Úvod > zahrada > Podzim plody probarvený

Podzim plody probarvený

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC, annadrops.wordpress.com, i.dailymail.co.uk, deeproot.co.uk, viette.poweredbyindigo.com
Podzim plody probarvený

Listopad je měsícem, kdy už zima začíná nekompromisně vystrkovat růžky, ale dokud nenapadne první sníh, ještě se můžeme radovat z barevného ohňostroje listů a plodů. Pokud chcete svou zahradu do budoucna rozsvítit i ke konci roku a plody, které přinese využít při dušičkové či adventní vazbě, inspirujte se dnešním článkem.

 

 

Ilex aquifolium – cesmína ostrolistá
V každém americkém filmu s vánoční tématikou uvidíte na vstupních dveřích věnce se zářivě červenými plody. Jsou to peckovičky cesmíny ostrolisté (Holly tree), stálezeleného keře, který pochází ze středozemní oblasti a západní Evropy. Roste vzpřímeně a v našich klimatických podmínkách může dorůstat až do pětimetrové výšky. Vysadit ji můžete volně v zahradě, na chráněné, polostinné stanoviště. Je ideální rostlinou k tvarování, na dřevěné opoře ji můžete vytvarovat do tvaru palmet a navíc jí prospějete vyšší teplotou, která je v těsném sousedství vašeho domu.
 
Jako dekoraci můžete využít nejen plody, ale i listy, které jsou buď typicky tmavě zelené, u některých kultivarů, např. ´Aureomarginata´a ´Golden van Tol´se žlutým okrajem. Bílý okraj má ´Argenteomarginata´a pokud se bojíte, aby se vaše děti nepopíchaly o ostré listy, pořiďte si kultivar ´J. C. van Tol´, který má listy téměř bez ostnů.
Kromě nejběžnějšího středozemního druhu si můžete pořídit cesmínu vroubkovanou – Ilex crenata z Japonska, jejíž plody mají černou barvu nebo cesmínu temnou – Ilex opaca ze Severní Ameriky, která je podstatně otužilejší.

 

 

Skimmia japonica – skimie japonská
Na květinových stáncích se poslední dobou objevuje tento nádherný, v dospělosti až 1,5 metru vysoký keř. Podobně jako cesmína patří mezi stálezelené dřeviny, její listy jsou lesklé a kožovité. Květy jsou drobné, bílé, složené ve vonné laty, dekorativní je však červenou peckovicí velikosti hrachu, které vydrží na rostlině dlouhou dobu.

 

 

Callicarpa bodinieri var. giraldii – krásnoplodka Giraldova
Krásnoplodka je přiléhavé označení této asijské krásky. Nenajdete v přírodě zářivější smetanově fialovou barvu plodů, jakými se právě krásnoplodka pyšní. Na rostlině vydrží až do vánočních svátků. Květy jsou drobné, narůžovělé a objevují se v červenci až v srpnu. Vstřícně postavené listy jsou podlouhle vejčité, pilovité. Pro dobré opylení je zapotřebí vysadit minimálně dva keře. Kromě tohoto druhu se pěstuje ještě krásnoplodka japonská – Callicarpa japonica, která je choulostivější.

 

 

Pro všechny tři výše uvedené keře platí nutnost zimní přikrývky, protože jsou citlivé na silné mrazy, u cesmíny a skimie i doplňková zálivka za bezmrazých dní, protože listy těmto rostlinám na zimu neopadávají a i během zimy fotosyntentizují a odpařují vodu.
 
Naposledy jsme si pro vás připravili i něco jedlého, a to kdouloň obecnou – Cydonia oblonga. Dnes už téměř zapomenutý ovocný druh, znaly naše babičky, které kdoule zpracovávaly do džemů a marmelád a voňavé plody ukládaly do prádelníků. Kdoule rostlinu zdobí i po opadu listů, dokonce se doporučuje, sklízet je až po prvních mrazících, kdy plody změknou. Na jaře vás potěší obrovskými narůžovělými květy, které mezi ovocnými dřevinami nemají obdobu.reklama