Úvod > zahrada > Ořechová párty

Ořechová párty

Rubrika: Ovoce a zelenina    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: blog.aicr.org, livingfree.aubreecherie.com, suleimantrading.com, therecipeclub.net, serenapalumbo.com, sheknows.com, wisegeek.com
Ořechová párty

Máme je rádi samotné, pražené, solené, v čokoládě, přidáváme je do cukroví a moučníků, dá se z nich připravit i pálenka. Ořechy se dají použít na tisíc způsobů a jejich sortiment je rozmanitý. Pojďme se dnes podívat, které typicky české a exotické oříšky si můžeme vychutnat a jaký mají vliv na naše zdraví.
 
VLAŠSKÉ OŘECHY
Jsou plody našeho domácího ořešáku vlašského (Juglans regia). Poživatelné jádro (mívá od žluté, přes hnědou po červenou barvu – podle odrůdy) je obklopené dřevnatou skořápkou. Plody jsou na stromě obaleny v ochranné vrstvě (rubině), ve které dozrávají. Jádra vlašských ořechů obsahují okolo 70 % tuků, zejména omega-3 mastné kyseliny, které preventivně působí proti rozvoji aterosklerózy a jiných kardiovaskulárních chorob. U dětí podporuje rozvoj mozku, působí proti astmatu a posilují činnost střev. Obsahují vitamíny skupiny E a B, dále kyselinu listovou a minerální látky – hořčík, měď a zinek. Pozitivně působí na lidskou psychiku a mají pozitivní vliv na perfektní kondici vlasů, pokožky a nehtů.

 

 

LÍSKOVÉ OŘECHY 
Lískové oříšky sklízíme z lísky obecné (Corylus avellana). Podobně jako u předchozího rodu mají i lísková jádra vysoký obsah vitamínů skupiny B, E a kyseliny listové. Nezanedbatelný je i obsah minerálů, zejména hořčíku a fosforu. Obsah tuků je o něco nižší než u vlašských ořechů a zároveň jsou snadněji stravitelné. Pozor si musíme dát na vyšší energetickou hodnotu, pouhých 50 gramů doplní energetický výdej při hodinové tělesné aktivitě. Lískové oříšky by měli konzumovat lidé, kteří mají potíže s ledvinovými kameny a cukrovkou. Jsou vhodným doplňkem stravy pro studenty a sportovce, pro lidi oslabené nemocí a pro těhotné ženy. Z keře se dají sklízet i listy, ze kterých se připravuje nálev, kterým se potírají místa s výskytem křečových žil nebo hemeroidů.

 

 

PARA OŘECHY
Další zástupce se objevuje v našich obchodech, ale sklízí se z vysokého stromu, juvie ztepilé, která pochází z amazonské části Jižní Ameriky od Kolumbie a Francouzské Guyany po Bolívii a Peru. Jméno para ořech získal pravděpodobně díky vývozu těchto ořechů z brazilského přístavu Pará do Evropy. Jádro para ořechů je velmi výživné, obsahuje 70 % tuků, 15 % bílkovin a 7 % sacharidů. Používají se čerstvé k přímé konzumaci, do energetických tyčinek nebo cukroví. Kvalitní olej z para ořechů je vysoce bohatý na vitamíny, vyživuje a revitalizuje pokožku a je často užíván v kosmetických výrobcích. Vysokou výživovou hodnotu para ořechů využívají genoví inženýři při úpravě geneticky modifikované sóji. Problémem však zůstává alergická reakce, kterou takto upravená sója může způsobovat. Jedná se o jedno z prvních prokázaných rizik geneticky upravených organismů GMO.

 

 

PINIOVÉ OŘÍŠKY
Nejedná se o ořechy v pravém slova smyslu, ale o semínka borovice pinie, která roste okolo Středozemního moře. Vytváří velké vejčité šištice, které ukrývají hnědá semínka. Jádro uvnitř je bílé a nazývá se piňoli nebo také piniové oříšky. Pinie obsahuje kvalitní bílkoviny, velké množství vitamínu B a železo. Obsah tuků je srovnatelný s lískovými ořechy. Stravitelnost je velmi dobrá, semínka zlepšují průchodnost střev a mají mírně projímavý účinek. Posilují nervový systém, plíce i pohlavní orgány, mají blahodárný vliv na naše cévy a srdce. V kuchyni se používají do omáček, moučníků, salátů, rýžových jídel nebo závinů.

 

 

KEŠU OŘÍŠKY
Nažky ledvinovníku západního (Anacardium occidentale) jsou na trhu také mylně označovány jako ořechy. Nažky se nacházejí v nepravém plodu, kterému se říká „kešu jablko“. Osemení obsahuje velké množství kardolu. Kešu ořechy jsou bohatým zdrojem omega-3 nebo omega-6 polynenasycených mastných kyselin, které pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu. Jsou „zdrojem“ dobré nálady, jejich konzumace pozitivně působí na psychiku a uvolní napjaté nervy. Kešu oříšky se konzumují zpravidla pražené a solené. Jsou oblíbenou součástí koktejlů a objevují se v indických vegetariánských a čínských smažených pokrmech. Po mandlích je kešu druhým nejprodávanějším ořechem.

 

 

Dnes jsme vám přestavili jen zlomek zástupců – příště nás čekají mandle, burské oříšky, pekanové ořechy nebo pistácie…reklama