Úvod > zahrada > Srpnové tipy do zahrady

Srpnové tipy do zahrady

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, naturescrusaders.files.wordpress.com, archiwumallegro.pl, biolib.cz
Srpnové tipy do zahrady

Prázdniny se překulily do své druhé poloviny, aniž by o sobě léto dalo nějak výrazně vědět. Doufejme, že k nám srpen bude vlídnější a my si užijeme hřejivých slunečních paprsků. Chytat bronz můžete i na zahradě a co vás na ní v srpnu čeká?
 
Chraňte pomocníky na zahradě
K ochraně rostlin před škůdci nemusíte využívat jen chemické cesty. Vytvořením příjemného prostředí, přitáhnete na svou zahradu mnoho užitečných živočichů a nastolíte tak přirozenou biologickou rovnováhu. Víte, jak užiteční mohou být strnadi, rehci, sýkorky, pěnkavy či červenky? Živí se škodlivým hmyzem, jsou krásní a mnozí z nich vás potěší svým zpěvem. Ponechte jim na zahradě pár volně rostoucích keřů, instalujte kameninová pítka a fontánky.
 
Slunéčka sedmitečná už známe z příběhů o mravenci Ferdovi. Jejich larvy se živí mšicemi a červci, denně jich spořádají až okolo stovky. Dlouhonosky, lumci, střevlíci a pavouci, žáby a ježci, ale i obávaní krtci se živí hmyzem. Potlačte svoje fóbie a nechte je žít na zahradě s vámi.

 

 

Vyhlaste válku vosám
Dozrávající ovoce je pro vosy jako magnet. Mohutnými kusadly likvidují ty nejsladší plody nebo je poškozují, čímž znemožňují jejich pozdější skladování. Obtěžují vás při hodování na zahradě a zvláště nebezpečné jsou pro malé děti. Vyhledejte hnízda, ze kterých vosy vylétávají, vezměte si ochranné prostředky a použijte insekticidy, kterými vystříkáte vletový otvor do jejich hnízd.
 
Využijte ranních nebo večerních hodin, kdy je jejich aktivita nižší. Nastražte návnady, kterými mohou být láhve s úzkým hrdlem, ty pak do třetiny naplňte pivem nebo ovocnou šťávou s kapkou octa. Láhve zavěste do korun stromů.
 
Nezapomeňte na trvalky
Vypadají, že jim nic nechybí, ale i ony potřebují vaši péči, aby kvetly co nejdéle. Odstraňujte odkvetlá květenství, ostrožky po odkvětu sestřihněte na 30 cm. Podpoříte tak opakované kvetení. U kohoutku chalcedonského odstřihněte nejvrchnější odkvetlé okolíky, z paždí se poté vytvoří další květenství.
 
Odplevelujte, mulčujte, při déletrvajícím suchu zalévejte, u trvalek kvetoucích v pozdním létě nebo na podzim opakovaně přihnojujte, např. Cereritem. Provádějte ochranu proti chorobám a škůdcům.

 

 

Výsadba císařských korun
Srpen je vhodnou dobou pro výsadbu řebčíku královského (Fritillaria imperialis). Vybírat můžeme z oranžově nebo žlutě kvetoucích kultivarů, na květy si ale budeme muset počkat do dubna příštího roku. Vybíráme polostinná stanoviště, vysazujeme do hloubky 25 cm do skupin. Další rostlinou, kterou můžeme vysazovat je liliochvostec - Eremurus stenophyllus s monumentálními až dvoumetrovými květenstvími připomínajícími svíce.

 

 

Královny květin
U růží odstraňujeme odkvetlá květenství s částí stonku vždy až k pětičetným listům. Odstraňujeme nemocné stonky a likvidujeme podrost na podnoži, který konkuruje ušlechtilé odrůdě, která je na ní naočkována. Přihnojujeme hnojivy s vyšším obsahem draslíku a nižším obsahem dusíku. Ulehlou půdu občas zkypříme a odplevelíme.

 

 

V srpnu můžeme přesazovat vzrostlé konifery, stříháme živé ploty, a nezapomínáme ani na trávník. Další tipy najdete zdereklama