Úvod > zahrada > Vytvořte si kolekci fíkusů

Vytvořte si kolekci fíkusů

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, picable.com, pendernursery.com, leserre.it
Vytvořte si kolekci fíkusů

Fíkusy neboli gumovníky vám asi není nutné dlouze představovat. V našich domácnostech se pěstují již desetiletí a jsou to jedni z nejvděčnějších zelených nájemníků, kteří úspěšně rostou s minimálními nároky na péči. Znáte je ale všechny? Nebo alespoň ty, které se dají v domácnostech pěstovat? Pojďme si dnes projít „fíkusovou abecedou“.
 
B jako benjamina
Na první pohled bychom do tohoto křehkého keříku neřekli, že se v přírodě jedná o několikametrovou mohutnou dřevinu, která svými vzdušnými kořeny likviduje vegetaci podrostu a ne nadarmo se jí říká škrtič. V domácnostech se jejích rozměrů bát nemusíte. Dá se dobře tvarovat řezem a je to přímo ideální rostlina pro tvarování bonsají. Vybrat si můžete z desítek vyšlechtěných kultivarů s různě barevnými či zkadeřenými listy. Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého slunce, stálou pokojovou teplotu bez výkyvů. Nesnáší průvan a studený vzduch proudící od otevřených oken.


Ficus benjamina

 

 

B jako binnendijkii
Severem zavánějící jméno nám přináší fíkus s čárkovitými listy připomínajícími vrbu. Jeho nároky na pěstování jsou minimální. Za trochu světla a vody se stane vděčným společníkem na desítky let.


Ficus binnendijkii

 

 

C jako carica
Vánoce jsou obdobím, kdy si kupujeme datle a slaďoučké fíky. Fíky jsou plody Ficusu carica, své plody vytváří i v našich podmínkách, ale zpravidla během krátkého období vegetace nestačí dozrát. V minulosti se pěstoval ve vinohradnických oblastech a na zimu se zakládal do půdy, do bezmrazé hloubky, kde přezimoval. Listy jsou laločnaté, na podzim opadávají, a proto se dá přezimovat i na tmavých místech, v létě mu vyhovuje letnění a přímé slunce.


Ficus carica

 

 

D jako deltoidea
Je méně známý keř s trojúhelníkovitými, kožovitými a pevnými listy. To ho předurčuje k pěstování v moderních interiérech, kde je nízká vzdušná vlhkost. Na světlo není náročný, snese i tmavší kouty a vyrovná se i se širokým rozmezím teplot.


Ficus deltoidea

 

 

E jako elastica
Není typičtější zástupce fíkusů než Ficus elastica. Má vejčité, kožovité, lesklé listy, které, jako u ostatních fíkusů, po poranění roní kaučuk. Dříve se pěstovaly méně náročné zelenolisté kultivary, dnes si můžete vybrat z mnoha panašovaných variant.


Ficus elastica

 

 

L jako lyrata
Listy jako housličky, odtud získal Ficus lyrata své pojmenování. Jedná se o mohutný fíkus, jehož listy dorůstají do délky až okolo 40 centimetrů. V současnosti ho často vidíme jako dominantu v mnoha nákupních centrech, což napovídá, že na pěstování bude nenáročný. Vyrovná se i s horšími světelnými podmínkami, suchým vzduchem i širokým rozmezím teplot.


Ficus lyrata

 

 

P jako pumila
Ficus pumila, jak už název napovídá, je trpaslíček mezi fíkusy. Má drobné oválné, zvlněné lístky, zelené nebo panašované a roste poléhavě, v závěsné nádobě i převisle. S úspěchem se dá použít jako podrost ke stromkovým fíkusům nebo dracénám. Na pěstování je o něco náročnější – vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost a dostatek světla, proto se hodí spíše do květinových vitrín, terárií nebo paludárií.


Ficus pumila

 

 

R jako retusa
Koupili jste si poslední dobou „ženšenový“ fíkus? Prodává se pod obchodním názvem Ficus Ginseng, ale správný latinský název je Ficus retusa. Vzhledem připomíná F. benjamina, ale jeho listy jsou pevnější, kožovité a hlavní rozdíl je v tom, že vytváří silné kořenové náběhy, které evokují vzhled desítek let staré bonsaje. Pořízenou rostlinku umístíme na světlé místo a udržujeme stále mírně vlhký substrát.


Ficus retusa

 

 

Dnes jsme si představili jen zlomek zástupců tohoto rodu. A ty další? ... si necháme na příště!reklama