Úvod > zahrada > Říjnové tipy do zahrady

Říjnové tipy do zahrady

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC
Říjnové tipy do zahrady

Vlídné podzimní slunce nás vytahuje z příbytků ven a poskytuje nám několik dalších vzácných teplých dní, které můžeme strávit na zahradě nebo procházkami přírodou. Pojďme se podívat na to, jaké zahradní práce bychom měli během měsíce října ještě stihnout.
 
Vyčistíme půdu pod keři
Bohužel, nejen nám, ale i plevelům, se líbí slunný průběh počasí. Proto je nutné, abychom před opadem listí vyčistili všechny prostory pod keři. Pokud bychom chtěli nakypřit půdu rytím či okopáváním, musíme znát hloubku, ve které keře koření. Pozor si musíme dát zvláště u mělce kořenících, jako jsou rododendrony a azalky. U opadavých keřů a stromů zanedlouho opadá listí a vytvoří tak ochranný kryt před zimou, zároveň zabrání prorůstání plevele. Listí, které nám spadalo do okrasných jezírek, je třeba neustále lovit, protože dochází k tlení a voda se nemůže samočisticími procesy dočistit.

 

 

Zimování balkónových květin
V říjnu už skutečně není čas otálet. Dny jsou ještě teplé, ale v noci klesají teploty k bodu mrazu. Riziko poškození nízkými teplotami je čím dál větší, a proto se inspirujte v článku Čas velkého stěhování a nenechte květiny zmrznout venku.
 
Stálezelené keře nenechte uschnout
U opadavých stromů a keřů je po opadu listů minimální odpar a tím pádem minimální nároky na vláhu. Jiné je to ale u stálezelených listnatých keřů a jehličnanů. Ty si své fotosynteticky aktivní části ponechávají během celého roku a nároky na vláhu mají během celého roku. Jedná se například o cesmíny, vavřínovce, mahonie nebo stálezelené rododendrony. Myslete na ně na podzim s občasnou doplňkovou zálivkou. Budou vám za ni vděčni a neuschnou. Stejná pravidla platí i pro zimní období.

 


 Cesmína ostrolistá – Ilex aquifolium

 

Poslední termín pro výsadbu dvouletek
První polovina října je skutečně posledním termínem pro výsadbu dvouletek do volné půdy na konečné stanoviště. Vysazovat můžete macešky, sedmikrásky, pomněnky, prvosenky nebo hvozdíky. Půdu vylepšete hnojivy a obohaťte ji humusovou složkou.
 
Likvidujeme letničkové záhony
První mrazíky udělají konec letničkové kráse. Rostliny vytaháme z půdy, pokud nejsou napadané chorobami, použijeme je na kompost, půdu zryjeme a v hrubé brázdě ji ponecháme až do jara.
 
Podzimní výsevy letniček na příští rok
Některé letničky, určené pro přímý výsev do půdy, můžeme vysévat už na podzim, čímž urychlíme jejich kvetení v dalším roce až o 6 týdnů oproti dubnovým výsevům.
 
Podzim – čas výsadeb
Na podzim vysazujeme ovocné stromy , listnaté keře a stromy (ideálně po opadu listů) a jehličnany. Základem je výběr kvalitního výsadbového materiálu, správná hloubka výsadby, kvalitní půda a doplňková závlaha po výsadbě.

 

 

V zeleninové zahradě
Sklízíme plodovou zeleninu (rajčata, tykve a fazole), dále košťáloviny pro zimní skladování (květák, pozdní zelí, hlávkovou nebo růžičkovou kapustu a kedlubny) a kořenovou zeleninu (červenou řepu, fenykl hlíznatý, ředkev, černou ředkev a celer bulvový). Chladnomilnější zeleninu ponecháme na záhonech co nejdéle, aby dobře vyzrála a déle vydržela při skladování. Krátkodobou ochranu před nízkými teplotami může poskytnout fóliový tunel, a to až do -5 °C, s dvojitou fólií až do -10 °C).reklama