Úvod > zahrada > Jak dostat přírodu do bytu

Jak dostat přírodu do bytu

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Foto: SXC
Jak dostat přírodu do bytu

Jaro letos přišlo pozdě, ale s o to větší silou a razancí. Většina z nás si během dlouhé zimy zase o kousek víc uvědomila, jak touží po blízkosti přírody. Řešením může být vlastní zahrada a my vám ukážeme, že si ji můžete zařídit i v malém bytě. Zahrádkářům pak poradíme, jak vybrat takové bydlení, které vyhoví jejich potřebám.
 
Pokud se právě poohlížíte po novém bydlení, může být právě přítomnost zahrady nebo jiného kousku zeleně rozhodujícím faktorem. Kdo už si svůj byt našel, může se alespoň inspirovat možnostmi, jaké nabízí různé kategorie bytů. 
 
I do garsonky dostanete kousek přírody
Pokud bydlíte jen na opravdu pár desítkách čtverečních metrů a toužíte po zahrádce, dopřejte si ji. Můžete ji vměstnat do řádky květináčů na okenním parapetu nebo dobře uchyceného truhlíku za oknem. Jen trochu zručnější zahrádkář si dokáže nainstalovat závěsnou zahradu na okno, aby využil každý slunný kousek bytu. Navíc si můžete libovat v tom, že se nemusíte trápit neoblíbeným sekáním trávníku a trávit v létě dlouhé hodiny zaléváním.
 
Divili byste se, ale i tak malá zahrádka může být buď okrasná, nebo užitková. Záleží na tom, jestli květináče osadíte např. v poslední době stále oblíbenějšími orchidejemi nebo bylinkami a čili papričkami, které pak zpracujete v kuchyni. Spokojený může být každý.

 

 

S balkonem máte vyhráno
Pokud jste vášniví zahrádkáři, ale jste nuceni si na čas pronajmout byt v Praze nebo jiném větším městě, hledejte takový, který má terasu, balkon nebo alespoň lodžii. Na takovém prostoru už se dá pěstovat opravdu skoro cokoliv, aniž byste potřebovali souhlas majitele.
 
Skvěle vám nahrává také rozvíjející se trend městského zahradničení, díky němuž si snadno dohledáte způsoby a metody, jak co nejefektivněji využít omezený prostor, jaký zvolit substrát nebo jak upravit zálivku.
 
Na balkoně už máte opravdu volné ruce a můžete se pustit do pěstování rajčat, paprik, jahod nebo špenátu třeba v tzv. vertikálních zahradách. Pokud dáváte přednost krásným voňavým květům, na zábradlí zavěste truhlíky s pelargóniemi a do slunného kouta postavte květináče osazené levandulí.

 

 

Zahrada pro pracovité
Pokud rezolutně odmítáte bydlení v městském bytě bez zahrady, ale současně s péčí o vlastní pozemek dosud nemáte žádné zkušenosti, dobře se zamyslete. Zahrada není jen relaxace u bazénu. I když netoužíte po užitkové zahradě, která vyžaduje opravdu hodně vašeho času, ani ta okrasná není bezúdržbová. Vždy budete muset sekat trávník, stříhat stromy a keře, čistit jezírko a zpracovávat bio odpad.
 
Pro vášnivé zahrádkáře, kteří chtějí s rukama v hlíně trávit každou volnou chvíli, je ale vlastní zahrada jasná volba. Ne však jediná. Pokud totiž seženete pronájem v bytě rodinného domu se zahradou a budete mít štěstí na přívětivého majitele, jistě se domluvíte a budete moct využívat alespoň část zahrádky, jako by byla vaše.
 
Už si nemusíte zoufat, že vám ve městě chybí zeleň na dosah ruky. Zaleží jen na vás, jak si vlastní byt uzpůsobíte a kolik času chcete své zahrádce věnovat.reklama