Úvod > zahrada > Den svatého Valentýna

Den svatého Valentýna

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: archiv autorky, SXC
Den svatého Valentýna

Dnešní den je oslavou všech zamilovaných, kteří vzali na milost tento svátek, převzatý ze zámoří, a který každoročně připadá na 14. února. Jistě se najdou mnozí, zejména z řad starší generace, kteří nedají dopustit na českou variantu 1. května a svou lásku oslaví polibkem pod rozkvetlou třešní, ale my vám i tak dnes přineseme několik květinových tipů pro zamilované.

 

 

Z historie….
Valentýn se slaví v anglosaských zemích jako svátek lásky a náklonnosti mezi partnery. Tradičními dárky bývají květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou srdce, jako symbolu lásky. Pravděpodobně je tento den oslavován na počest kněze Valentýna. Ten i přes zákaz římského vládce tajně oddával mladé páry. Claudius II. totiž zakazoval svým vojákům vstupovat do svazku manželského z obavy, aby nechtěli zůstávat u svých rodin a neodmítali jít do boje. Poté, co byl Valentýn odhalen, byl právě 14. února popraven.
 
Od té doby se tento den slaví jako den svatého Valentýna. Tradice oslav svátku sv. Valentýna byla obnovena v USA počátkem 20. století, když se Walter Scott, známý výrobce vánočních přání, ocitl na prahu bankrotu. Obnovil tradici tohoto svátku, který se od roku 1907 pravidelně slaví i v USA, odkud přišel také k nám. V Čechách byl starší generací přijat poněkud rozpačitě, naopak mladší lidé si ho ,,osvojili“ velmi rychle. Nutno ale dodat, že jeho zavedení je u nás spojováno zejména s komerčními pohnutkami prodejců. I když ruku na srdce, nemělo by být svátků, kdy se obdarujeme maličkostí, dáme ženě květinu, prožijeme krásný večer a řekneme si, že se milujeme, mnohem více?


...a současnost?
Den sv. Valentýna není jen den pro stávající páry, ale i pro zamilované, kteří mají jedinečnou šanci projevit svou náklonnost, nejčastěji valentýnským přáním. Dá se tedy říci, že díky tomuto dni vzniká i několik nových známostí a vztahů. Pro stávající páry je zastavením v hektickém běhu života, kdy si najdou chvilku na společnou večeři a romantický večer a připomenou si, proč jsou spolu.

 

 

Vsaďte na červenou
Všechny ženy, možná až na malé výjimky, milují květiny. Na svatého Valentýna odhlédneme od oblíbenosti jednotlivých druhů a barev, protože v kyticích by měla jednoznačně dominovat barva červená. Je dráždivá, provokuje a je barvou lidské sexuality. Pomiňme její použití ve veřejných domech, kde je spojení s láskou poněkud kontroverzní. Červená barva přináší životní sílu, pocit vlastní hodnoty a sebedůvěry ve vlastní talent a schopnosti. Je teplou stimulující barvou, symbolizuje krev, vitalitu, sílu života a energii. U květin najdeme spojitost s probuzením žáru, touhy a vášnivé lásky.

 

 

Bez květiny to nepůjde
Valentýnským evergreenem je jednoznačně růže. Pokud budete kupovat jednu růži, dejte si na výběru záležet. Rozhodně nekupujte růži s krátkým stonkem, která je sice o něco levnější, ale hodí se spíše do kytic. Ideální délka stonku by měla být alespoň 80 a více centimetrů. Poupě vybírejte částečně rozvinuté, listy zdravé, tmavě zelené, efektní je ošetření leskem na listy ve spreji (požádejte o tuto úpravu v květinářství). Běžnou tržní úpravou bývá odstranění trnů ve spodní části stonku růže.

 

 

Pokud kupujete květiny pravidelně, zarazí vás jejich vysoká cena. Na sv. Valentýna se šplhá k 130 Kč za jednu růži, což je až stoprocentní navýšení běžné ceny. Pokud se rozhodnete pro kytici, zůstávejte opět u sytě červené barvy. Efektní je kytice růži, z dalších květin pak můžete volit toulitky (Anthurium), tulipány (Tulipa), pryskyřníky (Ranunculus), helikónii (Heliconia) nebo gloriózu (Gloriosa).reklama