Úvod > zahrada > Bambusy na zahradě

Bambusy na zahradě

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto:SXC
Bambusy na zahradě

Možná netušíte, že se bambusy řadí ke stálezeleným dřevnatým travinám, a to dokonce k nejstarším, na Zemi se objevily už v třetihorách. Zároveň se řadí i k nejrychleji rostoucím travinám na světě. Přísloví „slyšet trávu růst“  je odvozeno právě od rychlého růstu  bambusů, jejichž denní přírůstky se mohou pohybovat od několika centimetrů do několika desítek centimetrů. Nejvyšší druhy dosahují až 40metrové výšky, ty nejmenší jsou jen třiceticentimetrové. Vyskytují se kosmopolitně, nejvíce druhů roste v Asii.

 

 

V našich podmínkách se dají použít v interiéru i exteriéru, ale vzhledem k jejich vyšším nárokům na vyšší vzdušnou vlhkost je v interiéru doporučujeme do pokojových paludárií či zimních zahrad. Nenechte se zmást marketingovým trikem obchodníků, kteří nabízejí tzv. „Lucky bamboo“. Nejedná se o bambusy, ale o nenáročnou dracénu (Dracaena sanderiana), jejíž nezakořenělé stonky se k nám dovážejí jako doplňkový floristický materiál.

 

 

Odkud pocházejí….
Do Evropy se bambusy dostaly z Číny a Japonska na začátku 19. století. Ke konci století bylo známo přes 100 druhů, většinou z mírného pásma. V Evropě byly založeny první bambusové zahrady a bambus se stal populární, krásnou a exotickou zahradní rostlinou. Během první světové války bylo zničeno několik skvělých sbírek bambusů a jejich popularita opadla. Renesancí v pěstování bambusů se stalo 21. století, kdy se rozšířil pěstovaný sortiment zejména zimovzdorných bambusů.

 

 

Kde se dají použít…
Stébla bambusů vynikají nesmírnou pevností a tvrdostí. Ta je dána obsahem oxidu křemičitého, proto jsou s oblibou využívány jako stavební materiál nejen v Asii, ale i na jiných kontinentech. Pro svou lehkost byla stébla využívána ke stavbě vorů, nejdelší stébla se využívala k odpichování ode dna při plavbě na těchto vorech. Místní obyvatelé je využívají k přenášení nákladů nebo jako nosítka. Dále se z nich vyrábějí pruty, kuchyňské potřeby, rohože, koše, tašky i oděvy.
 
Bambusy slouží k výživě zvířat i lidí. Při přípravě pokrmů zastupují úlohu zeleniny. Mladé výhonky mají chuť podobnou chřestu. Je nutné je ale důkladně tepelně upravit, protože syrové obsahují vysoké množství škodlivých kyanidů. V mnoha kulturách provází bambus člověka od narození až do smrti. Pupeční šňůra se odděluje nožem z bambusu. Děťátko spí v kolébce z bambusu.
 
Nejčastější hračkou mladých chlapců bývá bambusový koník. Nástroje a nářadí z bambusu pomáhají rolníkům při obdělávání pole. Svůj dobytek krmí bambusem a sami ho i jedí. Když život skončí, odnášejí zesnulé do hrobu na nosítkách z bambusu.

 

 

Rostlina literátů
Bambusy jsou inspirativní rostlinou nejen pro malíře, ale i pro básníky. Šumící listí bambusových hájů poskytuje prostor pro meditaci a zamyšlení. Je zobrazen na malbách, výzdobě domů i oděvech.

 

 

Bambusová terminologie
Výběžkaté bambusy  - leptomorfní – mají úzké a dlouhé oddenky a jsou typické pro druhy z mírného a subtropického pásma. Tyto bambusy vytvářejí charakteristické háje a houštiny, kde jsou jednotlivá stébla od sebe více vzdálena. Šíří se rychle do okolí.

Trsnaté bambusy – pachymorfní – mají tlusté a krátké oddenky, jsou typické pro všechny tropické druhy. Tyto bambusy vytvářejí trsy s hustě nahloučenými stébly, které se jen pomalu šíří do okolí. Využívají se jako solitéry.

 

 

O použití bambusů v zahradě a jejich pěstování si povíme příště…
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Koupelny ERBES - rekonstrukce koupelen
Rekonstrukce koupelen a bytových jader. Grafický návrh ZDARMA, kompletní servis, garantovaná kvalita a příznivé ceny! Nová koupelna za několik dní.reklama