Úvod > zahrada > Ukřivděné karafiáty

Ukřivděné karafiáty

Rubrika: Dřeviny a květiny    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto: SXC, davesgarden.com, transparent-flowers.tumbir.com, loghouseplants.com, archiv autorky
Ukřivděné karafiáty

Jsou krásné, voňavé a barevné, přesto je lidé v kyticích odmítají. Jedním z důvodů je jejich minulost, kdy v rudé barvě symbolizovaly „komunistické“ květiny. Neobešel se bez nich Mezinárodní den žen (8. března), ani jiné dříve oblíbené svátky. Pamatujeme si je svázané s několika snítkami asparagusu. Zajímavé je, že se na „černý list“ nedostaly jiné, dříve oblíbené květiny jako jsou gerbery nebo kaly. Pojďme se podívat na to, jak jsou karafiáty úžasné a kde všude je můžete použít.

 

 

Hvozdíků existuje mnoho druhů a bezpočet kultivarů. K řezu se používá hvozdík karafiát – Dianthus caryophyllus, někdy také hvozdík bradatý – Dianthus barbatus. Na záhonech se často setkáváme s hvozdíky čínskými – Dianthus chinensis. Pojmenoval je Carl Linné, který je nazval božskými květinami (Dianthos) na počest boha Dia.

 


Dianthus chinensis

 

Hvozdík karafiát
Z přízemní růžice vyrůstají úzké kopinaté modrozelené listy, na vyšších květních stvolech vykvétají jednotlivé, zpravidla plné květy červené, fialové, růžové, bílé, oranžové či žluté barvy, oblíbené jsou i žíhané kultivary, na trhu se prodávají i kultivary drobnokvěté, které vytváří na květním stvolu více květů. Pochází ze Středomoří, není u nás tedy plně mrazuvzdorný a nehodí se pro celoroční pěstování na venkovních záhonech.

 


Dianthus caryophyllus

 

Klatovské karafiáty
Již téměř 200 let jsou Klatovy spojeny s pěstováním a šlechtěním karafiátů. S pěstováním se zde začalo po napoleonských válkách, když baron Olšanský přivezl z francouzského Nancy semeno drobnokvětého karafiátu. Po léta se zde rodila odrůda klatovského karafiátu, která by byla vytrvalá, mrazuvzdorná s pevným stonkem, žaludovým nepukavým kalichem a nádhernými odstíny kreseb a barev. Romantické názvy kultivarů - ´Labuť´, ´Růženka´, ´Sněhulka´, ´1.máj´, ´Ema Destinová´, ´Červánek´ či ´Popelka´, ty všechny pocházejí z Klatov. Celkem zde vzniklo okolo 126 kultivarů.

 

 

Karafiátové „TOP 7“
• CENA – karafiáty patří mezi nejlevnější řezané květiny na našem trhu, a i když už bohužel nepokrýváme trh vlastními výpěstky, i dovozové květiny jsou za příznivé ceny (v maloobchodě – od 7 do 20 Kč za  kus)
• BARVY – široká škála barev – kromě modré si můžete vybrat jakoukoli barvu a odstín
• STRUKTURA KVĚTU – karafiáty mají širokou variabilitu svých květů, na trhu převládají plnokvěté odrůdy, s různě zvlněnými okvětními plátky a jejich stavbou
• VŮNĚ – karafiáty krásně voní, přesto není jejich vůně natolik silná a vtíravá, abychom je nemohli mít v interiéru.
• TRVANLIVOST – by možná měla být na prvním místě, ale orchideje jsou na tom ještě o něco lépe, karafiáty, které jsou sklizené ve správném termínu a dobře ošetřené během přepravy, vydrží ve váze bez problémů 7 – 14 dní.
• ODOLNOST PŘI PŘEPRAVĚ – karafiáty se dobře transportují z květinových burz, nevyžadují žádné zvláštní přepravní obaly a stejně odolné jsou i v kyticích.
• ARANŽMÁ – karafiáty mají pevné květní stvoly, mimořádně se hodí do vypichovaných aranžmá a jiných květinových dekorací, úžasně vypadají samostatně i v kombinovaných kyticích.

 

 

Doufám, že jsme vás přesvědčili, a že vezmete karafiáty na milost, není to obyčejná „kytka“, jak by se na první pohled zdálo. A vaši přízeň si zaslouží. My je už milujeme!
reklama