Úvod > zahrada > Kaktusy - květiny pro pány a zapomnětlivé dámy

Kaktusy - květiny pro pány a zapomnětlivé dámy

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autora
Kaktusy - květiny pro pány a zapomnětlivé dámy

Sukulenty představují svými nároky specifické rostliny. Název celé skupiny je odvozen od latinského slova succus, neboli šťáva, které tak charakterizuje jejich schopnost přečkávat nepříznivá období roku (tzv. období sucha) díky zásobám vody, jež si vytvoří ve svých orgánech. Zpravidla v listech, stoncích, kaudexech, cibulích či hlízách. Této vlastnosti pak můžeme báječně využít při bytovém pěstování.


západní Afrika - STAPELIA GIGANTEA

 

Sukulenty vyžadují slunná stanoviště, i přes zimu jim musíme zajistit dostatek světla. Za tohoto předpokladu snesou celoročně pokojovou teplotu. Zaléváme je velmi opatrně, protože u některých druhů může mít i jedno přelití za následek úhyn rostliny. V přírodě zpravidla prodělávají období klidu během období sucha, v té době zpravidla rostlina ztrácí listy. V našich podmínkách prodělávají období klidu v zimním období. V té době bychom měli téměř přestat zalévat. Sukulenty pěstujeme ve speciálních substrátech pro kaktusy a sukulenty, kde je poměrně vysoké zastoupení písku. Rašelinové substráty, ve kterých se kaktusy dovážejí z Holandska, jsou pro pěstování sukulentů naprosto nevhodné, proto bychom měli rostliny při nejbližší příležitosti, zpravidla na jaře, přesadit. Hnojit bychom je měli velmi opatrně, slabší koncentrací hnojiva pro pokojové rostliny.


Sukulentní část skleníku BZ - oblast Tenerife

 

A které druhy pěstovat? Druhů je nepřeberné množství, tak jen snad namátkou. Pokud máte rádi výrazné květy a bizardní tvary ztlustlých stonků, pak je tu pro vás Adenium obesum. Roste velmi pomalu, vyznačuje se tzv. kaudexem (ztlustlým stonkem, který je zároveň zásobárnou vody) a velkými růžovými nebo bílými květy. Ne nadarmo se mu říká pouštní růže. Obrovský květ mají i smrdutky – Stapelie, konkrétně Stapelia gigantea a Stapelia variegata. Jejich barva květu připomíná barvu masa a k tomu, aby v přírodě přilákaly opylovače – mouchy, zapáchají po zkaženém masu.
Tlustice, rod Crassula, případně Portulacaria afra jsou adeptky vhodné pro pěstování bonsají. Mají stonky, které připomínají staré exempláře a jejich tvarování lehce zvládne i laik, který nemá o pěstování bonsají potuchy. Navíc zvládnou i pěstitelské přehmaty.
 
Pokud bychom chtěli sukulenty využít například k léčení zdravotních potíží, určitě nesmíme zapomenout na Aloe. Mezi léčivé druhy, využívané i v kosmetickém průmyslu, řadíme zejména Aloe vera, případně Aloe arborescens. Šťáva získaná z listů má hojivý účinek, doporučuje se aplikovat na řezné rány, popáleniny či opary. Vnitřně se užívá jako mírné projímadlo, kterému by se měly vyhýbat těhotné ženy.
A víte, že i váš starý známý tchýnin jazyk či muškát jsou rovněž sukulenty? Domovem v Africe, i když roky pěstované i u nás, právě pro svoji báječnou schopnost vydržet snad téměř vše.
Pokud jste stále na vážkách, doporučuji vám, přijít se inspirovat do Botanické zahrady hl. města Prahy v Troji, případně Liberecké botanické zahrady, kde je úžasná polopouštní, sukulentní expozice. Velký výběr také bývá na tradiční prodejní Výstavě kaktusů a sukulentů v Botanické zahradě Univerzity Karlovy na Albertově.
 
A nezapomeňte – při pěstování kaktusů a sukulentů platí dvojnásob, že méně je někdy více. Samozřejmě tím mám na mysli vodu.


západní Afrika - ALOE DICHOTOMAreklama