Úvod > zahrada > Znáte pomerančovku oranžovou?

Znáte pomerančovku oranžovou?

Rubrika: Ovoce a zelenina    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Znáte pomerančovku oranžovou?

Pokud ne, doporučujeme vám návštěvu Lednicko-Valtického areálu. Zde, přímo v blízkosti samotného zámku objevíte zvláštní strom s plody připomínajícími zelené pomeranče. Někdy bývá také nazývána maklura jablkovitá (Maclura pomifera, syn. M. aurantiaca). Dřevina je blízce příbuzná moruším, se kterými patří do čeledi Moraceae – morušovníkovité.
 
Kde je doma?
Přirozeně se maklura vyskytuje na jihu USA, konkrétně v Texasu, Oklahomě, Arkansasu a Louisianě. Do Čech byla přivezena roku 1865 do parku zámku Hluboká, ale vzhledem k tomu, že je silně teplomilná, rozšířila se nejvíce pouze na jižní Moravě a na Slovensku.
 
Maklura je dvoudomý, opadavý strom nebo keř s nápadně krátkým kmenem a hustou korunou. V domovině dorůstá do výšky okolo 20 metrů, v našich podmínkách jen do 5 – 8 metrů. Borka je okrově hnědá, hluboce brázditá, dřevo tvrdé a žlutavé. Větve jsou zprohýbané a vyskytují se na nich až dvoucentimetrové trny. Mladé letorosty jsou chlupaté, na starších se objevují brachyblasty, podobně jako u jinanu. Listy jsou vejčitě kopinaté až 15 cm dlouhé, na rubu hustě chlupaté.

 

 

Plody jako pomeranče
Maklura kvete v dubnu až květnu nenápadnými zelenými květy, nápadné jsou až patnácticentimetrové plody, zprvu zelené, později žlutooranžové (v našich podmínkách, díky krátké vegetační době, nestačí dozrát a až do konce vegetace mají pouze tmavě zelenou barvu!). Rostlina, včetně plodů (souplodí malých peckoviček) je hustě prostoupena mléčnicemi, plody jsou nejedlé.
 
Tekutina v mléčnicích slouží makluře jako ochrana před býložravci, při poškození napomáhá hojivým procesům, tím že zaceluje a uzavírá porušené cévy.
 
Hospodářsky jsou využitelné pouze její listy, které podobně jako listy moruší slouží jako potrava pro bource morušového, zpracovávat se dá i hedvábně lesklé dřevo a v USA je využívána na živé ploty.

 

 

Látky zdraví prospěšné
Z významných látek obsahuje maklura kempferol, který snižuje riziko srdečně-cévních příhod a pomiferin, u něhož byl jednoznačně prokázán antioxidační a antidiabetický efekt. Bohužel se tyto látky získávají a používají jen v syntetické formě, protože maklura je celá, včetně plodů, nejedlá.
 
Vybíráme stanoviště
Maklura vyžaduje slunná stanoviště, na půdu není příliš náročná. Vzhledem k původu ji vybíráme chráněná stanoviště a nižší nadmořské výšky, jinak během zimy namrzá a může i uhynout. Pokud vás její nároky neodradily, můžete si pro makluru zajet do zahradnictví. Ne vždy ji tam najdete, jde spíše o exotickou a sporadicky pěstovanou dřevinu, jejíž cena se pohybuje okolo 80 – 130 Kč za půlmetrový stromek. Vypěstovat si ji můžete i ze semen dovážených z Maďarska, cena deseti semen se pohybuje od 0,5 do 0,9 EUR.

 

 

Jaký vybrat kultivar?
Z pěstovaných kultivarů jsou nejoblíbenější tyto:
Maclura pomifera ´Fan dArc´- má velké a tmavé listy, více odolná
Maclura pomifera ´Inermis´- beztrnná
Maclura pomifera ´Pulverulenta´- listy jsou jakoby bíle pomoučenéreklama