Úvod > zahrada > Drobné ovoce, které musíte mít

Drobné ovoce, které musíte mít

Rubrika: Ovoce a zelenina    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: tree-online.co.uk, spaldingbulb.co.uk, gardeningblog.net, f-ruits.com, inspection.gc.ca, agrotrader.co.uk, graysfarm.co.uk
Drobné ovoce, které musíte mít

O rybízech, angreštech, jostách a jahodnících už jsme psali. Ale i mezi tímto zdánlivě běžným ovocem se nachází speciality, které byste měli mít na svojí zahradě. Obohatí letní moučníky a největší radost z nich budou mít vaše děti.
 
Beztrnné ostružiníky ´Thornfree´ a ´Thornless´
Nejsou horkou novinkou tohoto roku a své příznivce si již dávno získaly. Podobně jako u klasických ostružiníků vytvářejí stálezelené polokeře s výhony dorůstajícími až do třímetrové délky. Tmavé plodenství (souplodí peckoviček) se dají zužitkovat v syrovém stavu, ale dají se i konzervovat. V prvním roce na rostlině vyrůstají výhony, které v následujícím roce vykvétají a přinášejí plody. Proto je nutné tyto ostružiníky pravidelně čistit od starých výhonů. Ty je nejlepší odstraňovat ihned po sklizni.

 

 

Po zimě můžeme provést druhou revizi, kdy odstraníme výhony namrzlé nebo poškozené. Počet výhonů na jedné rostlině by měl být okolo 3 – 5. Nové výhony vyvádíme k opoře, abychom si usnadnili sklizeň. Během vegetace dbáme na dostatek vláhy, slunce a pravidelné přihnojování, vděčné vám budou za trochu kompostu.

 

 

Malinoostružiník
První kříženec maliny a ostružiny se objevil teprve nedávno a je potomkem kanadského zahradníka M. J. Logana, po kterém byl nazván Loganberry. Plodí od poloviny července do časného podzimu poměrně velké (až 5 cm), kuželovitě protáhlé plody vínově červené barvy a jemně nakyslé chuti.

 

 

Podobně jako beztrnné ostružiníky jsou citlivější na mráz, a proto je lepší jim připravit na zimu vhodnou nastýlku. Vyžadují chráněná a teplejší stanoviště a pěstují se na drátěné opoře. K oblíbeným odrůdám patří ´Boysenberry´, ´Tayberry´, ´Glencoe´- beztrnná, ´Veitchberry´.

 

 

Stáleplodící jahodníky ´Selva´a ´Aromas´
Na rozdíl od jednouplodících odrůd jsou výše uvedené odrůdy schopné plodit od června do října. ´Selva´má velké, pevné a jemně aromatické plody světle červené barvy.

 

 

Vyznačuje se dobrým růstem a vitalitou, která se projevuje i v obrovském výnosu plodů. ´Aromas´získala své pojmenování podle velkých a silně aromatických plodů. Vyznačuje se výborným zdravotním stavem.

 

 

Převislé jahodníky ´Camara´, ´Delikates´, ´Elan´
Slyšeli jste už o převislých jahodnících a moc této novince nevěříte? Měli bychom tuto informaci uvést na pravou míru. Rostliny vytvářejí dlouhé výhony, na kterých kvetou a plodí, a proto budí dojem převislé rostliny. Samotný jahodník však převislý není, je to bylina, jejíž trojčetné listy rostou v přízemní růžici. Stejné je to i s tzv. pnoucími nebo popínavými jahodníky. Nenechte se zmást šokujícími inzeráty a nevyhazujte peníze za sazenice běžných odrůd jahodníků.
 
Výše uvedené odrůdy jsou mimořádně vhodné pro pěstování v závěsných nádobách, možná ještě více než na zahradě, protože díky dlouhým výhonům se jejich plody častěji pokládají na půdu a hrozí jim napadení houbovými chorobami. Odrůda ´Camara´je stáleplodící odrůda německého původu. Plody jsou velké, protáhlé, středně červené barvy. Jsou citlivé na otlak, proto je sklízíme za chladnějšího počasí a ukládáme v jedné vrstvě. Květy jsou růžové. 

 

 

Máte už jasno? Tak honem pro sadbu a v létě si povíme!reklama