Úvod > zahrada > Meditativní kouzlo japonských javorů

Meditativní kouzlo japonských javorů

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: zdroj uveden u foto
Meditativní kouzlo japonských javorů

Podlehli jste kouzlu japonských a dlanitolistých javorů a rádi byste je úspěšně pěstovali na své zahradě? Jsou krásné, něžné a zaberou minimum prostoru, jsou ideálními rostlinami pro vytvoření sbírky, hodí se na tvarování bonsají. Jejich pěstování má ale svá specifika, kterých bychom se měli držet, aby se nestaly jen krátkodobou ozdobou našich zahrad.


Acer japonicum
zdoj:henriettesherbal.com

 

 

Javor, který je v Číně a zvláště pak v Japonsku velmi oblíbený, je společně s chryzantémou symbolem podzimu. „Podzim s rudými javorovými listy v císařském městě je překrásný a lidská srdce z té krásy okřívají,“ napsala paní Murasaki Šikibu. Je to strom, kterému žádné roční období neubírá na eleganci. Na jaře je obsypán pupenci, vzápětí na něm vyraší drobné lístky, které se co nevidět rozvinou do podoby dětské ručky. Posléze se na něm objeví žluté či temně červené kvítky a z nich se vyvinou hladké plody. V létě obalí javory bohaté listoví, jež se na podzim zbarví do různých odstínů žlutě a červeně. A v zimě, když listí opadá, lze plně ocenit na pozadí jasné oblohy tvar kmene a rozložení větví.


zdroj: masterwatercolours.blogspot.com

 

 

Nejkrásnější je však javor bezesporu na podzim. V tomto ročním období lidé v Japonsku putují do hor a tady se rok co rok obdivují opakující se a přece vždy nové, strhující barevné proměně tohoto podivuhodného stromu.


Acer palmatum ´Sango kaku´
zdroj:
www.wikimedia.org

 

 

Oba druhy pocházejí z Asie, konkrétně z Japonska, což nám naznačuje, že v našich klimatických podmínkách budou největším úskalím v jejich pěstování nízké zimní teploty. Vybírat bychom jim měli chráněná stanoviště v nižších nadmořských výškách. Jsou ideálními podsadbovými keři pod jinými listnáči, které jim poskytují tzv. „toulavý stín“. Na přímém slunci bez ochrany hrozí těmto keřům úžeh a zasychání listů, v předjarním období potom tvorba mrazových desek, které známe u ovocných stromů. Mrazové desky se tvoří při rozdílných nočních a denních teplotách, kdy přes den vlivem slunečního záření dochází k intenzivnímu proudění mízy, která v noci zmrzne v pletivech a dochází k jejich mechanickému narušení. Důsledkem mohou být právě zmiňované mrazové desky. Půda by měla být humózní, vlhčí s neutrální půdní reakcí.


Acer palmatum ´Dissectum´
zdroj:
www.home.base.be

 

 

Acer palmatum – javor dlanitolistý
Javor dlanitolistý patří mezi opadavé keře nebo stromy dorůstající do osmimetrové výšky, u nás je zpravidla nižší. Může vytvářet i více kmínků. V domovině mívá pyramidální nebo kupolovitý tvar. Listy jsou 4 – 12 cm dlouhé a stejně široké, dlouze řapíkaté, jednoduché, dlanité, ostře rozdělené s pěti, sedmi nebo devíti špičatě zakončenými laloky a s pilovitými okraji. Listy původních druhů zbarvují na podzim do červena. Dnes se pěstuje nespočet kultivarů, např.:
´Aka shigitatsu sawa´ s růžovobílými listy
´Atropurpureum´- s červenými listy
´Butterfly´- drobné listy s bílými okraji
´Kagiri nishiki´- podobný kultivaru ´Butterfly´- v růžovějších tónech
´Dissectum´- listy jemně stříhané, nízký polokulovitý vzrůst
´Little Princess´- nízký, trpasličí kultivar
´Tsuma gaki´ - žluté listy s červenými okraji


Acer palmatum ´Oshu shidare´
zdroj:
www.finegardening.com

 

 

Acer japonicum
Listnatý opadavý keř dorůstající do výšky kolem 3 metrů. Listy má okrouhlé, mělce 7 – 11 laločnaté, světle zelené, na podzim karmínově červené. Má podobné nároky i použití jako j. dlanitolistý, je ale o něco choulostivější. Z kultivarů se nejčastěji pěstuje žlutolistý ´Aureum´ a stříhanolistý ´Aconitifolium´.


Acer japonicum ´Aconitifolium´
zdroj:
www.colesvillenursery.com 


 reklama