Úvod > zahrada > Bromélie - skromné pralesní krásky

Bromélie - skromné pralesní krásky

Rubrika: Inspirace v zahradě    Vyšlo:
Autor:    Google+  Foto archiv autorky
Bromélie - skromné pralesní krásky

Bromélie je skupina interiérových rostlin, která botanicky patří do čeledi Bromeliaceae – broméliovité. Ačkoli máme tyto rostliny spojené s představou tropických deštných lesů, odkud také pochází většina rodů těchto rostlin, vyskytují se i v nehostinných pouštích a překvapivě i na skalních masívech v nadmořské výšce okolo tří tisíc metrů nad mořem. V posledních letech se vlivem importu z Jižní a Střední Ameriky dostává do Evropy, prostřednictvím Aalsmeerské květinové burzy, velké množství druhů těchto rostlin.


Některé bromélie nám přinášejí chutné plody - Ananas bracteatus

 

To, co nás na nich upoutá nejsou barevné květy, ale listeny, které mají za úkol přilákat hmyz, jenž opyluje nenápadné květy ukryté v listových růžicích. Listeny jsou zpravidla zářivě červené, žluté, oranžové nebo růžové a na rostlině vytrvávají několik měsíců. Listy i listeny jsou uspořádány v růžicích, ve kterých se v přírodě hromadí voda. Slouží tudíž jako zásobárny vody, často se v nich také uchytí organická hmota (rostlinné zbytky či těla drobných živočichů), která převážně epifytním (=na stromech rostoucím rostlinám) slouží jako výživa.
  
Po odkvětu rostlina ještě několik měsíců vegetuje, poté však uhyne. U této skupiny rostlin jde o přirozený životní cyklus, který nijak neovlivníme. O potomstvo se rostlina postará prostřednictvím odnoží, které před úhynem vytvoří. Ty pak můžeme dopěstovat do dospělosti, kdy nám vykvetou. Pokud jsou již rostliny dospělé, ale nekvetou, můžeme si pomoci jednoduchým trikem, který používají i zahradníci. Bromélie reagují na množství etylénu v ovzduší. Jeho zvýšená hladina vede k indukci (zakládání) květních orgánů.
 
V zahradnické velkovýrobě se používá přípravek Ethrel, který se aplikuje do listových růžic, nám poslouží malý ovocný trik… Stačí na pár dní rostliny uzavřít do velkého igelitového pytle, do něhož spolu s rostlinou vložíme několik jablek. Při dozrávání ovoce dochází k uvolňování etylénu, který u rostlin vyprovokuje kvetení. Po několika týdnech dojde k vybarvování listenů a následně se uprostřed růžice objeví drobné kvítky bílé, světle fialové nebo žluté barvy.


Vriseu splendens v době květu zdobí ohnivě červené listeny
 

A jak bromélie pěstovat? Většinu tropických druhů, které se na našem trhu objevují můžeme pěstovat podle následujících pravidel:
 
• Rostliny umístíme na světlé, nikoli však slunné místo (v pralese rostou v korunách stromů, které jim poskytují polostín)
• Celoročně pěstujeme při pokojové teplotě, tzn. vždy nad 20 °C
• Ačkoli rostliny pocházejí z oblastí s vyšší vzdušnou vlhkostí bez problémů snesou i suchý vzduch, nemusíme se proto bát jejich pěstování ani v moderních bytech
• V přírodě rostou převážně epifytně – na stromech, pro bytovou kulturu však byly převedeny do květináčů a často jsou prodávány v ozdobných květináčích. Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikoli mokrý a v žádném případě nesmí stát voda v podmisce!!!
• V listových růžicích se sice v přírodě hromadí voda, v bytě však vodu do růžic nelijte, mohlo by dojít k zahnívání středu rostlin
• Rostliny přihnojujte velmi opatrně, spíše slabším roztokem minerálního hnojiva.
• Dceřinné růžice oddělujte až v době, kdy jsou dostatečně vyvinuté
• Pro pěstování bromélií se nejlépe hodí vylehčený rašelinový substrát s příměsí perlitu, polystyrénu apod. Pozor, rašelina po přeschnutí velmi špatně přijímá vodu.


Aechmea fasciata - solitera pro zimní zahrady a větší byty
 

A které druhy pěstovat?
Z těch, které najdete v květinářství nejlépe hodí tyto:
Pro byty s dostatkem prostoru, na místa, kde rostliny vyniknou jako solitery to může být:
• Aechmea fasciata
• Ananas comosus ´Variegatus´
• Guzmania minor
 
Na okna, květinové stolky a prostory, kde je méně místa:
• Neoregelia carolinae ´Tricolor´
• Vrisea splendens
• Nidularium fulgens
 
Do terárií či květinových vitrín:
• Cryptanthus zonatus


I tilandsie ( zde Tillandsia cyanea) řadíme mezi broméliereklama