Úvod > zahrada > Provoňte si byt květinami

Provoňte si byt květinami

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, rustica.fr, apps.rhs.org.uk, wikimedia.org, odla.nu, growsonyou.com, learn2grow.com
Provoňte si byt květinami

Umělých osvěžovačů vzduchu je na trhu velké množství. Vůni květin ale mohou napodobit jen zdánlivě. A rozhodně ji nedoprovází krásné a křehké květy. My vám dnes přinášíme tipy na pokojovky, které váš byt spolehlivě provoní….
 
Gardénie
Gardénie jasmínokvětá (Gardenia jasminoides) má smetanově bílé vonné květy, které připomínají květy růží nebo kamélií. Vůně květů se nejvíce podobá jasmínu. Neméně krásné jsou i tmavě zelené lesklé květy. Gardénie je trošku rozmarná princezna a hodí se jen pro zkušenější pěstitele. Vyžaduje světlé místo bez přímého slunce, substrát udržujeme stále mírně vlhký a k zálivce používáme dešťovou, převařenou nebo destilovanou vodu.

 

 

Zygopetalum
Vzácně i mezi orchidejemi nalezneme krásně vonící jedince. Kromě polopouštních katlejí (Cattleya hybrida), jejichž vůně připomíná vanilku nebo svařené víno, se můžete pokusit pěstovat vonné Zygopetalum. Květy jsou fialovozelené nebo modrozelené a vůní se nejvíce blíží šeříku. Jedná se o chladnomilnější orchidej, proto ji nedoporučujeme do přetopených moderních bytů, kde by sice rostla, ale nekvetla, ale spíše do rodinných domů, kde ji během zimy můžeme umístit na chladnější místo.

 

 

Stephanotis
Věncovec květnatý (Stephanotis floribunda) je liána z Madagaskaru dorůstající až do třímetrové délky. Listy jsou oválné lesklé, bílé trubkovité květy voní po jasmínu. Podobně jako u voskovky se jeho výhony stáčejí na kruhovou konstrukci. Přes léto mu vyhovuje letnění, snese i přímé slunce, v zimě je vděčný za teplotu 12 – 16 °C.

 

 

Hyacint
Kouzelná jarní cibulovina hyacint východní (Hyacinthus orientalis) je jednou z nejvoňavějších květin, kterou můžeme v interiéru použít. Mohutné hroznovité modré, bílé, růžové, červené, žluté nebo oranžové květenství vyrůstá na tlustém květním stvolu z prostředku cibule, mezi úzkými kopinatými listy. Po odkvětu omezíme zálivku, necháme listy zaschnout, cibuli poté vyjmeme z květináče, očistíme a na podzim sázíme na záhon. K dalšímu rychlení v bytových podmínkách se již nehodí.

 

 

Murraya
Murraya paniculata, nebo také pomerančový jasmín, je oblíbeným objektem pěstitelů bonsají. Ač v přírodě až čtyřmetrový keř, dá se velmi dobře tvarovat a je zajímavá drobnými bílými květy, které voní po jasmínu a následně i zelenými plody, které po dozrání zčervenají. Vyhovuje jí celoročně pokojová teplota, dostatečná zálivka a v době vegetace intenzivní přihnojování.

 

 

Hoya
Všechny druhy voskovek roní ze svých drobných růžových kvítků kapičky a vylučují jemnou medovou vůni. Oblíbenou Hoya carnosa nahradila Hoya bella rostoucí převisle, kvítky jsou drobnější bílo-růžové. Voskovka je ideální parťák do moderních interiérů, pokud ji postupně přivykáme, snese i přímé slunce, suchý vzduch a mírnou zálivku. Množí se snadno stonkovými řízky. Zamilovaným potom doporučujeme Hoyu kerrii, jejíž listy mají tvar srdce.

 

 

Tak už jste si vybrali, která se z výše uvedených květinek se bude stěhovat k vám domů? Nezapomeňte na to, že vonné květiny, řezané i hrnkové, se nehodí do ložnice. Intenzivní vůně může způsobit silné bolesti hlavy a nevolnost.reklama