Úvod > zahrada > Venkovní topidla

Venkovní topidla

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Foto: astorgapartyrentals.com, supplierlist.com, 4.bp.blogspot.com, decodir.com, backyardcity.com
Venkovní topidla

Dny se krátí a spolu s nimi pomalu přichází období chladných večerů. Babí léto v průběhu dne může být ještě relativně teplé a slunečné, navečer se však již nepříjemně ochlazuje, kvůli čemuž si již nemůžete užívat venkovních posezení s rodinou a přáteli jako v létě.
 
Přesto však ještě pár týdnů nemusíte zazimovávat terasu a gril odnášet na půdu či do garáže. Stačí, když si ke své standardní sezónní výbavě pořídíte ještě venkovní topidlo. Že nevíte, o co jde?

 

 

Zatopte si na verandě
Venkovní, outdoorová topidla jsou zařízení, která mohou běžně vypadat i jako pouliční lampa nebo kandelábr, případně běžný radiátor. Existují však i speciální typy, jež designéři navrhují i na zakázku a které pak mohou vypadat v podstatě jakkoliv podle přání klienta. Venkovní topidla jsou však v porovnání s lampou povětšinou nižší a jejich účelem je jediné – ohřívat vzduch v místě určení. Venkovní topení využívají hojně především restaurace a kavárny na zahrádkách, aby dokázaly zajistit tepelný komfort klientely i v období postupujícího podzimu.
 
Také domácí využití těchto zařízení je však stále běžnější. Trend topidel k nám přišel ze Spojených států a Austrálie, bývá však využíván i ve Středomoří. Respektive ve většině regionů, kde je sice celoročně příznivé klima, ale večer v některých měsících na sezení venku jen tak nebývá.

 

 

Jak to funguje
Topidla ohřívají vzduch pomocí elektřiny, plynu nebo pevných paliv. Taková zařízení pak dále rozdělujeme podle toho, zda se napojují na centrální systém vytápění nebo se provozují individuálně. Topidla napojená na ústřední topení jsou většinou součástí rozsáhlejšího projektu a mělo by s nimi být počítáno již při stavbě nebo rekonstrukci domu. Mívají tvar panelového radiátoru a bývají velice často součástí krytých teras a pergol, kde jsou umístěna na stropě (respektive spodní straně střechy).
 
Individuální, samostatná zařízení bývají napojena na propanbutanovou láhev či zapojena přímo do elektřiny. Elektrická topidla dále dělíme na klasické konvektory, které lze používat i uvnitř, a infračervená topidla.

 

 

Levný x drahý provoz
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ topidla, berte na vědomí jednu věc: dražší než samotné zařízení bude téměř vždy jeho provoz. Jedinou výjimkou budou asi výše zmíněná topidla na zakázku určená bohatší klientele. Například jeden typ sloupového propanbutanového topidla má příkon celých pět kilowattů, což v konečném důsledku znamená spotřebování jedné desetikilové plynové bomby za 28 hodin. Při dnešních cenách plynu se jedná o drahou zábavu.
Na druhou stranu, přitápět topidlem nebudete 28 hodin v kuse. Při dvouhodinovém každodenním používání by vám tedy měla bomba vydržet zhruba dva týdny, což už vypadá finančně přijatelněji.

 

 

Nezapomeňte na doplňky
Mnohá topidla jsou vybavena doplňky jako kryty bomb (které zároveň fungují jako stabilizační stojany pro sloupové typy v případě větru), naklápěcí hlavy pro přizpůsobení směru vytápění tak, abyste za vaše peníze nevytápěli na chalupě okolní les, a zmínku si zaslouží také bezpečnostní pojistky, jež vypnou napájení v případě pádu topidla.

 
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Dřevěná okna a vchodové dveře KOLOVRAT Ostrava
Dřevěná okna, eurookna a vchodové dveře v regionech Ostrava a Opava

Dřevohliníková okna Pražák
Kvalitní dřevohliníková okna šetří energii, jsou elegantní, vysoce odolná a téměř bezúdržbová. Ideální volba pro nízkoenergetické a pasivní domyreklama