Úvod > zahrada > Tropická kráska – Dipladénie

Tropická kráska – Dipladénie

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC, topglobus.ru, fond-ecran-image.com, indoorflowers.net
Tropická kráska – Dipladénie

Dnes tu máme tip pro milovníky exotické krásy, kteří hledají nějakou novinku pro své balkóny a terasy. Přestože je původem z Brazílie, možná jste se s ní setkali na dovolené v jižních krajích, kde se její několikametrové stonky ukrývaly pod záplavou rudých nebo růžových květů.
 
Dipladénie, někdy také uváděná jako Mandevilla, je několikametrová liána kosmopolitně rozšířená v Jižní a Střední Americe. Její výhony, dorůstající během jednoho roku do délky 2 – 5 metrů postupně dřevnatí a ke svému růstu vyžadují oporu v podobě treláže. V dnešní době seženete konstrukce různých tvarů, které se dají jednoduše zapíchnout do pěstební nádoby. Květy jsou nálevkovité, vyrůstající po dvou, v poupěti zašpičatělé, tmavě rudé (´Sundaville Red´, ´Sundaville Dark Red´), růžové (´Sundaville Pink´, ´Sundaville Classic Cream Pink) nebo bílé barvy. Kořeny, které se ukrývají v zemi, jsou dužnaté a slouží rostlině jako cenná zásobárna vody.

 

 

Kam s ní?
V klimaticky příznivých oblastech se dá pěstovat celoročně venku, u nás je to typický zástupce mobilní zeleně. To znamená, že přes léto vyžaduje umístění venku, na plném slunci, na stanoviště ji stěhujte až po 15. květnu, kdy nehrozí poškození pozdními mrazíky. Zpět na zimoviště ji vracíme raději na konci září, aby ji nižší ranní a noční teploty nepoškodily. Ideálním místem pro přezimování jsou zimní zahrady, které ale bohužel většina z nás nevlastní. Proto ji umístíme, podobně jako muškáty, na chladnější (10 – 15 °C) a světlé místo, ideální je okenní parapet.
 
V žádném případě ji nepřezimujeme při pokojové teplotě, která nutí rostlinu růst za nepříznivých světelných podmínek. Dochází tím k jejímu celkovému vysílení, které se projeví nízkou květní násadou v příští sezóně nebo úhynem na konci zimního období.
 
Během vegetace vydatně přihnojujte, alespoň jednou týdně a podle počasí vydatně zalévejte. Během zimy nezalévejte téměř vůbec (maximálně 1 – 2 x měsíčně v závislosti na teplotě přezimování).

 

 

Pár rad před nákupem
K nám se dipladénie  dováží nejčastěji z Holandska a Německa, kde si už před mnoha lety získala svoji oblibu. Její cena je o něco vyšší – pohybuje se od 150 do 500 Kč podle velikosti rostliny, ale při správné péči se vám tato investice vyplatí! Při nákupu se soustřeďte na pár následujících bodů:
• Substrát v nádobě nesmí být přeschnutý ani přelitý.
• Listy by měly být pevné, lesklé, bez známek žloutnutí, o suchých listech nemluvě.
• Stonek by měl být rovnoměrně olistěný.
• Rostlina by měla mít pár rozkvetlých květů a několik poupat (opadaná poupata na povrchu substrátu v květináči svědčí o nevhodném umístění, chybách při transportu, špatné zálivce – takovým rostlinám se obloukem vyhněte).
• Prohlédněte konce výhonů s mladými lístky a spodní stranu listů, abyste se přesvědčili, že rostlina není napadená škůdci (nejčastěji mšice a svilušky).

 

 

Po nákupu…
I přes svoje stanovištní nároky ponechte vaši novou rostlinu aklimatizovat. Umístěte ji zpočátku na světlé místo bez přímého slunce, intenzitu oslunění postupně zvyšujte. Při nejbližší možné příležitosti (nejčastěji jaro příštího roku) rostlinu přesaďte – bujně roste a malé květináče, ve kterých se prodává, jsou po krátké době nedostačující. Na jaře rostlinu sestřihněte, aby byla kompaktnější.

 

 

Dvě jsou víc než jedna…
Množit ji můžeme polovyzrálými stonkovými řízky při teplotě alespoň 22 °C a vyšší vzdušné vlhkosti. Upravené řízky pícháme do nezávadného substrátu, máme-li možnost, použijeme stimulátor zakořeňování. Vyšší vzdušnou vlhkost udržujeme přiklopením sklenice nebo přetažením igelitového sáčku, nezapomínáme pravidelně větrat.
 
Tak co, zkusíte ji?reklama