Úvod > zahrada > Červené Vánoce s řezanými květinami

Červené Vánoce s řezanými květinami

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Červené Vánoce s řezanými květinami

Minule jsme si povídali o tom, jak se postarat o živé vánoční dárky, hrnkové květiny, azalky, bramboříky, vánoční hvězdy a kamélie. Častým dárkem při vánočních návštěvách bývají i řezané květiny. Které se k těmto účelům nejlépe hodí a jak se o ně správně postarat, vám prozradíme v dnešním článku.
 
Jak už název článku napovídá, červená je tradiční barvou vánočních svátků, bez ohledu na aktuální módní trendy. A mezi řezanými květinami je z čeho vybírat.
 
Růžemi nic nezkazíte
Nejen k svátku zamilovaných nebo jako prostředek k vyjádření hlubokého citu slouží skleníkové růže. Jejich výjimečnost a krása nesnese další květinové kolegy, a proto se buď darují svázané samostatně, nebo se zelení k řezu. Kytice růží se hodí pro všechny věkové generace. Při nákupu se soustřeďte na to, zda nejsou překvetlé, optimální sklizňovou zralostí je, když se vnější okvětní plátky začínají stáčet směrem dolů a ideální je, pokud nejsou při nákupu plně nakvetlé, poupata jsou pevná a nerozvolněná a stonek pod kalichem je pevný a neohýbá se.
 
I v květinářství by měly být uchovány při teplotě okolo 5 °C.  Doma konce stonků seřízněte ostrým nožem dlouhým řezem, tak aby květina měla co největší plochu pro příjem vody. Do vázy nasypte přípravek na prodloužení trvanlivosti řezaných květin (např. Chrysal), který slušná květinářství přidávají ke každé řezané květině zdarma. Ten zajistí květům dostatek živin, desinfikuje vodní prostředí, ve kterém se přirozeně množí bakterie a navíc obsahuje antietylénovou složku, která zabraňuje předčasnému odkvétání.

 

 

Teplomilná exotika
Punc noblesy vdechnou vašemu vánočnímu stolu toulitky neboli Anthuria. K řezu se využívají hybridy Anthrium andreanum s velkými toulci a výraznými palicemi. Kvetou růžově, zeleně, smetanově bíle nebo právě červeně. Jejich květy jsou při správné péči nesmírně trvanlivé a díky tomu, že nevoní, můžeme je umístit i do ložnice. Nakupujte je pouze tam, kde je dostatečné teplo a na cestu si je nechte pořádně zabalit. Nesnesou pokles pod 15 °C, při kterém se na jejich květech vytvářejí nevzhledné černé skvrny.

 

 

Australští klokánci
Veselou náladu vám navodí rozverné kvítky klokaních paciček – Anigozanthos manglesii z Austrálie. Právě podobnost klokaním pacičkám dala těmto rostlinám české pojmenování. Pokud nejste na červenou, můžete je mít i žluté nebo oranžové. A pokud se vám po nich bude stýskat, až vám doma odkvetou, vězte, že se prodávají i jako hrnková květina.

 

 

Labutí píseň
Z jižní Ameriky k nám přicestovaly tropické helikonie, nejčastěji Heliconia bihai ´Balisier´. Listy připomínají banánovník, květy jsou poschoďovité, červené, dvouřadě uspořádané se zelenými konci. Stejně jako anthuria jsou teplomilné a proto je chraňte před nízkou teplotou.

 

 

Nakonec vám představíme netradiční řezanou květinu. Jedná se o malá plodenství ananasovníku – Ananas comosus. Spolu s ostatním tropickým ovocem, které zdobí mísy na svátečních stolech, dokreslí neopakovatelnou atmosféru Vánoc.

 

 

Šťastné a veselé… a vždy s květinou, ať už je řezaná nebo hrnková!reklama