Úvod > zahrada > Únorové tipy do zahrady

Únorové tipy do zahrady

Rubrika: Zahradní kalendárium    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, gardening.about.com, SXC
Únorové tipy do zahrady

Zdá se, že zima pomalu končí, můžete odstartovat zahrádkářskou sezónu 2016. Začínáme s nejranějšími výsevy letniček, kontrolujeme zazimované rostliny, a pokud vystoupí venkovní teploty nad bod mrazu, kontrolujeme zahradu a provádíme řez některých ovocných dřevin.

 

 

Vzhledem k tomu, že teploty se již několik dní urputně drží pod bodem mrazu, budeme muset na některé činnosti prozatím zapomenout. Přílišná aktivita by mohla způsobit víc škody než užitku. Kterým činnostem na zahrádce se vyhneme?
 
• Řez ovocných dřevin
Během zimy můžeme provádět pravidelný řez všech jádrovin, drobného ovoce, vinné révy a lísky. Nikdy ho však neprovádíme, pokud jsou teploty pod bodem mrazu. V zimním období neřežeme peckoviny (broskvoně, slivoně, třešně, višně, meruňky) a skořápkoviny (ořešáky a mandloně). Obecně se v mrazivém období vyhýbáme řezu i u okrasných dřevin.

 

 

• Zálivka stálezelených dřevin
Pravidelně vám připomínáme nutnost provádět zálivku jehličnanů a stálezelených listnatých dřevin během zimy s ohledem na to, že většina z nich během tohoto období uschne, nikoli zmrzne. Pokud je půda zmrzlá, není schopná absorbovat dodanou vodu, proto se zálivkou začneme, vystoupí-li teploty nad nulu.
 
• Zakládání pařenišť
Únor, respektive jeho druhá polovina, bývá ideálním obdobím pro založení biologicky vytápěných pařenišť. K jejich založení se mimořádně hodí koňský nebo chlévský hnůj. Zásadně se vyhýbáme hnoji od prasat. Bohužel, i pro založení pařenišť je naprosto nezbytné, aby se teploty pohybovaly nad nulou.
 
Nyní už víme, co nesmíme, pojďme se ale podívat na to, co můžeme.
 
• Předpěstovat letničky s ranými termíny výsevu
Mnoho letniček má poměrně dlouhou dobu vývoje, proto je třeba provést výsevy v únoru, abychom v květnu měli dostatečně silné sazenice pro výsadbu do truhlíků nebo na záhon. Vyséváme lobelku drobnou (Lobelia erinus), šalvěj zářivou (Salvia splendens), nestařec mexický (Ageratum houstonianum), petunie (Petunia x hybrida), begónii stálekvetoucí (Begonia semperflorens) nebo muškáty (Pelargonium zonale, Pelargonium peltatum). Vyséváme do truhlíků nebo výsevních misek, do jemně přesátého, vydezinfikovaného substrátu podle následujícího návodu. Klíčení můžete podpořit umístěním výsevů na radiátory, poté, co vyklíčí, je umístěte co nejblíže k oknu, aby se sazeničky nevytahovaly.

 

 

• Předpěstovat sazeničky zeleniny
V druhé polovině února je ideální čas na výsev paprik, rajčat, okurek nebo bulvového celeru. Zásady platí stejné jako pro letničky.
 
• Zkontrolovat přezimující květiny
U všech zimovaných rostlin zkontrolujte jednou za čas spodní stranu listů, abyste se přesvědčili, že zde nejsou dospělci škůdců nebo jejich vajíčka. Přítomnost škůdců nám pomohou odhalit žluté lepové desky. Zálivka je zvláště při nízké teplotě střídmá, podle druhu rostliny, teploty místnosti a vzdušné vlhkosti probíhá zpravidla jednou za týden až čtrnáct dní. Při větrání si u všech rostlin dejte pozor, aby mrazivý vzduch neproudil přímo na rostliny (některé jsou na to obzvláště citlivé a reagují opadem listů – např. Ficus benjamina).

 

 reklama