Úvod > zahrada > Zakrslé borovičky, smrčky a jedličky

Zakrslé borovičky, smrčky a jedličky

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: mmbrothers.co.uk, nrkerteszet.hu, 1003gardens.blogspot.com, oregonstate.edu, helmers.de, baltezers.lv
Zakrslé borovičky, smrčky a jedličky

Máte maličkou zahrádku, hledáte vhodné objekty pro vytvoření sbírky nebo si jen chcete doplnit rostliny v nádobách na balkonech a terasách? Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, najdete v dnešním článku dostatek inspirací na vhodné dřeviny, tentokrát ze skupiny jehličnanů zakrslého vzrůstu.
 
BOROVICE - PINUS
I když tento rozsáhlý rod zahrnuje spíše statné stromy, najdou se mezi borovicemi i menší, keřovitě rostoucí exempláře.
 
Pinus mugo – borovice kleč je evropskou kosodřevinou, rostoucí nad horní hranicí lesa, kterou chrání před erozí a lavinami. Je velmi skromná, snáší suché i mokré půdy, používá se do skalek, vřesovišť nebo nádob. Chcete-li, aby byla kompaktnější, odstraňujte nebo zakracujte na počátku vegetace terminální výhony.
Zakrslé kultivary: ´Gnom´, ´Kobold´, ´Mops´, ´Winter Gold´

 


Pinus mugo ´Carstens Wintergold´

 

Pinus leucodermis – borovice bělokorá pochází z hor západní části Balkánského poloostrova. Roste ve výškách 1200 až 1800 metrů nad mořem na suchých vápencových půdách. Je nenáročná na půdu, vyžaduje plně osluněné stanoviště a dobře snáší sušší půdy na vápencovém podkladu.
Zakrslé kultivary: ´Compact Gem´, ´Schmidtii´

 


Pinus leucodermis ´Schmidtii´

 

Pinus sylvestris – borovice lesní je naší domácí dřevinou, na rozdíl od dvou předchozích druhů roste hlavně v nížinách, ale na jižních expozicích může být rozšířena do 1000 metrů nad mořem. Nejlépe roste na lehčích písčitých půdách, dobře snáší sucho, ale přizpůsobí se i vlhčím půdám.
Zakrslé kultivary: ´Gold Coin´, ´Aurea´, ´Argentea Compacta´

 


Picea sylvestris ´Gold Coin´

 

SMRK - PICEA
Smrky jsou převážně kuželovité stromy s mělkou kořenovou soustavou a tuhými čtyřhrannými (výjimečně zploštělými) jehlicemi.
 
Picea abies – smrk ztepilý je naší domácí dřevinou, která dává přednost vlhčím stanovištím a čistému ovzduší. Menší nároky jsou potom na světlo a teplo.
Zakrslé kultivary:
- kuželovitý tvar - ´Barryi´, ´Maxwellii´, ´Ohlendorffii´, ´Pygmaea´
- kulovitý tvar - ´Globosa Nana´, ´Gregoryana´
- poduškovitý, poléhavý tvar - ´Echiniformis´
- hnízdovitý tvar - ´Nidiformis´, ´Little Gem´
- deskovitě rozložený - ´Tabuliformis´
- plazivý - ´Formánek´

 


Picea abies ´Little Gem´

 

Picea glauca – smrk sivý bývá někdy nazýván smrk kanadský nebo smrk bílý, pochází ze Severní Ameriky. Původní druh je široce kuželovitý a dorůstá výšky 20 metrů. Jehlice má kratší, tupě zašpičatělé, nasivělé, po rozetření aromatické. Na péči je poměrně skromný, vyžaduje jen dostatek vláhy a někdy trpí sviluškami.
Zakrslé kultivary: ´Conica´ - kuželovitý, ´Echiniformis´- ploše kulovitý, ´Globe´- kulovitý

 


Picea glauca ´Conica´

 

JEDLE – ABIES
Mezi naše nejkrásnější jehličnany patří jednoznačně jedle. Jejich většímu použití ve větších aglomeracích brání jejich nízká odolnost vůči exhalátům. Proto je doporučujeme výhradně do oblastí mimo větší města, poměrně dobrou odolnost vykazuje Abies concolor – jedle ojíněná pocházející ze Severní Ameriky, na druhou stranu nejméně odolná je naše domácí Abies alba – jedle bělokorá.
Zakrslé kultivary: Abies lasiocarpa ´Roger Watson´, Abies lasiocarpa var. arizonica ´Compacta´,  Abies cephalonica ´Meyer´s Dwarf´, Abies balsamea ´Nana´, Abies concolor ´Glauca Compacta´

 


Abies balsamea ´Nana´

 reklama