Úvod > zahrada > Na návštěvě ve vinařském ráji

Na návštěvě ve vinařském ráji

Rubrika: Ovoce a zelenina    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Na návštěvě ve vinařském ráji

Navštívíte-li Valtický zámek, nemůže ujít vaší pozornosti sklepení, ve kterém se nachází Salon vín České republiky. Sto nejlepších vín z celé republiky, která jsou vybraná na základě nejvyšší Národní soutěže vín v ČR, čeká dlouhá cesta nominačních výstav, po které je mohou vinaři přihlásit k nominaci do Salonu vín ČR.
 
Dlouhá a trnitá je cesta k úspěchu…
Zařazena mohou být jen vína vyrobená z hroznů vypěstovaných v Čechách nebo na Moravě, přihlašovaná partie musí v dané kategorii splňovat minimální množstevní kriteria. Hodnocení je prováděno stobodovým systémem podle platných pravidel O.I.V. (mezinárodní organizace pro vinařství a vinohradnictví). Nominovaní degustátoři museli projít mezinárodním degustačním kurzem, který vedli enologové Vyšší odborné školy a Spolkového úřadu pro vinařství a ovocnářství v rakouském Klosteneuburgu.
 
Přihlašovaná partie vína je odebrána a zapečetěna přímo u výrobce vína organizátorem Salonu vín, a který má právo na výběr libovolných 6 láhví z přihlašované partie.

 

 

Vyhrají a putují do Valtic
Vybraná a nejlépe hodnocená vína jsou nakoupena v množství uvedeném ve statutu a uložena ve sklepních prostorách Národního vinařského centra. Zde se s nimi může seznámit široká veřejnost, jelikož má možnost ochutnat kterékoli z uložených vín. Vína zde uskladněná jsou určena výhradně ke vzdělávání návštěvníků o víně a propagaci a podpoře našeho vinařství tím, že je můžete na jednom místě ochutnat, dozvědět se všechny důležité informace o každém víně i o výrobcích.
 
Součástí sklepních prostor Salonu vín je také naučná expozice o našem vinařství a vinařských oblastech. Kupovat zde můžete pouze jednotlivé láhve, není umožněn nákup ve větším množství za účelem dalšího obchodování.

 

 

Salon vín v číslech
Pro rok 2011 je zde pro vás připraveno 56 bílých vín, 40 vín červených, 2 růžová a 2 vína šumivá. Vína jsou zastoupena ve 29 odrůdách. Z bílých odrůd byly letos nejlépe hodnoceny Ryzlink rýnský, Sauvignon, Chardonnay, Tramín červený, Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský. Z červených potom Rulandské modré, Merlot, Frankovka, Cabernet Moravia a Cabernet Sauvignon. Převažují pozdní sběry a výběry z hroznů.
 
Kdy se do Salonu vín ČR vypravit?
Celoročně kromě měsíce února, kdy probíhá příprava expozic nadcházejícího ročníku. Otevřeno je denně od úterý do čtvrtka od 9:30 do 17:00 hodin, v pátek a sobotu od 10:30 do 18:00 hodin a v červenci, srpnu a září také v neděli od 10:30 do 17:00 hodin.

 

 

Vyberte si program
Program A – volné degustace – umožňuje ochutnat kterékoli z vystavovaných vín s výjimkou vín šumivých a perlivých. Délka programu je 90 minut a cena prohlídky je 355 Kč. Tento vstup lze zkombinovat s prohlídkou dvou okruhů Valtického panství za sníženou cenu 419 Kč. Po celou dobu je vám k dispozici proškolený sommelier, který je vaším průvodcem i rádcem zároveň.
 
Program B – degustace s „By the Glass“ – umožňuje degustovat 4 vzorky vína v základním podprogramu B1 s využitím moderního výdejníku vín. Podprogram B2 nabízí speciální výběry (vína ledová, slámová nebo botrytické výběry), program trvá 20 – 25 minut.
 
Poslední je v nabídce program C – řízené degustace – degustace je řízena sommelierem a probíhá při minimálním počtu účastníků 8 osob. Cena se pohybuje od 150 do 395 Kč podle množství vzorků degustovaných vín.

 

 

Postřehy z návštěvy
Salon vín je nádhernou a vkusně sestavenou expozicí, jejíž prohlídka je i bez samotné degustace mimořádným zážitkem. Atmosféra, která na vás dýchá ze zdí sklepení Valtického zámku, je neopakovatelná, vína jsou krásná a lahodná, navíc ta, která vám nejvíce zachutnají, si můžete odvézt jako tekutý suvenýr. Bonusem ke každé prohlídce je i katalog Salonu vín ČR.


 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama