Úvod > zahrada > Kde se vzala ALPINA?

Kde se vzala ALPINA?

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Foto: www.prozahradu.cz
Kde se vzala ALPINA?

I když to tak nevypadá, patří italská ALPINA k průkopníkům lehké zahradní a farmářské techniky. Zajímá vás, kde se vzala? 
 
Vznik této firmy se datuje k roku 1939, kdy v jedné malé severoitalské vesničce otec rodiny Possamaiů vymyslel jednoduchý secí stroj tažený koňmi. Tento spíše kovářský výtvor, začal nabízet v okruhu svých přátel. Stroj se stal brzy velmi populárním pro svou jednoduchost a spolehlivost.
 
Jeho dva technicky založení synové pokračovali v otcových šlépějích a snažili se po válce vymyslet jednoduchý sekací stroj, který by nemuselo tlačit hospodářské zvíře. Výsledkem jejich snažení byl svařený podvozek na čtyřech kolech, bez sběru trávy do koše, poháněným dvoudobým motocyklovým motorem. Stroj – sekačka- byla na tu dobu obratná a dobře fungovala i ve svahu, kde bylo jinak sečení obtížné.
Technická zvídavost a úspěch  jejich první sekačky na trávu přiměl bratry vymyslet svůj vlastní motorový pohon.
 
Z USA přivezli do Evropy jednu z prvních motorových pil, určených pro obsluhu jediným člověkem. Ve krátké době jejich malá firma uvedla na trh několik typů motorových pil-  velkých profesionálních, vhodných pro těžbu dřeva. Novinkou byly také lehčí typy, kde byly poprvé použity účinné antivibrační prvky – silentbloky. 

 

 

 

Rodinný podnik Alpina na konci 70. a na počátku 80. let rozšířil sortiment motorových pil, travních sekaček o ucelenou řadu křovinořezů na trávu nejdříve s osvědčenými motory od japonského výrobce Kawasaki, později vlastní konstrukce.
 
ALPINA se tak stala jedním z největších evropských výrobců lehké zahradní a farmářské techniky.
 
Robustní a zároveň lehká hliníková konstrukce motoru ALPINA umožnila rozšířit nabídku profesionálních i farmářských křovinořezů a během několika let zněkolikanásobit obrat firmy. Výkonnost a spolehlivost křovinořezů ALPINA a druhé obchodní značky Castor se brzy stala pověstná. Dokonce natolik, že se v polovině 90.let  začaly vyrábět pod značkou Honda. V té době přišla ALPINA s novým antivibračním řešením řídítek obsluhy, náhonové trubky a motoru a také vícekanálovými motory s novými čističi vzduchu.

 

 

 

Po roce 2000 se ALPINA spojila pod největší koncern zahradní techniky GGP -  nadále posílila sortiment v Evropě vyráběných sekaček a zahradních pomocníků. Rozšířila výrobu v nové továrně na sekačky na Slovensku. Byl přepracován design sekaček, unikátní uložení přední a zadní nápravy, nové provedení pojezdových kol potažených pryží, byly použity nové hybridní látkové koše.

 

 

 

V letošním roce byla představena nejvyšší řada travních sekaček ALPINA - AL6. Nové řešení pohonu kol A-DRIVE, zabezpečující plynulý rozběh pojezdu, nejvyšší životnost spojky, unikátní nulový odpor převodovky při couvání. Bylo použito zcela nové šasi u celé řady sekaček AL6 – vysoký výhozový kanál a optimalizace proudění vzduchu pomocí speciálních krytů AL6 AIR.

 

 

 

Napište nám, jaké jsou vaše zkušenosti s ALPINOU? reklama