Úvod > zahrada > Lípa – strom zdraví a míru

Lípa – strom zdraví a míru

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: zdroj uveden u foto
Lípa – strom zdraví a míru

Český národní strom není nutné podrobně představovat. Všichni známe majestátní stromy se srdčitými listy, okolo nichž v době květu poletují zástupy včelek a čmeláků, kteří se předhánějí o to, aby získali co nejvíce nektaru. Ne nadarmo se v Americe lípám říká „včelí stromy“.
 
Zůstaňme ještě chvíli v Americe, kde se lípy navíc využívaly k získávání listové píce pro dobytek. Každých 5 – 8 let se stromy prořezávaly a získané větve s letorosty a listy se používaly jako krmivo pro dobytek. U dobytku totiž působí pozitivně na vyšší obsah tuku v mléce, ze kterého lze získat více másla. Mladé jarní lístky byly rovněž tradiční součástí stravy člověka, dají se přidat do každého salátu. To ale není vše. Z lýka se vyráběly provazy, tětivy a rybářské sítě, dokud vlákno těchto stromů nenahradilo konopí.


Lípa srdčitá (Tilia cordata) v květu
zdroj: kuleuven-kortrijk.be

 

 

Lipové pověsti
V řeckém bájesloví obcuje dcera boha oceánu Ókeana Phylira s Kronem, božstvem planety Saturn, a počne Cheiróna, vzdělaného kentaura, který je napůl člověkem a napůl koněm. Pak se promění v lípu. Cheirón zasvětí do svého tajného vědění o léčivých silách přírody prvního lékaře, Asklepia, který se stane otcem medicíny.
 
Proto je „pramáti“ medicíny lípa, „strom útěchy“. A protože pravým uzdravovatelem je láska, nemusí být ani podobnost jména Phylira s řeckým philein (milovat), tak zcela náhodná. Ve středověku se stala symbolem svobody ve Francii a Švýcarsku, na připomínku konce svatých válek, stvrzeného Nantským ediktem.


Lípa je nádherný alejový strom
zdroj:
www.sxc.hu

 

 

Není jen srdčitá
Rod lípa zahrnuje okolo 40 druhů velkých opadavých stromů ze severního mírného pásma.
Nejznámějším druhem u nás pěstovaným je lípa srdčitá (Tilia cordata) někdy také nazývaná lípa malolistá. Dorůstá až do třicetimetrové výšky a vytváří košatou, vysoce klenutou korunu. Listy jsou nesouměrně srdčité, oproti jiným druhům drobnější, na spodní straně mají v paždí žilek rezavé chloupky. Květy jsou žlutavě bílé, uspořádané ve vrcholících. Plodem je kulovitý oříšek.
 
Lípa velkolistá (Tilia platyphyllos) dorůstá do výšky okolo 25 metrů, listy jsou ale větší, na spodní straně mají v paždí žilek bělavé chloupky. To je také hlavní rozlišovací znak oproti lípě malolisté, se kterou se snadno kříží. Kříženci, jejichž rodiči byla lípa srdčitá a velkolistá nazýváme T. x vulgaris nebo T. europaea.
 
Exotickým druhem lípy je Tilia mongolica. Její listy připomínají listy vinné révy, květenství je uspořádané v hroznu. Stromy nepřesahují výšku 20 metrů.


Lípa mongolská (Tilia mongolica) má listy jako vinná réva
zdroj: cirrusimage.com

 

 

Lípa léčivá….
Lípa uvolňuje napětí a podrážděnost. Ne nadarmo se jí říká strom uzdravování. Čaj z květů má blahodárné účinky na krev a pomáhá snížit hladinu cholesterolu i vysoký krevní tlak. Rodiče hyperaktivních dětí jistě ocení, že šálek lipového čaje oslazený lžičkou medu zmírňuje neklid a podporuje klidný spánek. V kombinaci s bezem či hluchavkou se používá k léčení dýchacího ústrojí, příznivě působí na ledviny, močový měchýř i trávicí trakt. Při zevním použití působí na kožní záněty.
 
Dřevo řezbářů
Lipové dřevo je měkké, lehké a dobře opracovatelné, vysoce ceněné řezbáři. Používá se k výrobě hudebních nástrojů nebo vyřezávaného zdobeného nábytku. Je také výchozí surovinou pro přípravu tzv. aktivovaného dřevěného uhlí, které má podobné vlastnosti i použití jako dřevěné uhlí.


...pod mikroskopem
zdroj: 
www.sxc.hu

 

 

Za nejstarším stromem
Nejstaršími a nejmohutnějšími památnými lípami v České republice jsou Tatrovická lípa, Horní Popovská lípa, Lípa v Lipce, Tajemná lípa, Maškovická či Jemčinská lípa. Tyto exempláře jsou staré v průměru okolo 500 let a obvod se pohybuje kolem osmi až devíti metrů.reklama