Úvod > zahrada > Sortiment letních odrůd jabloní

Sortiment letních odrůd jabloní

Rubrika: Ovoce a zelenina    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: bonsai-center-samara.ru, ovocneskolky.cz, abendblatt.de, prodejstromku.cz
Sortiment letních odrůd jabloní

V minulém článku jsme se věnovali meruňkám, oblíbenému ovoci, jehož pěstování v našich klimatických podmínkách umožňují jen některé lokality. Vraťme se tedy zpátky k našemu nejběžnějšímu, nejméně náročnému a nejoblíbenějšímu ovocnému druhu – k jabloním.
 
Letní odrůdy jsou mezi pěstiteli neprávem opomíjené. Na jejich úkor se vysazují odrůdy podzimní nebo zimní, protože právě ty se dají skladovat, podle odrůdy někdy až do jarních měsíců následujícího roku. Ale nakyslou, osvěžující chuť letních jablek nám jen těžko nahradí, a proto se přimlouváme, aby alespoň jedna z jabloní, které budete na své zahradě vysazova,t byla právě zástupce letní odrůdy.
 
Novinky na trhu
 
Dalily Ambassy
Pupenová mutace odrůdy Delcorf přináší větší protáhlé plody a vyznačuje se chruplavou, delikátní dužninou s vyváženým poměrem cukrů a kyselin. Plody dozrávají koncem srpna.
 
Astramel
Letní odrůda s ploše kulovitými žíhanými plody ve spodní části žebernatými, žlutozelená barva s červeným líčkem. Dužnina je krémově bílá, sladkokyselá, odrůda se sklízí v polovině srpna. Štěpuje se na podnož M9, která je vhodná pro zákrsky (výška nasazení korunky 40 – 60 cm)

 

 

Katia
Švédská mrazuodolná odrůda, jejíž použití ve vyšších nadmořských výškách násobí použití podnože A2. Plody jsou nádherně vybarvené, tmavě červené, střední velikosti, dužnina je šťavnatá, plody dozrávají v polovině srpna.

 

 

Geneva Early
Potomek rodičů Quinte a Julyred se vyznačuje červeným ruměncem na středně velkých plodech. Plody jsou nakyslé a sklízejí se od poloviny července.

 

 

Další novinky mezi letními odrůdami: ´Daria´, ´Julia´, ´Delicia´, ´Hana´, ´Nela´
 
Staré dobré odrůdy
 
Discovery
Osvědčená letní odrůda s velkými červenými plody a bílou dužninou, původem z Anglie. Plody jsou poměrně velké, ploše kulovité, sklízí se od poloviny srpna, konzumují se od srpna do září. Odolná odrůda do horších klimatických podmínek, při použití podnože M7 je vhodná i do horších půdních podmínek a pro vyšší kmenné tvary (polokmen, čtvrtkmen).
 
Julia
Raná letní jabloň s atraktivními středně velkými plody červené barvy. Dužnina je výrazně sladká, sklízí se od druhé poloviny července. Ceněná je pro vysokou odolnost proti strupovitosti a padlí. Při použití vhodné podnože se dá použít i na ovocné stěny.
 
Průsvitné letní
Stará ruská osvědčená letní odrůda z 18. století, se středními žlutobílými voňavými plody. Dužnina je bílá, velmi chutná, nakyslá, sklízí se v polovině července. Vyznačuje se dobrou odolností vůči houbovým chorobám. V dnešní době má jen zahrádkářský význam. Plodí ve shlucích 2 – 3 plodů a proto vyžaduje regulaci násady plodů probírkou. Při pozdější sklizni může dojít k moučnatění plodů a nehodí se ani pro krátkodobé skladování.

 

 

Mantet
Osvědčená odrůda s méně nápadně vybarvenými plody s krémovou, šťavnatou dužninou. Sklízí se od poloviny srpna. Hodí se pro přímý konzum. Pozor si musíme dát na střídavou plodnost, výše výnosů bývá u této odrůdy průměrná.

 

 

Další osvědčené letní odrůdy: ´James Grieve Double Red´, ´James Grieve Red´reklama