Úvod > zahrada > Zahrady v nádobách

Zahrady v nádobách

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Zahrady v nádobách

Zvyk pěstovat rostliny v nádobách je několik staletí starý a v poslední době prodělává svojí renesanci. Je to dáno tím, že se lidé přemístili do velkých měst, kde nemají možnost pěstovat rostliny na zahradě. Snaží se tudíž přenést část přírody do bytu, za svá okna, na terasy apod.


Efektní kombinace: Petunie, Verbena, Helichrysum petiolare a Torenia fournieri.

 

Dnes se však nebudeme věnovat rostlinám interiérovým, ale zaměříme se na rostlinky „venkovní“. Pro pěstování rostlin na oknech či terasách můžeme použít různé nádoby. Oblíbené jsou plastové truhlíky rozličných délek, nebo klasické plastové květináče. Jejich hlavní výhodou je nízká hmotnost, nízká pořizovací cena  a snadná údržba. Mají však i své nevýhody, a to zejména neprodyšnost – plast je inertní materiál, který není schopen reagovat na výkyvy vlhkosti půdy a dále ve většině případů omezený prostor pro růst kořenů. Proto se v dnešní době, zejména z estetického hlediska, upřednostňují keramické či jiné květináče. Čím větší nádobu můžeme rostlině poskytnout, tím lépe. Eliminujeme tak výkyvy vlhkosti, teploty apod., tzn., že minimalizujeme stres, který na rostliny v nádobách působí.
 
V zahradních centrech je dnes široká nabídka těchto nádob a tak záleží na našem vkusu, prostorových možnostech a financích. Důležité je, umístit do každé nádoby dostatečnou vrstvu drenáže, např. keramzitu nebo štěrku. Dále vsypeme substrát, který vybereme podle typu rostlin, které budeme v nádobě pěstovat (např. substrát pro balkónovky, pro bylinky apod.). Novinkou jsou tzv. kondicionéry, které zlepšují půdní vlastnosti a zvyšují vododržnost půdy. Abychom si do budoucna ušetřili práci třeba s výživou, můžeme aplikovat dlouhodobě působící hnojiva, např. OSMOCOTE nebo PLANTACOTE, která nám zajistí výživu až po dobu jednoho vegetačního období.


Pomocí různě velkých nádob můžeme vytvářet výškové triky: Solanum jasminoides, Petunia

 

A teď k samotným rostlinám. Stále je ještě zvykem využívat tyto nádoby sezónně. Tzn. na jaře jsou zpravidla osázeny dvouletkami (macešky, pomněnky), pak přijdou letničky, na podzim dekorace z dýní a v zimě chvojí ozdobené vánoční tematikou. Nevýhodou je, že musíme rostliny pravidelně a včas měnit. Což stojí nejen čas, ale i peníze. Proto bude naším cílem vytvořit výsadbu, která bude nejlépe celoroční, bude mít minimální nároky na údržbu a zároveň přinese v každém ročním období něco zajímavého. Tzn. že dvouletky, letničky a jednoletě pěstované rostliny použijeme pouze jako doplněk k rostlinám vytrvalým, které do nádoby umístíme. Nebojte se, při použití dostatečně velké nádoby, vysadit zakrslé odrůdy listnatých keřů, jehličnanů, čarověníků apod. Ty budou tvořit kostru naší výsadby. Dále můžeme použít široký sortiment trvalek (v oblíbenosti stále vedou bylinky), ale co třeba různé druhy rozchodníků, nižších kultivarů bohyšek aj.? A nakonec můžeme použít výše zmiňované letničky, dvouletky, jednoletě pěstované rostliny či cibuloviny.
 
Nebojme se kombinovat různé velikosti, rostliny pnoucí s převislými či vzpřímeně rostoucími. Záleží jen na naší fantazii. Ale i tak, bychom měli mít na paměti pár důležitých zásad:
 
• Kombinujeme rostliny se stejnými stanovištními nároky, tzn. máme-li nádobu situovanou na jižní straně, můžeme v nádobě vytvořit dokonalou iluzi skalky s rozchodníky, netřesky, kostřavami, ale stínomilné rostliny bychom tam trápili.
• Kombinujeme rostliny se stejnými nároky na vláhu – vlhkomilné s vlhkomilnými, suchovzdorné se suchovzdornými.
• Rostliny kombinujeme tak, aby si vzájemně nekonkurovaly, pouze se vhodně doplňovaly. Tady budete potřebovat menší radu odborníků ze zahraních center, výška a šířka, do které rostliny dorůstají se liší nejen druh od druhu, ale i v rámci kultivarů, takže pozor na to!
• Kombinujeme rostliny s podobnými nároky na výživu.


Bylinky jsou stále oblíbené...

 

Nebojme se používat doplňkový materiál – oblázky, kterými obsypeme rostliny v nádobě, mulčovací  nebo dekorační kůru, kterou dnes můžeme zakoupit v mnoha barevných variacích apod.
Zvláštní kapitolou je vytváření krajinek v nádobách, ale to zase až příště. A pokud vám chybí pověstný nápad, jak by měla vaše výsadba vypadat, nechte se inspirovat návštěvou výstavy Rostliny v nádobách v Botanické zahradě hl. města Prahy v Tróji, která probíhá v těchto dnech až do 31. srpna 2008. Doplňkový program k této výstavě je uveřejněn na www.botanicka.cz.


V jednoduchosti je krása (Impatiens walleriana)reklama