Úvod > zahrada > Africké fialky a jim příbuzné

Africké fialky a jim příbuzné

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: gesneriads.ca, klumba.org, lh6.ggpht.com, 3.bp.blogspot.com, images.fineartamerica.com, skinbase.org
Africké fialky a jim příbuzné

Africká fialka, usambarská fialka, Pavlínka nebo jonátka. Takhle mile pojmenovávaly naše babičky drobné kytičky s plstnatými lístky a fialovými kvítky se žlutým středem. Ty tam jsou ty doby, kdy se pěstovaly jen fialově kvetoucí fialky s vejčitými lístky. Dnešní trh nabízí stovky kultivarů, ze kterých si můžete sestavit sbírku.

 

 

Mini nebo midi?
Máte-li na okně omezený prostor, jsou minifialky ideální volbou. Vejdou se i na nejužší okenní parapety a umístit jich vedle sebe můžete desítky. Mějte na paměti, že mají díky malým květináčkům omezený prostor a substrát v nich bude rychleji vysychat.  Pečlivější budete muset být i s hnojením, které by mělo být pravidelné.
 
Okrasné květem i listem
Květy mohou být fialové, modré, růžové, bílé i vícebarevné, jednoduché, plné nebo se zvlněnými okraji. Některé připomínají větrníčky, jiné jsou jakoby posety kapičkami barvy. Ani listy se u některých kultivarů nenechaly zahanbit. Nejen že jsou zvlněné, ale u některých kultivarů i panašované nebo vícebarevné.

 

 

Pár pěstitelských tipů….
Fialky umístěte na světlé, nikoli slunné okno, ideální je východní nebo západní. Teplotu vyžadují celoročně pokojovou a nastydnutí vám jen tak neodpustí. Nejnáročnější je u fialek zálivka. Zaléváme výhradně spodem, tak aby se voda nedostala do listového srdíčka a nedocházelo k šíření houbových chorob. Substrát vždy necháme mírně vyschnout, osvědčilo se zalévat tehdy, když rostlina mírně skloní listy. Voda nesmí nikdy stát v podmisce, na přelití jsou fialky náchylné. Přihnojujeme jednou týdně slabším roztokem vícesložkového hnojiva.

 

 

Deset je více než jedna
Není nic jednoduššího než fialky množit listovými řízky. Vyzrálý list s řapíkem odřízneme nožem a umístíme do sklenice s vodou nebo do květináče se substrátem. Po určité době se na bázi rostliny začnou vytvářet malé lístečky, z nichž roste základ nové rostlinky. 

 

 

„Fialkoví příbuzní“
Africké fialky patří do čeledi podpětovité – Gesneriaceae. Do stejné čeledi se řadí i kráska z Kostariky – Columnea hirta. Vytváří až metrové vodopády drobných tmavě zelených lístků, z nichž vykukují oranžové, červené nebo žluté zobáčkovité květy.

 

 

Podobný kolumnejím je Aeschynanthus speciosus. Roste také převisle, listy jsou větší, světle zelené, kožovité a z tmavých kalichů vykvétají rubínově červené květy. Hitem poslední doby se staly rostliny rodu Kohleria. Rostou vzpřímeně, lístky jsou plstnaté, podobně jako u afrických fialek, květy jsou nejčastěji červené nebo oranžové, ale mohou být i růžové, bílé i skvrnité.
 
Z Brazílie pochází Hypocyrta glabra. Vzpřímené stonky nesou lesklé, tmavě zelené lístky. Po celé délce stonku vykvétají kvítky podobné nafouklým měchýřkům. Němcům tyto květy připomínají rty připravené k polibku, a proto nazvali celou rostlinu Kussmäulchen, tedy něco jako hubička nebo pusinka.

 

 

Všechny tyto rostliny se mimořádně hodí do moderních interiérů s vyšší teplotou a nižší vzdušnou vlhkostí. Jediné, čeho jim musíte poskytnout dostatek, je světlo.reklama