Úvod > zahrada > Dýňové hamburgery

Dýňové hamburgery

Rubrika: Dekorace    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: Ing. Karla Šindelářová
Dýňové hamburgery

Dnes nenahlédneme pod kulinářskou pokličku, ale pod floristickou, konkrétně z dílny nadaných floristů Střední odborné školy stavební a zahradnické z Prahy 9, kteří aranžují pod vedením profesorky Ing. Karly Šindelářové.  Poradíme vám, jak si zhotovit jednoduché aranžmá z dýní, kterých se tento rok na našich zahradách urodilo požehnaně.

 

 

Materiál:
Ke zhotovení dýňového hamburgeru budete potřebovat:
- menší okrasné dýně různých tvarů
- trvalky kvetoucí na podzim – zápleváky, terčovky, jiřiny, rozchodníky
- sušené letničky – smilky, slaměnky, statici
- sušené trvalky – řebříček, šuškardu aj.
- okrasné trávy a bylinky (např. lístky šalvěje)
- aranžovací hmotu OASIS pro živé květy
 
dále si připravte ostrý nůž a lžíci na vydlabání vnitřku dýně

 

 

Postup:
Nejprve si vybrané dýně očistíme a seřízneme jejich vrchní část, kterou si ponecháme na později. Lžící důkladně vydlabeme vnitřek dýně. Několik hodin před aranžováním si připravíme aranžovací hmotu OASIS, kterou necháme nasáknout vodou. Tvar OASISu upravíme nožem tak, aby se nám vešel do vnitřku dýně a nepřečníval přes její horní okraj.

 

 

Vybrané květiny seřízneme šikmým řezem, aby se nám dobře zapichovaly do aranžmá a aby se zvětšila plocha stonku pro příjem vody. Poté postupně po obvodu dýně zapichujeme jednotlivé květiny. Na závěr přiklopíme vrchní část dýně a dílo je hotovo. Další možností je použít pouze spodní část dýně a celé květinové aranžmá vytvořit i ve vrchní části do tvaru polokoule.

 

 

Dýně „vlastní výroby“
Pokud jste si tento rok vlastní dýně nevypěstovali, zkuste to příští rok. Vysévají se přímo na stanoviště v květnu, tak aby semena vzešla až po zmrzlých, tj. po 15. květnu. Můžete je i předpěstovat z březnového či dubnového výsevu, i zde však platí pravidlo, že vysazovat na stanoviště se smějí až po 15. květnu. Rostlinám ponechte dostatek prostoru, minimálně půlmetrové rozestupy a dopřejte jim živnou, humózní půdu. Během roku nezapomeňte na pravidelnou zálivku a přihnojování. Sklízíme od září do října dostatečně vyzrálé plody, vždy se stopkou.

 

 

Za dýněmi na výstavu
A jestli se vám nechce dýně aranžovat ani pěstovat, a chcete se s nimi spolu s vašimi dětmi jen potěšit, zavítejte na Halloweenský dýňový víkend do Nechanic, kde na vás čeká Řežba do dýní, Čarodějné hry, Dýňodiplom a dárky. Akce se koná o víkendu 20. – 21. října 2012. A pokud jste z Prahy, zavítejte o tomto víkendu do Botanické zahrady hl. města Prahy v Troji. V sobotu i v neděli jsou zde pro vás od 13 do 16 hodin připraveny Dýňové hrátky s dlabáním dýní, které si můžete přinést nebo zakoupit na místě.

 

 

A o několik dní později, 31. října, si je můžete vzít do botanické zahrady na halloweenský průvod, který projde areálem venkovní expozice v 18 hodin večer. Předtím si můžete vyzkoušet malování na obličej, opéct si špekáček nebo si zasoutěžit v čarodějných disciplínách.Mohlo by se hodit


reklama