Úvod > zahrada > Ve stínu kapradin

Ve stínu kapradin

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC, plantsystematics.org, luirig.altervista.org, jardiniere.net, golatofski.de, williamcullina.com
Ve stínu kapradin

Interiérovým kapradinám jsme se již věnovali ve starších článcích. Romantická zákoutí dýchající časy, kdy na zemi žili dinosauři, si ale můžete vytvořit i na své zahradě. Stačí si jen vybrat tu správnou kapradinu, podle velikosti, tvaru listů a mrazuodolnosti.

 

 

Správný výběr stanoviště – polovina úspěchu
Nezapomeňte, že kapradiny jsou rostliny s nejnižšími nároky na světlo. Na zahradě budou nejspokojenější na stinném nebo polostinném místě, které jim může vytvářet vzrostlý strom či pergola. Zároveň mají vyšší nároky na vláhu a ideální mikroklima jim vytvoříte, sesadíte-li je do skupin. Jsou ideálními rostlinami do lesních společenstev, na tvorbu skalek (které nemusejí být jen na plném slunci) nebo jako podsadba pod stromy s výše umístěnými větvemi. Některé z nich dorůstají až 1,5 metrové výšky.
 
Jelení jazyk – Phyllitis scolopendrium
Pokud jste si v bytě oblíbili sleziník – Asplenium nidus, máme tu pro vás venkovní alternativu. Jelení jazyk má užší, celokrajné listy, které mohou být podle zvoleného kultivaru rovné nebo zvlněné (P. scolopendrium ´Marginatum´). Vyžaduje polostinné nebo stinné stanoviště a dostatečnou vláhu.

 

 

Netík – Adianthum pedatum var. aleuticum
Něžnou variantou pokojového netíku je Adianthum pedatum var. aleuticum. Vzhledem připomíná spíše ledviník, ale oceníte ho zejména na menších záhonech, protože svou výškou a šířkou nepřesahuje půl metru.

 

 

Kapraď samec – Dryopteris filix-mas
Je typickou kapradinou s trojúhelníkovitými dvakrát zpeřenými listy, které jsou elegantně ohnuté směrem dolů. Vyrůstají z velkého, vzpřímeného, hnědě šupinatého oddenku. Dorůstá běžně do výšky okolo 1,2 – 1,5 metru, šířka se pohybuje okolo jednoho metru. Podobného vzhledu i vzrůstu je papratka samičí – Athyrium filix-femina. Někteří autoři uvádějí, že kapraď samec je pouze samčí variantou této rostliny.
 
Papratka samičí je o něco drobnější. Jedovatý olej z oddenků využívala starověká medicína k odčervování lidí i domácích zvířat, ale při vyšších dávkách způsoboval oslepnutí. Nádherný kultivar je A. filix-femina ´Fieldiae´se zkrácenými jařmy a narůžovělými řapíky.

 

 

Pérovník pštrosí – Matteucia struthiopteris
Jedna z nejmohutnějších opadavých kapradin, která se dá v našich klimatických podmínkách pěstovat. Kopinaté, vzpřímené, zpeřené listy vyrůstají v kruhu a vytvářejí obrovskou nálevku. Vnější sterilní listy jsou svěže zelené a obklopují vnitřní, temně hnědé plodné listy. Dorůstá do 1 – 1,5 metru, šířka je zhruba půlmetrová.

 

 

Podezřeň královská – Osmunda regalis
Na první pohled byste neuhodli, že se jedná o kapradinu. Její elegantní, široce oválné až podlouhlé dělené listy připomínají spíše lékořici. V mládí jsou světle růžové, starší listy svěže zelené. Plodné listy vypadají zdánlivě jako květy, jsou zakončeny čárkovitými úkrojky s rezavě hnědými výtrusnicemi. Dosahuje až dvoumetrové výšky a metrové šířky.

 

 

Osladič obecný – Polypodium vulgare ´Cornubiense´
A nakonec jednoho trpaslíčka. Stálezelený osladič se podobně jako osmunda používá jako součást substrátů pro květiny. Listy jsou úzce kopinaté, dvakrát zpeřené, připomínající krajku. Výška i šířka je pouhých 30 centimetrů.reklama