Úvod > zahrada > Jak dostat pokojovky po zimě do kondice

Jak dostat pokojovky po zimě do kondice

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC
Jak dostat pokojovky po zimě do kondice

Dlouhá zima dává zabrat nejen lidem a domácím mazlíčkům, ale i květinám. Teploty pod bodem mrazu, prodlužující se, ale zatím krátké dny, inverze a málo sluníčka nám k lepší náladě nepřispějí a květiny to vidí stejně. Péči jim poskytujete stále stejnou, ale přesto žloutnou a usychají. Dnes se na ně podíváme očima rostlinolékaře.
 
Problém č. 1 – Málo světla
Již před zimou jsme radili, abyste své květiny přenesli co nejblíže k oknům, ideálně na okenní parapety. Využít k tomu můžete nejen západní a východní světovou stranu, ale zcela výjimečně i jižní. Předpokladem je čistá listová plocha, takže odstraňte nánosy prachu vlhkým hadříkem nebo rostliny osprchujte vlažnou vodou. Uvidíte, jak pookřejí.

 

 

Problém č. 2 – Dostatek vzduchu
V zimě obecně méně větráme, proto se mění i složení vzduchu v místnostech. Hygienici radí větrat krátce a intenzivně. To vám můžeme doporučit, pokud po tuto dobu své květiny přestěhujete dále od okna. Jinak je pro ně šetrnější větrání ventilací, případně mikroventilací. Nic nenapáchá na převážně tropických rostlinách větší škody než náhlý teplotní šok, kdy rostliny zvyklé na teploty okolo 20 °C „ofoukne“ mrazivý vzduch. Spousta smutných opadaných fíkusů benjamina by mohla vyprávět…

 

 

Problém č. 3 – Choroby a škůdci
Také jste se pozastavili nad lepkavými listy vašich pokojovek? Zdánlivá maličkost skrývá přítomnost savých škůdců. Mšice, molice, vlnatky a červci se nerušeně namnožili v paždí listů a začínají putovat po celé rostlině. Lepkavý povlak jsou jejich výkaly, které signalizují, že je nejvyšší čas zahájit boj. Použití chemické ochrany je v obytných místnostech problematické, přeneste proto své rostliny na chodbu, kde aplikujte chemické přípravky nebo vsaďte na bio ochranu – mýdlový roztok, tabákový odvar, stroužky česneku apod. Přímo v bytech můžete použít minerální oleje, které jsou pro lidi a zvířata netoxické a poměrně účinné.

 

 

Problém č. 4 – Sytý hladovému nevěří
Po zimě jsou rostliny připraveny k dalšímu růstu, ale k tomu jim musíme pomoci správnou výživou. Na konci února už můžeme hnojit většinu pokojovek a pomalu začínáme s přihnojováním balkónových květin. Květiny, které nám neúnavně kvetou i během zimy (azalky, bramboříky, orchideje, vánoční kaktusy) hnojíme samozřejmě průběžně po celou zimu. S přesazováním zatím nespěchejte, v březnu na něj bude času dost.
 
Problém č. 5 – Suchý vzduch
Opakování je matka moudrosti, proto nezapomeňte na přímé a nepřímé zvlhčování vzduchu. V přírodě se pohybuje optimální vzdušná vlhkost okolo 80 – 90 %, zatímco v bytech je to stěží 60 %. Pomoci si můžete rosením listům, aktivními elektrickými odpařovači, mechanickými odpařovači na radiátorech a podmiskami s keramzitem naplněnými vodou. I do hlubších okrasných obalů můžete nasypat keramzit. Rostlina v nich nebude „utopená“ a ve spodní části se hromadí voda, která se odpařuje a do které nezasahují kořeny, jež by mohly zahnívat.

 

 

Teď už víte, čím vybavit lékárničku pro zelené pacienty a hurá do léčení, vaše květiny si to zaslouží!
reklama