Úvod > zahrada > Perspektivní odrůdy meruněk do každé zahrady

Perspektivní odrůdy meruněk do každé zahrady

Rubrika: Ovoce a zelenina    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: prodejstromku.cz, SXC
Perspektivní odrůdy meruněk do každé zahrady

Meruňka pochází z daleké Číny, k nám se dostala strastiplnou cestou přes Itálii, Slovinsko a Štýrsko a dnes patří k nejoblíbenějším ovocným druhům. Nehodí se sice pro všechny pěstitelské oblasti, protože se svými nároky řadí k teplomilnému ovoci, ale kombinace vhodné odrůdy a podnože umožňuje širší použití. A které chutné odrůdy vám dnes nabídneme?
 
Tsunami
Novinka připravovaná pro podzimní trh je raná atraktivní meruňka s velkými plody, kterou sklízíme začátkem července. Z větší části je plod překrytý červeným líčkem, dužnina je pevná, dobře odlučitelná od pecky. Je středně odolná vůči mrazu. Štěpuje se na slivoňové podnože.

 

 

Vegama
Odrůda původem ze Slovenska je výborná pro konzervaci a pěstování v okrajových oblastech. Ceněná je její vysoká odolnost k nízkým teplotám, zejména v době květu, náchylnost k houbovým chorobám je spíše průměrná. Plody jsou středně velké, žlutooranžové s červeným líčkem. Dužnina je sytě oranžová, šťavnatá, nakyslá a dobře odlučitelná od pecky.

 

 

Radka
Vysoké a pravidelné výnosy poskytuje odrůda Radka. Plody jsou středně velké s červeným líčkem, oranžové a šťavnaté. Vyznačuje se vyšší odolností k nízkým teplotám.

 

 

Lerosa
Velké plody žlutooranžové barvy s červeným líčkem, šťavnaté, dužnina jemná, výborné chuti. Patří k samosprašným odrůdám a je vhodná i do okrajových oblastí.
 
Ledana
Velmi raná odrůda, která se hodí pro přímý konzum i konzervárenské zpracování. Dužnina je dobře odlučitelná od pecky, dobrá a šťavnatá. Hodí se i do vyšších poloh.
 
Harogem
Tuhá, sladkokyselá, mírně aromatická a velmi chutná. Taková je dužnina odrůdy Harogem, vyznačující se dobrou odlučitelností od pecky. Je mrazuodolná, samosprašná a poskytuje středně velké plody o hmotnosti okolo 40 gramů.

 

 

Bergeron
Původem z Francie, u nás vyselektovaný klon z Lednice na Moravě. Růst je slabý až středně silný, plody jsou středně velké, kulovitě oválné. Barva oranžově žlutá se světle červeným líčkem. Dužnina je sytě oranžová, pevná, chuť je sladce navinulá a aromatická. Pecka je dobře odlučitelná od dužniny. Je vysoce odolná vůči nízkým teplotám ve dřevě i v květu.
 
Leskora
Do seznamu povolených odrůd byla zapsána v roce 1999. Strom je středně vzrůstný a tvoří středně husté koruny. Plody jsou středně velké, souměrné a oválné. Barva plodu je oranžová s červeným líčkem. Jedná se o velmi ranou stolní odrůdu, která je částečně cizosprašná.

 

 

Harlayne
Kanadská odrůda středně bujného růstu plodí oranžové plody velmi dobré chuti. Při velké násadě je nutné udělat probírku. Je pozdější, dozrává 9 dnů po odrůdě Velkopavlovická. Je mrazuodolná a odolná k viru šarky švestky.

 

 

Další „nálož“ odrůd podle doby zrání

Velmi rané meruňky: Aurora, Lejuna, Veselka Kiota, Pinkcot, Tsunami, Radka, Leskora, Ledana (dozrávají od 14. června do 19. července)
 
Rané meruňky: Early Orange, Karola, Vesna, Horcot, Lerosa, Citronka, Marlen, Compacta (dozrávají od 5. do 28. července)
 
Středně rané meruňky: Gama, Maďarská, Velkopavlovická, Goldrich, Hargrand, Barbora (dozrávají od 15. července do 3. srpna)


Hargrand

 

 

Pozdní meruňky: Kráska, Veecot, Vestar, Darina, Harlayne, Leala, Paviot, Velbora, Vestar, Kuresia (dozrávají od počátku do konce srpna)


Darina

 

 

Velmi pozdní meruňky: Bergeron, Harogem, Sirena, Somo (dozrávají od poloviny do konce srpna)reklama