Úvod > zahrada > Levandule

Levandule

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto Holandská květinová kancelář
Levandule

,,Ty jsi má, levandulová“ zpívá Hana Hegerová svým osobitě zabarveným hlasem tuhle sympatickou a pohodovou písničku. A stejně tak pohodová, příjemná a sympatická je i rostlinka, o které je dnes řeč…
 
Modro, až oči přecházejí, je první, co napadne návštěvníka jihofrancouzského kraje Provence, který je s touto rostlinou spojován snad nejvíc ze všech. Jak náramně se tam levanduli daří, je patrné už z pohledu na modré voňavé koberce, každoročně se objevující s počátkem července na tamních loukách, ale také v zahrádkách domů, statků a chalup.
Tento stále zelený polokeř, kvetoucí v červenci a srpnu, dorůstá do výšky až 60 cm. Má dlouhé úzké listy šedozelené barvy, které jsou velmi aromatické. Jeho květy obsahují řadu silic, které jsou velmi ceněné pro své zklidňující a protizánětlivé účinky.    
 
Pěstování
Levanduli můžeme pěstovat jako solitéru na zahrádce ale velmi dobře se vyjímá také jako živý plot kolem cestiček a záhonků. Svědčí jí lehká, spíše sušší zemina, a pokud ji vysadíte na přímé slunce, její barva i aroma zintenzivní. Novou rostlinku získáte buď ze semínek, která na jaře vysejete do misky a vzrostlé sazenice přesadíte po „zmrzlých“ do záhonu, nebo s pomocí řízků, rovněž na jaře. Rostlinky nezapomeňte pravidelně sestřihovat do požadovaného tvaru. Od prvního roku je pak prořezávejte. Tak bude váš keřík krásně olistěný celý. Na přelomu března a dubna ho zkraťte přibližně o jednu třetinu, ale vždy dbejte na to, aby na větvičkách zůstalo alespoň pár lístků. V mírné zimě dobře přezimuje i v našich podmínkách, ale při větších mrazech ho přikryjte chvojím a kořeny zahrňte kompostem.
 
Sběr
Z levandule se sbírají a používají hlavně květy. Nejvhodnější doba pro sběr je těsně před rozkvětem. Rostlinu seřežte po celých svazcích a ty sušte zavěšené na suchém teplém místě. Usušené svazky pak můžete použít jako vonnou dekoraci nebo dále zpracovávat. Takové levandulové polštářky nejenom že krásně provoní byt, ale pokud je uložíte do šatní skříně, nemusíte se bát molů, ostatně ani mravencům tahle voňavá krása zrovna nevoní. V létě pak zapomeňte na všelijaké chemické prostředky proti komárům a položte do ložnice před spaním kytičku usušené levandule. Uvidíte, že po komárech nebude v místnosti ani stopa.
 
Léčivka
Z levandule se vyrábí celá řada přírodních léčebných prostředků. Zkuste si při únavě dopřát masáž levandulovým tělovým olejem, který je vhodný k ošetření pokožky celého těla. Uvolní svalové a nervové napětí, ale také působí při hojení popálenin a ke zklidnění kůže po opalování. Pro své protizánětlivé účinky se používá při léčbě ekzemů a plísní. Pokud trpíte nespavostí, dopřejte si koupel z levandulových květů. Při problémech s lupy vám pomůže levandulová tinktura, která zároveň zmírňuje vypadávání vlasů. Tinktura také zmírňuje svalové křeče a příznivě působí při revmatickém onemocnění.
 
Levandule v kuchyni 
Začneme levandulovým čajem, který má nejenom příjemnou chuť, ale také pomáhá proti bolestivé menstruaci. Listy levandule se v malém množství přidávají k pečeným masům, rybám a vhodně doplní chuť salátů. Tvoří součást tzv. Provensálského koření a můžete je kombinovat i s dalšími bylinkami.
reklama