Úvod > zahrada > Srpen v trvalkové zahradě

Srpen v trvalkové zahradě

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Srpen v trvalkové zahradě

Trvalky jsou běžci na dlouhou trať, za minimum péče se vám odvděčí každoročním bohatým kvetením. Jak se o ně postarat tak, aby kvetly co nejdéle, vám poradíme v dnešním článku
 
Pravidelná údržba je klíčem k úspěchu
Aby vám trvalky dlouho a opakovaně kvetly, je nutné se držet následujících pravidel:
- vždy respektujeme stanovištní nároky, které si předem zjistíme v odborné literatuře, trvalky na slunná stanoviště neumisťujeme do hlubokého stínu, vlhkomilné na záhony bez doplňkové závlahy apod.
- trvalky vysazujeme do správného sponu, tzn. že je vysazujeme na vzdálenost s ohledem na jejich konečnou velikost (nikoli velikost sazenic, která může být zavádějící)
- nižší trvalky umisťujeme do popředí, nejvyšší do zadní části partie záhonu
- kombinujeme druhy kvetoucí na jaře, v létě a na podzim
- i když zde mluvíme o trvalkách, neznamená to, že na jednom stanovišti vydrží neomezeně dlouho, některým z nich (např. levanduli) svědčí zmlazení celého trsu, tzn., že rostlinu vyndáme ze země, rozdělíme rýčem na několik částí a rozsadíme. Do výsadbové jámy můžeme nasypat novou zeminu vylepšenou kompostem
- během vegetace pravidelně odstraňujeme odkvetlá květenství – docílíme tím bohatšího a delšího kvetení a zároveň zamezíme nežádoucímu vysemeňování méně náročných druhů a zaplevelení celého záhonu
- během vegetace udržujeme záhony v bezplevelném stavu, plevel konkuruje trvalkám v boji o vodu a živiny, někdy se může stát zdrojem chorob a škůdců
- v parných dnech nezapomeneme na doplňkovou zálivku a během celé vegetace pravidelné přihnojování
 
Pár trvalkových tipů
Mezi druhy kvetoucí v létě, na které byste neměli zapomenout, patří například dračíky – Penstemon hartwegii. Vybrat si můžete nižší i středně vysoké kultivary (40 – 70 cm), rostliny vysazujeme na slunná nebo polostinná stanoviště. Vysazujeme je do sponu 50 – 80 x 50 – 80 cm a jejich květy můžeme použít během celého léta k řezu.


Penstemon hartwegii

 

 

Léčivá a zároveň krásná je třapatka nachová – Echinacea purpurea. Blízká příbuzná terčovek (Rudbeckia) kvete nejen typickou starorůžovou barvou, ale i smetanově bíle nebo zeleně. Látky získané z jejích kořenů se používají do léků k posílení imunitního systému v době chřipkových epidemií.


Echinacea purpurea

 

 

Rozrazil klasnatý (Veronica spicata) je spanilá trvalka blankytně modré barvy pocházející z východní Evropy a Mongolska. Hodí se na sušší záhony, snáší vápenité půdy a vydrží mrazy až do – 40 °C. V létě na ní s oblibou usedají motýli a čmeláci.


Veronica spicata

 

 

Dalším suchomilcem je Zauschneria californica. Pochází z Kalifornie, kde osidluje suchá písčitá místa v jehličnatých lesích. U nás kvete na sklonku léta a na podzim zatahuje. Její výška nepřesahuje 30 cm.


Zauschneria californica

 

 

Kráska z Texasu Gaura lindheimeri vzdáleně připomíná nevěstin závoj. Vykvétá bíle nebo růžově a letním kyticím dodá šmrnc a jemnost zároveň. Snese i sušší půdy a neúnavně kvete až do poloviny října.


Gaura lindheimeri

 

 

Hlaváč kavkazský (Scabiosa caucasica) je typickým zástupcem trvalek, kterým odstranění odkvetlých květenství prodlouží dobu kvetení. Květy jsou poměrně velké, nejčastěji jednoduché nebo plné, modré nebo bílé barvy.


Scabiosa caucasica

 

 

Vybrali jste si? Pokud ano, s výsadbou nespěchejte, ideální dobou je totiž jaro nebo podzim. V létě bychom měli vysazovat jen kontejnerované rostliny, za předpokladu doplňkové zálivky.reklama