Úvod > zahrada > Rostlina dvou tváří – konopí

Rostlina dvou tváří – konopí

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto:SXC
Rostlina dvou tváří – konopí

V současnosti nenarazíte na kontroverznější rostlinu než je právě konopí. Na jedné straně stojí ti, pro které je konopí nezbytným doplňkem tradičních léčebných postupů na straně druhé ti, kteří určité typy konopí vyhledávají pro chvíle osobního potěšení a zábavy. Do všeho pak zasahuje legislativa, která upravuje pěstování, přechovávání a nakládání s touto drogou. Vše, co jste se chtěli o konopí dozvědět, jsme vám v kostce přichystali do dnešního článku.

 

 

Konopí seté (Cannabis sativa) je teplomilná, jednoletá a dvoudomá rostlina pocházející ze střední Asie. Dělí se dva poddruhy. Kulturní druh se tradičně využívá jako olejnina a přadná rostlina a zařazuje se i mezi energetické plodiny. Podle Jednotné úmluvy o omamných látkách z roku 1961 jsou psychoaktivní vrcholky samičího květenství či plodenství označovány jako marihuana a pryskyřice, která se na těchto vrcholcích tvoří jako hašiš.
 
Výrobky z konopí
Technické konopí poskytuje vlákno, z něhož se vyrábí trvanlivá a pevná tkanina. Z konopných tkanin se vyrábí ekologické, pevné a odolné oblečení, které vyhovuje i alergikům. Nejedná se o žádnou novinku, již naši předci využívali stonková vlákna (jedna z nejdelších a nejpevnějších v rostlinné říši), k výrobě provazů, sítí, tětiv, domácích i pracovních oděvů. Dnes, si můžete ve specializovaných e-shopech objednat oblečení, matrace, batohy, peněženky, kabelky, tašky a dokonce i obuv z konopí.  Kromě vláken se zpracovávají konopná semena, která se lisují na olej. V Číně se z konopí vyráběl kvalitní, trvanlivý a levný papír. U nás se odpad ze zpracování stonků, tzv. pazdeří, využíval jako podestýlka, palivo či stavební materiál.

 

 

Konopí v kosmetice
Konopný olej posiluje bariérovou funkci pokožky a její hydrolipidový plášť. Podílí se přímo na zvýšení množství ceramidů v pokožce. Udržuje pokožku vláčnou, hladkou, hydratovanou, tlumí ekzematické projevy (včetně atopického ekzému a lupénky), pozitivní vliv má i na vlasy a nehty, které zůstávají po aplikaci pružné a lesklé.
 
Konopí v lékařství
Konopná droga se využívá v psychiatrii, podává se nemocným s depresivními stavy, závažnými poruchami spánku nebo úzkostnými či bipolárními projevy. Dále se používá ve formě doplňkové léčby u onkologických pacientů, při léčbě gynekologických potíží, v oftalmologii či paliativní medicíně.

 

 

Konopí jako biomasa
V době, kdy se hledají obnovitelné zdroje pro vytápění, se dostává do popředí právě konopí. Konkrétně dřevnaté jádro konopných stonků, které se v podobě štěpky, pazdeří, odděluje při získávání vlákna. V České republice se pazdeří s oblibou lisuje do briket a pelet pro spalování v kotlích na biomasu. Výnos hmoty z hektaru konopí je v tomto případě oproti lesu čtyřnásobný. A tím, že má konopí méně ligninu, obsahuje také méně chemikálií.

 

 

Marihuana a hašiš
Marihuana je nejčastější měkká droga složená z usušených a rozmělněných listů, plodů nebo květů konopí. Nejdůležitější látkou je tetrahydrokanabinol (THC), kterého by měla obsahovat minimálně 0,3 %. Největší podíl látky THC obsahují právě květenství. Při první konzumaci se marihuana projevuje velmi individuálně. Někteří konzumenti pociťují ospalost, sucho v ústech nebo euforii, kterou obvykle zažívají pravidelní konzumenti. Doba účinku je individuální a pohybuje se od 1 do 5 hodin. Hlavní psychoaktivní látka – THC – je rozpustná v tucích a alkoholu, což umožňuje marihuanu přijímat ve formě jídel (koláče, máslo) nebo nápojů (mléko a alkoholické nápoje).
Najdete nás na Facebooku: Facebook
Zen shop a masáže Relax
bolesti zad, hubnutí, relaxaci to vše získáte pomocí masáží nebo terapie tradiční čínské medicíny doplněné bylinnými přípravky z TČM nebo ajurvédyreklama