Úvod > zahrada > Anthuria - známá neznámá

Anthuria - známá neznámá

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, agreengarden.com, agreenplanet.com, novenyshop.hu
Anthuria - známá neznámá

Známe je z květinářství jako řezané i jako hrnkové květiny pod českým názvem toulitky, který se ale mezi pěstiteli moc nevžil. Jejich typicky utvářené květy na nás dýchají tropickou exotikou. Není divu, domov mají v Jižní a Střední Americe, kde jsou součástí podrostu v nížinných tropických deštných lesích. Ačkoli se květinářská produkce soustřeďuje zejména na druhy okrasné květem, existují desítky druhů s nádhernou kresbou na listech.

 

 

Jak na to?
V závislosti na tom, z jakých oblastí rostliny pocházejí, je jasné, že se jedná o teplomilné rostliny s vyššími nároky na relativní vzdušnou vlhkost. V bytě jim dopřejeme světlé místo bez přímého slunce a celoročně pokojovou teplotu. Vyšší vzdušnou vlhkost jim zajistíme nepřímým zvlhčováním vzduchu a vyhneme se umístění u zdrojů tepla (ústřední topení apod.). Zvláště v zimním období musíme dát pozor na studený vzduch proudící od oken, který může poškodit nejen květy, ale i celou rostlinu. Pamatujte, že květy nesmíme vystavovat nižší teplotě než 15 °C. Toto pravidlo se týká i řezaných květů, proto si je nechte v zimním období pečlivě zabalit, jinak by se na nich vytvořily nevzhledné hnědé skvrny.

 

 

Anthurium andreanum
V květinářstvích se dnes nejčastěji setkáme s tímto mohutným druhem, který se vyznačuje velkými šípovitými lesklými listy a obrovskými květy. Ty jsou jako u všech áronovitých rostlin tvořeny velkým lesklým toulcem a palicí. Toulec má za úkol přilákat opylovače, které upoutá jeho nápadný tvar a barva. Na palici jsou drobné nenápadné kvítky, z nichž se po opylení vytváří plody, zářivě červené bobule. Na trhu jsou dnes nabízeny kultivary nejen s typickými červenými, ale i zelenými, růžovými nebo smetanově bílými toulci. Řezané květy jsou ve váze nesmírně trvanlivé, což vyváží jejich vyšší cenu.

 

 

Anthurium scherzerianum
Naše babičky určitě pamatují drobnější toulitky s protáhlými matnými listy a květy. Pro bytové podmínky jsou mnohem vhodnější, protože mají nižší nároky na relativní vzdušnou vlhkost. Často se jako ostatní anthuria prodávají tak, jak běžně rostou v přírodě, tzn. epifytně. Kořeny jsou uchyceny na kusu kůry a vy je tak můžete umístit na epifytní kmen, do terária nebo paludária. Zálivku provádíme tak, že celou rostlinu jednou týdně ponoříme do kbelíku s vodou.

 

 

Anthurium crystallinum
Mohutná stálezelená trsnatá trvalka se srdčitými tmavě zelenými sametovými listy, které jsou bíle žilkované, dorůstá do výšky okolo 75 centimetrů a šířky okolo 60 cm. Květy jsou poměrně nenápadné, zelené s červeným nádechem.

 

 

Anthurium hookeri
Pokud jste megalomani, pak vás dostane tento druh až s metrovými kopinatými lesklými listy. V korunách stromů vytvářejí kořenová hnízda, která rostlinám pomáhají v hospodaření s vodou. Mohutná síť dužnatých kořenů má velký povrch a stačí zachytit velké množství vody během krátkého času. Výhodou při pěstování je, že vyžadují méně světla.

 

 

Anthurium scandens
Je typickým zástupcem epifytních anthurií, která jsou snadno pěstovatelná i v hodně suchém bytovém vzduchu. Pokud si je pořizujete, vybírejte dospělé a silné rostliny, jejichž kořeny, na rozdíl od mladých semenáčů vykazují určitou míru sukulence. Závěsnou podložkou může být plát borové kůry, kousek akátového dřeva nebo na polovinu přeříznutý kmínek černého bezu. Zvlášť posledně jmenovaný přírodní materiál anthuriím vyhovuje a po krátkém čase jej pokryjí výraznou spletí „orchidejových“ kořenů.reklama