Úvod > zahrada > Vyhlašujeme válku slimákům

Vyhlašujeme válku slimákům

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: focusnatura.at, zoozona.cz, skudci.com, gardenandplants.com.uk, 2.bp.blogspot.com
Vyhlašujeme válku slimákům

Téměř každý, kdo dnes hospodaří na své zahrádce, má menší či větší zkušenosti se slimáky. I když jim vyhovují spíše vlhčí a stinná místa, jsou natolik přizpůsobiví, že opanují téměř celou zahradu. Nejčastěji se na kulturních plodinách vyskytuje plzák španělský (Arion lusitanicus) pocházející z jižní Evropy. Do střední Evropy se dostal v 50. letech minulého století při obchodování se zemědělskými komoditami. Množí se číselnou řadou, stejně jako u jiných hermafroditů musí dojít k páření dvou jedinců, poté dochází ke snůšce až dvou set vajíček.


Plzák španělský - Arion lusitanicus
zdroj:
www.focusnatura.at

 

 

PREVENCE A RUČNÍ SBĚR
Slimáci zbožňují zanedbané a neudržované zahrady, povalující se kupy posekané trávy, komposty, husté, zaplevelené výsadby apod. Proto mějte porosty vzdušné, kompost pravidelně prohazujte a přesévejte, organický materiál ihned likvidujte. Pokud jste se rozhodli pro ten nejekologičtější způsob boje – ruční sběr, vyrazte po ránu nebo po dešti. Nasbírané slimáky nesolte, šetrnější je spaření slimáků vroucí vodou.
 
CHEMICKOU CESTOU
Na trhu je dnes dostatek přípravků, každý z nich účinkuje na trošku jiné bázi. A i když jste možná zastánci ekologického zahradničení, možná i vám se stane, že budete muset volit „tvrdší“ prostředky v boji.
 
Ferramol – účinkuje na slimáky a plže, kteří se po pozření granulí stáhnout do svých podzemních úkrytů, kde hynou (odpadá tedy sbírání mrtvých slimáků). Před úhynem nedochází k nadměrné tvorbě slizu, který by zůstával na záhonech. Účinnou látkou je fosforečnan železitý, který se v přírodě běžně vyskytuje. Cena je poměrně příznivá, za kilogramové balení zaplatíte okolo dvou set korun.
 
Mesurol Schneckenkorn – návnadový přípravek ve formě modrých granulek, které aplikujeme na cestičky mezi jednotlivými záhony. U slimáků vyprovokuje nadměrnou tvorbu slizu, čímž je dehydratuje, což vede k jejich úhynu. Je účinný i na široké spektrum zemědělských plodin. Cena balení 250 g se pohybuje okolo 130 Kč.
 
Vanish Slug Pellets – návnadový přípravek, na bázi atraktivních látek pro plzáky, slimáky a hlemýždě odpuzuje teplokrevné živočichy, čímž minimalizuje možnost otravy domácích mazlíčků. Podobně jako v předchozím případě je smrt způsobena dehydratací organismu, granule jsou odolné vlhku, proto nedochází k jejich znehodnocení ani po větších deštích. Balení 200 gramů stojí přibližně 65 Kč.


Návnadové granule jsou vlhku odolné 
zdroj:
www.skudci.com

 

 

Lapač slimáků a plzáků – návnadové přípravky se dají dobře zkombinovat s plastovým „ježkem“, plastovou podložkou, která je ze spodní strany opatřená trny, které se zapíchnou nad hromádku požerového přípravku a chrání jej jako stříška před srážkami. Navíc tato „stříška“ znemožňuje konzumaci chemického přípravku jinými živočichy.


Lapač slimáků
zdroj:
www.zoozona.cz

 

 

BIOLOGICKOU CESTOU
 
Bio plantella – na principu mechanické ochrany, přípravek vytvářející fyzickou bariéru mezi rostlinou a plži nebo slimáky. Je odolný smáčení, zcela na přírodní bázi, jedno balení o objemu 1 litru (cena cca 99 Kč) vystačí na plochu až 50 metrů čtverečních. Okolo záhonu, který chceme ochránit, vytvoříme hranici aplikací tohoto gelu.
 
Nemaslug – přípravek na biologické bázi s obsahem parazitických hlístic, které napadají slimáky v půdě a pronikají do jejich těla. Hlístice nesou symbiotickou bakterii (Moraxela osloensis), kterou vypustí uvnitř hostitele. Bakterie se množí a v kombinaci s hlísticemi zapříčiní smrt hostitele. Po určité době vývoje opouští nová generace hlístic hostitele a vyhledává další. Napadený slimák přestane do 3 až 5 dnů žrát a během 7 – 21 dnů po aplikaci pod zemí hyne. Hlístice působí dlouhodobě – po dobu asi 6 týdnů. Tento způsob ochrany nesmíme kombinovat s chemickými přípravky, minimální teplota pro použití parazitických hlístic je 5 °C, optimální teplota je 15 °C. 


Přípravek na bázi parazitických hlístic
zdroj: 
www.gardenandplants.com.uk

 

 

Přirozenými predátory slimáků jsou ježci, ropuchy, ještěrky, slepýši, užovky, rejsci a někteří ptáci, dále pak střevlíci, drabčíci a páteříčci. Přilákejte je na svou zahradu a chraňte je. Slepice vám mnohdy dají košem, ale slyšeli jste o indických běžcích? Pokud ne, dozvíte se o nich více v červencových článcích.
 
Z DENÍČKŮ NAŠICH BABIČEK… pár rad bez záruky na konec
• Slimáci milují pivo, vytvořte jim zemní pasti (misky nebo kelímky zapuštěné do půdy) naplněné pivem, nalákaní slimáci se zde utopí.
• Skořápky vlašských ořechů přimíchané do půdy při výsadbě.
• Kávová sedlina – slimáci nesnáší kofein.
• Kakaové slupky – novinka používaná při mulčování okrasných květin.
• Drcené vaječné skořápky – tím, že se nalepí na jejich tělo, znemožní slimákům pohyb.reklama