Úvod > zahrada > Novoroční květinové dárky

Novoroční květinové dárky

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: zdroj uveden u foto
Novoroční květinové dárky

Vánoční svátky, konec roku a začátek toho nového jsou obdobím, kdy si po předvánočním shonu najdeme čas na návštěvu svých rodin a blízkých přátel. Abychom nepřišli s „prázdnou“, přinášíme vám několik šikovných tipů na květinové dárky, které určitě potěší každou paní domu.
 
Řezaná nebo hrnková?
Darování květin patří k jedné z největších radostí v životě. Vždy je dobré znát příjemce dárku, což nám usnadní rozhodování. Vždy bereme v úvahu vůni, texturu a trvanlivost květin. Pokud se rozhodnete přinést kytici z řezaných květin, počítejte s investicí od 300 do 1000 Kč (záleží na množství a druhu použitých květin, množství použité zeleně a ostatních dekoračních materiálů). Středně velká kytice se skládá z 25 – 35 květin a listů, aby byl výsledný efekt působivý. Barva a zvolené květiny záleží na několika faktorech. Pokud budete obdarovávat mladší slečny či paní, může zvolit kombinaci svěžích pastelových barev. Povoleno je vše, od zářivě růžové, oranžové či žluté až po rudě červenou. Kombinujte gerbery, frézie, růže, tulipány a nebojte se použití netradičních materiálů i nezvyklých tvarů. Povolená je i kratší délka stonků – okolo 40 centimetrů.


zdroj: www.amoreflowers.co.uk

 

 

U zralejších dam se vyplatí vsadit na jistotu, elegantní kytice z toulitek, orchidejí nebo exotických helikónií či protejí bude rozhodně tou správnou volbou. Obecně doporučujeme vybírat květiny s dlouhými stonky (alespoň 80 – 100 cm).


Anthurium andreanum - kultivary
zdroj: sierraflowerfinder.blob.core.windows.net

 

 

Vyvarujte se umělých materiálů (celofán) a rychlonákupů v supermarketech, kde se květiny krčí ve stojanech před kasami, někdy i několik dní. Květiny, zvláště ty exotické, si nechte „na cestu“ dobře zabalit a samozřejmostí kvalitního květinářství by mělo být i to, že dostanete sáček s výživou pro řezané květiny. Před tím, než dotyčnou obdarujete, sundejte papírový obal. Samozřejmostí by mělo být seříznutí stonků šikmým řezem, aby květiny mohly správně přijímat vodu a živiny.


Cymbidium
zdroj: flowershopnetwork.com

 

 

Hrnkové květiny mají oproti těm řezaným několik nesporných výhod. V první řadě je to nižší cena (od 50 do 400 Kč) a delší trvanlivost – při správném výběru i mnoho let. Vždy byste měli znát podmínky, do kterých květinu kupujete. Pro chladné interiéry vybírejte bramboříky, azalky, kamélie, hvězdníky nebo chladnomilné orchideje (např. Cymbidium), do těch teplejších doporučujeme teplomilnější orchideje (Phalaenopsis, Oncidium, Dendrobium nebo Miltonii), v zimních zahradách vyniknou mandarinky (Fortunella japonica), tupoušek (Medinilla magnifica), ananasovník (Ananas comosus ´Variegatus´), exotické toulitky (Anthurium andreanum) nebo echmeu (Aechmea fasciata).


Ananas comosus ´Variegatus´
zdroj: yourgardenshow.com

 

 

A protože si do nového roku přejeme často hodně štěstí, máme tu dvě speciální rostliny, které se k tomuto účelu přímo používají. První z nich je čtyřlístek pro štěstí – Oxalis deppei ´Iron Cross´ se svěže zelenými čtyřlístky, na kterých je výrazný fialový pruh nebo Oxalis triangularis – tmavě vínové barvy. Oba dva se na začátku roku prodávají v květinářstvích se zápichy s kominíčky. Umístit je můžete do chladnějších i teplých interiérů, kde vyžadují pravidelnou a vydatnou zálivku.


Oxalis triangularis
zdroj: floridahillnursery.com


Oxalis deppei ´Iron Cross´
zdroj: fond-ecran-image.com

 

 

Druhou rostlinou je Aspidistra elatior – kořenokvětka, kterou už naše babičky nazývaly poeticky „domácí štěstí“. Sehnat ji dnes můžete v klasické zelenolisté formě, ale i ve veselých kultivarech A. elatior ´Milky Way´se krémovými tečkami na listech, připomínajícími mléčnou dráhu nebo A. elatior ´Varieagata´s bílými proužky na listech. Kořenokvětky vykvétají z oddenků, které rostou těsně pod půdou, proto se růžové květy objevují jako malé houbičky přímo na povrchu květináče. Navíc je to rostlina, kterou v bytě neumoří ani ten nejnešikovnější pěstitel.


Aspidistra elatior ´Variegata´
zdroj:
www.plantica.cz


Aspidistra elatior ´Milky Way´
zdroj: oasisfla.com

 

 

Ať už s květinou v ruce nebo bez, i my vám přejeme všechno nejlepší do nového roku a zachovejte nám svou přízeň…reklama