Úvod > zahrada > Tipy do zářijové zahrady

Tipy do zářijové zahrady

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Tipy do zářijové zahrady

Sklonek léta a začátek podzimu je časem, kdy začínáme květiny na zahradě i na balkónech připravovat na zimní období. Zároveň je ideální dobou výsadby širokého sortimentu rostlin. Abyste na nic nezapomněli, máme tu pro vás zářijové kalendárium zahradnických prací.
 
Vysazujeme pivoňky
V první polovině září je ideální čas k sázení všech druhů pivoněk. Ideální půda pro pivoňky by měla být humózní, hluboce zkypřená v tzv. staré půdní síle. Půdu zpracujeme alespoň do hloubky 50 cm, vrchní vrstvu obohatíme o kompostní zeminu a nezapomeneme na zásobní hnojení. Dřevité pivoňky vysazujeme o 10 cm hlouběji, bylinné pivoňky tak, aby očka byla těsně pod úrovní terénu. Vysazovat můžeme nejen nově zakoupené rostliny, ale zároveň můžeme vykopat a rozdělit starší trsy, které rozdělíme a rozsadíme.
 
Vysazujeme cibuloviny
Kromě vyšších cibulovin, jako jsou narcisy, tulipány nebo česneky, nezapomínáme ani na drobné cibuloviny, které budou na jaře tvořit lemy záhonů nebo se mohou vysadit přímo do trávníku. V tom případě musíte mít pamatovat na to, že byste po odkvětu neměli trávník nějakou dobu sekat, aby si tyto cibuloviny stačily nashromáždit dostatek zásobních látek do svých cibulek z listů. Romanticky působí sasanky, ladoňky, ladoničky, šafrány, modřence či sněženky, exoticky vyhlíží ocúnovce, řebčík kostkovaný, snědky či trojatce.

 

 

Nezapomeňte na dvouletky
Dvouletky jsou rostliny s dvouletým cyklem, během kterého vyklíčí, vyrostou, vykvetou a vytvoří klíčivá semena. Vysévají se zpravidla v létě, vysazují se od září do října, aby do zimy zakořenily a záhony ozdobily v jarním období. Z drobnějších dvouletek vysazujeme macešky a sedmikrásky, které kvetou na jaře, z těch vyšších zvonek prostřední, hvozdík vousatý, náprstníky či topolovky, které kvetou v létě.
 
Dřeviny kvetoucí v září
Mezi keře, které nás svými květy těší do pozdního podzimu, patří motýlí keř – Buddleia davidii, s bílými nebo fialovými květy. Dorůstá do výšky 2 – 3 metry a na zahradu vám přiláká plejádu motýlích krasavců.


Buddleia davidii – motýlí keř

 

 

 Na sklonku léta začínají vykvétat pravé vřesy (Calluna vulgaris), které se dají ve výsadbách kombinovat s rododendrony, azalkami, rojovníky a jinými keři, jež milují kyselou půdní reakci. Pokud fandíte popínavkám, nesmí ve vaší zahradě chybět trubače (Campsis radicans). Z dalších keřů můžeme jmenovat Fuchsia magellanica, Hibiscus syriacus, Perovskia atriplicifolia, Spiraea bumalda či Robinia hispida. Všechny tyto keře řežeme na jaře, abychom se na nových letorostech dočkali během vegetace květů. Krásně zbarvené plody potěší nejen nás, ale i ptactvo. Vysaďte si krásnoplodku (Callicarpa bodinieri var. giraldii), cesmínu ostrolistou (Ilex aquifolium), kdoulovec (Chaenomeles speciosa), hlohyni šarlatovou (Pyracantha coccinea), rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) či skalníky (Cotoneaster).


Ilex aquifolium – cesmína ostrolistá

 

 

Mečíky z půdy ven
Gladioly ponecháme v půdě, dokud jsou jejich listy zelené. Hlízy vyjmeme, před úplným zežloutnutím, zkontrolujeme, jestli nejsou napadeny třásněnkou mečíkovou. Rozprostřeme je na suchém, teplém místě, aby oschnuly. Zhruba po 14 dnech je první sušení ukončeno. Očištěné, a vytříděné hlízy ukládáme do bedniček a skladujeme při teplotě 5 – 10 °C.

 

 

Konec letnění kbelíkových rostlin
S ohledem na průběh teplot v září, si pro ně přichystáme vhodné zimoviště. Rostliny uklízíme předtím, než jsou hlášeny první mrazíky, důkladně je prohlédneme a je-li třeba, ošetříme je proti škůdcům. Mohutnější exempláře je možné seříznout, aby nezabíraly mnoho prostoru.reklama