Úvod > zahrada > Čas velkého stěhování

Čas velkého stěhování

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Čas velkého stěhování

Září se nám snaží vynahradit letošní léto, které bylo skoupé na sluneční paprsky. Příslib léta babího, ale nemusí být definitivní a rychlý nástup nízkých teplot by nás a naše květiny mohl zaskočit. Nezapomeňte na ně a připravte je na velké stěhování z letního bytu do interiéru. Pokud se budete držet následujících pravidel, podzimní mrazíky vás zcela jistě nepřekvapí.

 

 

1) Na stěhování květin do interiéru je dobré si vyhradit víkend. Během stěhování budete muset provést několik úkonů, na které potřebujete čas a klid. Se stěhováním neotálejte, je lepší, když je budete mít v domě o 14 dní dříve než o jeden den později!
2) Všechny rostliny důkladně prohlédněte, na zimoviště nestěhujte květiny, které vykazují příznaky chorob nebo jsou viditelně napadeny škůdci, vyberte vhodný přípravek a proveďte proti těmto patogenům postřik.
3) Vymyjte podmisky, očistěte květináče, abyste si v domě nenadělali nepořádek
4) Rostliny, které během vegetace narostly do gigantických rozměrů, zakraťte, vzhledem k prostorovým podmínkám je tento řez lepší udělat na podzim než na jaře.
5) Odstraněné vyzrálé, ale nedřevnaté výhony můžete použít k přemnožení rostlin (matečnice, např. muškátů, ztrácejí po pár letech vitalitu a vy si tak zajistíte kvalitní, silné jedince pro další sezónu).
6) Odstraňte také všechna odkvetlá květenství, rostliny se tak nebudou vysilovat tvorbou semen.

 

 

7) Odstraňte všechny suché nebo zažloutlé listy, na povrchu substrátu v květináči by neměla být vrstva odumřelých listů, která vytváří ideální prostředí pro rozvoj houbových chorob.
8) Rostliny již v žádném případě nepřihnojujte. Dusíkem jste přestali hnojit na konci srpna, během září a října jsou povolena pouze hnojiva s vyšším obsahem draslíku, který vašim rostlinám zajistí kvalitní vyzrávání výhonů.
9) Po přestěhování jim zajistěte dostatek světla a čerstvého vzduchu (větráním), tak aby byl pro ně přechod do interiéru přirozený a pozvolný. Omezte zálivku, rostliny mají v interiéru menší odpar a mohli byste je tak snadno přelít.
10) I v interiéru pokračujte v důsledné kontrole výskytu škůdců, vyšší teplota a nehybný vzduch aktivuje činnost mnoha škůdců, kteří na spodní straně listů vyčkávali na vhodné podmínky a rychle se množící kolonie vám mohou během krátké doby zamořit všechny ostatní rostliny.
11) Nenechte se zmást zahraničními publikacemi, které slibují mrazuvzdornost některých, zvláště Středozemních druhů. Tyto knížky často nemyslí na naše klimatické podmínky, které nejsou zohledněny ani při jejich překladu. Všechny rostliny z jižněji položených oblastí u nás zimu trvale nepřežívají.
12) Před zimováním rostliny nepřesazujte, je to velký zásah do jejich života a ideálním obdobím pro většinu rostlin je pouze jaro.

 

 

Doufáme, že jsme vás dlouhým seznamem prací neodradili, a že, až se objeví první mrazíky, vy už se na ně budete, společně se svými květinami, usmívat z okna svého domu. Tak příjemné stěhování!

 reklama