Úvod > zahrada > Ze života hmyzu aneb jak vyzrát na nevítané návštěvníky

Ze života hmyzu aneb jak vyzrát na nevítané návštěvníky

Rubrika: Náš tip    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC, zaluzie.trinec.cz, kozak-svitavy.cz, drutex.cz, i4home.cz
Ze života hmyzu aneb jak vyzrát na nevítané návštěvníky

Boj s nevítanými hmyzími návštěvníky zná snad každá domácnost. Mezi nejtypičtější nezvané hosty našich domovů patří především jedinci z podtřídy křídlatých (mouchy, komáři, moli, švábi, rusi apod.), ale velmi často se můžeme setkat také s rybenkami nebo pavouky.  Ačkoliv se člověk považuje za pána tvorstva, v souboji s  odolným hmyzem často prohrává. Následující článek se zaměřuje na to, jak na hmyzí nepřátele vyzrát.

 

 

Snad každý z nás se někdy setkal s některými z mnoha nevítaných obyvatel našeho domova – jedná se až o čtyři desítky různých druhů. Kromě těch „celoročních“ jako jsou švábi, rusi, moli či mravenci nás v letním období svou návštěvou často poctí také „sezónní“ hosté (mouchy, drobné mušky, komáři, vosy, sršni a klíšťata). S některými druhy se setkáváme hlavně v lidských obydlích, s jinými přicházíme do kontaktu především v zahradách (klíšťata, létavý hmyz).

 

 

Jak na sezónní hmyz
Jedná se o hmyz, který k nám nejčastěji přilétá v noci. Následující situaci zná asi každý – setmí se, my rozsvítíme a za pár minut máme pokoj plný komárů, drobných mušek, případně různých druhů můr, které jsou lákány na světlo linoucí se z našich oken. Tento hmyz je velmi nebezpečný. Kromě svědivých štípanců nám může navíc přivodit i některou z řady vážných chorob.

 

 

Nejúčinnější zbraní proti těmto škůdcům je prevence – to znamená sítě do oken nebo různé odpuzovače a hubiče hmyzu. Okenní sítě jsou však základem a k chemické ochraně byste měli přistupovat až tehdy, pokud z nějakého (nejčastěji estetického) důvodu o sítě nestojíte. Pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků, měli byste dbát na správný výběr okenních či dveřních sítí. Kromě druhu vlastní sítě je také nutné zohlednit tvar, typ a okolí oken/dveří.

 

 

Existuje několik druhů okenních/dveřních sítí proti hmyzu – pevné rámečkové sítě, nalepovací sítě, rolovací sítě, posuvné sítě, síťové žaluzie a plisované sítě. Pokud vy či vaši potomci trpíte alergiemi, metodou volby jsou antialergické sítě, jež ochrání proti hmyzu i pylům. Při výběru sítí si také dávejte pozor na velikost otvorů (dírek) v síťovině. U levnějších sítí se vám totiž může stát, že síťovinu drobný hmyz bez problémů překoná.

 

 

Ve dne je hmyz lákán vůní z našich pokrmů a dokáže znepříjemnit nejedno letní posezení v zahradě. V tomto případě se nabízí alespoň využití různých poklopů a to nejen na pokrmy, ale i tekutiny. Nejvýhodnější jsou poklopy ze síťoviny či průhledného materiálu, abychom měli přehled, co se na stole nachází.

 

 

Při pobytu venku jsou řešením samozřejmě repelenty. Zde bychom si měli dávat pozor na různé alergie či přecitlivělost na tyto prostředky, avšak v dnešní době jsou na trhu i velmi šetrné přípravky, které je možné použít dokonce i na obličej. Vždy je dobré nechat si poradit od odborníků (např. v lékárně). Pokud žijete v místě, kdy je opravdu velké množství komárů či mušek, popřemýšlejte o pořízení moskytiéry.
 
Jak na celoroční hmyz
„Celoroční hmyz“ představuje pro domácnosti daleko větší problém. S přicházející zimou nás totiž mouchy a komáři vždy opustí, avšak moli, rybenky, švábi a podobná havěť nám zůstává věrná po celý rok.
Základem úspěchu v boji s „celoročním“ hmyzem je opět prevence. Pod tímto heslem se skrývá pravidelný a důkladný úklid a udržování čistoty v domácnosti. Dále je potřeba utěsnit všechny mezery a škvíry (například kolem oken a dveří), skladovat potraviny tak, aby se k nim příslušní škůdci nedostali (plastové dózy), vyhodit hmyzem napadené potraviny a hlavně nenechávat nikde zbytky jídla.

 

 

Tzv. mechanické hubení stylem „co vidím, to zneškodním“ nebývá moc účinné. Efektivnější je použití zdraví nezávadných chemických přípravků (např. Biolit nebo Raid), které nejenže zneškodní hmyz, s nímž se dostanou do přímého kontaktu, ale navíc místa ošetřená těmito přípravky budou nadále odpuzovat potencionální hmyzí návštěvníky. Při hubení chemickými přípravky si však před jejich použitím pozorně přečtěte příbalové informace, abyste se vyvarovali nežádoucích situací (alergie, nebezpečí pro domácí mazlíčky apod). Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud zneškodníte přímo zdroj problému – to znamená hnízdo.
Pokud jste i přes veškerou vaši snahu nebyli úspěšní, je čas zavolat na pomoc odborníky, kteří disponují daleko lepším vybavením.reklama