu (a s poklopem nám nezhasne ani v dešti!). Navíc se nemusíte se bát, že nažhavené ohraničující kameny popraskají a následně někoho zraní. Naplno si tak můžete užít letní romantiku plápolajícího ohně a voňavých špekáčků.

 

 

Zajímavý design
Klasické kovové přenosné ohniště stojí několik tisíc korun a vypadá jako kombinace zahradního grilu a létajícího talíře. Z přenosného stavu jej stačí pouze otevřít a už můžete zapalovat. Ohniště často nabízí možnost zachovat verzi s poklopem či pro autentičtější zážitek poklop odstranit a opékat bez něj.
 
Kvalita = bezpečnost
Při koupi přenosného ohniště byste měli dbát na bezpečnost, proto doporučujeme dát přednost osvědčené značce před superlevným výrobkem z tržnice. Pokud vás určitý model zaujme svým designem, vyhledejte si k němu podle názvu dodatečné informace tak, abyste si byli jisti jeho původem a kvalitou.

 

 

Pozor na loupající se barvu
V oblasti bezpečnosti však nejde jenom o nehořlavost a stabilitu, ale také, a to především, o zdravotní nezávadnost materiálu. U levnějších výrobků se totiž může stát, že se ocel „vypaluje“ a sloupává se barva, jejíž výpary navíc mohou být i karcinogenní. Není bez zajímavosti si uvědomit, že výrobce může v návodu k použití obejít svou zodpovědnost tvrzením, že zařízení není určeno k přípravě potravin.
 
Proto je třeba nekupovat hned první „akční“ produkt, který se vám naskytne, ale důkladně si jej nejprve prozkoumat a ověřit. Věrohodnost prodejce může být zvýšena například zárukou proti korozi.
 
Ochranný tepelný štít
Výhodou přenosného ohniště je ochranný tepelný štít, který umožňuje použití i na potenciálně hořlavém povrchu, například na okraji lesa nebo na dřevěné terase. Tepelný štít najdete na spodním okraji kovové mísy, v podstatě se jedná o prvek, který izoluje nádobu s ohněm od okolního prostředí.

 

 

Dodržujte bezpečnostní pravidla
I s nejbezpečnějším ohništěm však musíte pamatovat na to, že stát se může cokoliv. Proto oheň udržujte pod neustálým dohledem, a to hlavně v případě, že s ním budou manipulovat děti. Nádobu důkladně zajistěte proti převrhnutí (zejména pokud stojí na dřevěné terase či jiném hořlavém povrchu) a dbejte na to, aby z ní nevypadávaly hořící kusy dřeva.
 
A co design…
Pro někoho je důležitým rozhodovacím impulsem design výrobku. Výrobci se kromě funkčnosti snaží o elegantní univerzální vzhled, který by se hodil k více typům exteriérů. Většina zahradních ohnišť se vyrábí z oceli a jiných kovových materiálů, jsou ale i výjimky z betonových monolitických prefabrikátů (které i přesto obsahují kovový rošt). Nevýhodou betonových ohnišť je jejich vyšší hmotnost, ocelový výrobek většinou zvládne přenést jediný člověk (váží do 20 kg, většinou však méně).

 

 

Čím topit
Palivem v zahradních ohništích bývá klasicky dřevo, produktem potom (logicky) popel, který lze následně využít například pro hnojení.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama