Úvod > zahrada > Venkovní osvětlení pro krásnou a bezpečnou zahradu

Venkovní osvětlení pro krásnou a bezpečnou zahradu

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  foto archiv redakce
Venkovní osvětlení pro krásnou a bezpečnou zahradu

Zahrada je krásná nejenom ve dne, kdy se můžete těšit pohledem na květiny, stromy a přírodu, ale také večer, kdy se jako mávnutím kouzelného proutku mění v magické panorama. Ale aby tomu tak bylo doopravdy, je třeba ji náležitě osvětlit…
 
Osvětlení v zahradě v sobě snoubí jak estetickou tak praktickou funkci. Vedle zajímavých večerních pohledů nám prodlouží pobyt venku až do pozdních hodin, poskytne bezpečný pohyb po cestách, schodech i v odpočinkových zákoutích a v neposlední řadě, obzvlášť při automatickém provozu, odradí nevítané návštěvníky. 

 

Před vlastním nákupem
Nejprve byste si měli uvědomit, že krása večerní zahrady vynikne nasvícením jednotlivých zákoutí a nikoli celého prostoru naráz. Proto si dobře rozmyslete, kterou část zahrady a pod jakým úhlem budete chtít s pomocí světla vyzdvihnout. Podle toho pak můžete vybírat jednotlivá svítidla. Také nezapomeňte, že výsledný efekt by neměl připomínat cirkusové představení, proto se držte hesla, že lépe je méně či případně využijte pohybových čidel, díky kterým vám svítidlo osvětlí jenom tu část zahrady, jíž budete procházet. 
 
Světelný zdroj
Další důležitou věcí je při budování zahradního osvětlení zdroj. Pokud se rozhodnete pro osvětlení se síťovým napětím 220 V, je třeba všechny práce svěřit odborné elektroinstalatérské firmě. Takové řešení rozhodně nepatří k nejlevnějším. Cenu snížíte maximálně tím, že si příkopy pro kabely vykopete sami. Vzhledem k tomu, že by dle předpisů měly ležet v hloubce minimálně 80 cm, to určitě nebude právě zábavná činnost. Navíc, pokud instalujete světla do již hotové zahrady, je více než jasné, že výkopové práce v ní zanechají stopy, takže vám vzniknou další náklady na úpravu pozemku. Jestliže ale dáte přednost nízkému napětí s transformátorem, můžete si všechny práce udělat sami.

 

Typy osvětlení
Pro jednotlivé prostory, které chceme v zahradě osvětlit, se hodí jiné svítidlo. Například reflektory výborně zdůrazní zajímavé objekty: skalku, skupinku stromů, skulptur, apod. Pro osvětlení chodníčků a cestiček se hodí nízké svítilny válcového tvaru. Na břeh jezírka můžete umístit buď vyšší svítidlo, které mu svým rozptylem dodá tajuplnou atmosféru, případně použít světla vhodná přímo pro umístění pod vodní hladinu. Všelijaké bodovky se také hodí k osvětlení teras či dalších odpočinkových míst. Pozor, pokud se jedná o světlo k sezení, nemělo by být umístěno přímo u stolu, nad stolem či vedle stolu, ale kousek stranou. Není totiž nijak příjemné, lovit ze sklenice s nápojem všelijakou havěť, která se slétá ke zdroji. K nákupu světla si vyberte takový obchod, kde mají všechny typy osvětlení nainstalované přímo v zeleni a pokud možno vybírejte konkrétní svítilny večer, až budou rozsvícené. Jedině tak se totiž vyhnete případným zklamáním z barvy světla a záření v přírodních podmínkách. Ekonomicky zajímavé řešení představuje solární technika. Články  pro jednotlivá svítidla se nabíjejí přes den cca čtyři až pět hodin a večer vydrží svítit pět až dvacet hodin. Počáteční investice do tohoto osvětlení jsou sice o něco větší než u klasického, ale provozní náklady jsou proti tomu nulové, takže se vám veškeré finance po určité době „vrátí“. Navíc u tohoto typu osvětlení odpadá starost s kabelovým zapojením.
 
Upevnění osvětlení 
V měkké zahradní půdě se svítilny nejsnáze ukotví pomocí bodců, jimiž jsou zakončeny. Světlo, které chcete instalovat na pevný podklad – dřevo, beton, musíte přišroubovat. Není to nijak náročné, protože potřebné otvory v podstavcích těchto typů svítilen bývají již předvrtány. To platí i o osvětleních, která chcete umístit na stěnu.

 

Co vydrží
Venkovní osvětlení by to ho mělo vydržet hodně, protože musí odolat každému počasí: slunci, dešti, korozi, větru, prachu. Osvětlení, která ,,přežijí vše“, bývají většinou vyrobena z tvrzeného hliníku s nátěrem polyesterové barvy. Sklo nahrazuje umělá hmota, která je prakticky nerozbitná. Zkratka IP plus číslo uvedené na výrobku pak označuje nakolik je světlo chráněné proti nečistotám a prachu. Pamatujte, že vždy byste měli kupovat světla pouze s touto atestací.
 
Malé radosti
Provoz osvětlení v zahradě vám usnadní různé doplňky, ať již soumrakové a pohybové spínače, regulátory osvětlení, které napomáhají určovat intenzitu světla, ale také dálkové ovládání, jímž můžete z pohodlí domova snadno ovládat jednotlivé části osvětlení. Doplňky se prodávají buď s jednotlivými svítidly nebo samostatně. V případě dokoupení se nezapomeňte informovat na kompatibilitu se základním svítidlem.
 
Jako za starých časů
Že klepe termín zahradní párty na dveře, takže si rozhodně nestihnete všechny tyto vymoženosti do zahrady obstarat? Nevadí. Použijte lampiony, svíčky, louče, lampy. Takové zahradní svíce jsou nejenom chráněné před větrem, ale také odpuzují komáry a některé i příjemně voní. Oheň staré lampy po babičce nebo louč naladí s pomocí živého ohně kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru každé zahradní slavnosti.

 reklama