Úvod > zahrada > Červené Vánoce

Červené Vánoce

Rubrika: Auto - moto    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: seemnemaailm.ee, felsofokon.hu, pixabay.com, thegreenedition.com, hydrotip.de, marketflowersmpls.com, publicdomainpictures.net
Červené Vánoce

I když se trendy každým rokem mění, červená je vánoční stálicí. Mnozí z nás si bez ní nedovedou představit vánoční stůl, a proto vám dnes přinášíme několik netradičních květinových řešení, kterými si můžete doma vánoční atmosféru doladit. Vánočním hvězdám, bramboříkům, azalkám a vánočním kaktusům jsme se věnovali ve starších článcích, dnes vám nabídneme exotičtější zástupce.

 

 

Vriesea splendens
Vriesea patří k nejčastěji pěstovaným broméliovitým rostlinám. Fialově proužkované široké listy jsou uspořádány v růžici, ze které vyrůstá výrazné klasovitě uspořádané květenství. To, co v přírodě slouží k lákání opylovačů, jsou rudě zbarvené listeny, ze kterých vyrůstají nenápadné, žlutozelené trubkovité květy. Vriesea je ideální společník do moderních interiérů, vyhovuje jí pokojová teplota a vyrovná se i s nižší relativní vzdušnou vlhkostí. Jediná nevýhoda spočívá v tom, že původní rostlina několik měsíců po odkvětu uhyne, pokračování rodu si ale zajistí odnožemi, které předtím vytvoří.

 

 

Anthurium andreanum
Jedním z nejexotičtějších květů mezi řezanými květinami jsou květenství toulitek, která jsou tvořena zářivě červenými toulci a zpravidla žlutou palicí. Barvy obou komponent ale mohou být různé, podle zvoleného kultivaru. Dobrá zpráva pro pěstitele pokojových rostlin je to, že se prodává i jako hrnková a podobně jako předchozí zástupce vyžaduje pokojovou teplotu. Při poklesu teploty pod 15 °C, dochází u řezaných i u hrnkových toulitek k poškození květů, na kterých se tvoří nevzhledné, tmavě hnědé skvrny.

 

 

Hippeastrum x hortorum
Před vánočními svátky se v květinářstvích začínají objevovat velké cibule, zpravidla se dvěma listy, z jejichž středu se dere mohutné poupě. To patří hvězdníku, který bývá mylně nazýván amarylisem. Poté, co si hvězdník přinesete domů, postavte ho na světlé, spíše chladnější místo a zalévejte spodem. Intenzita zálivky se odvíjí od teploty v místnosti. Do vánoc vám vykvete velkými zvoncovitými květy. Po odkvětu snižte zálivku a rostlinu nechte pozvolna zatáhnout.

 

 

Begonia elatior
Begónie, zvláště ty okrasné listem, jsou častými společníky v našich obydlích. V několika posledních letech se na trhu objevuje Begonia elatior v nepřeberném množství kultivarů – od zářivě červené, pomerančově oranžové, žluté či růžové barvy. Zpravidla se používá jako dárková květina pro krátkodobé použití – často podléhá tlaku houbových chorob a přinutit rostlinu k opakovanému kvetení vyžaduje úpravu délky dne. Pokud ji umístíte na teplé, světlé místo a budete zalévat spodem, vydrží vám v interiéru několik týdnů.

 

 

Nertera granadensis
Po revoluci získala české pojmenování „Klausovy pomeranče“, zelený kobereček drobných okrouhlých lístků zdobí drobné oranžové plody velikosti špendlíkové hlavičky. Rostlině vyhovuje chladnější a světlé místo s mírnou zálivkou, kterou provádíme spodem. Pokud se o ni dobře postaráte, dočkáte se nenápadných zelených kvítků i zářivých plodů opakovaně.

 

 

Sinningia hybrida
Jednu cibulovinu už jsme zmiňovali, teď přidáme jednoho zástupce ze skupiny hlíznatých interiérových květin. Gloxínie má něžné velké zvonkovité – jednoduché nebo plné – květy, v červené, fialové, růžové nebo bílé barvě. Listy jsou velké vejčité, plstnaté, a pokud máte zkušenost s africkými fialkami, určitě si poradíte i gloxínií. Chce to jen světlé a teplé místo a přiměřenou zálivku podmokem do misky.

 

 

Doufáme, že se vaše obzory rozšířily a vy můžete překvapit návštěvy netradičními vánočními květinami.reklama